נתניהו על העימותים בצפון: אנחה לבדוק שלילת אזרחות לקוראים להשמדת ישראל

ראש הממשלה לא התייחס ישירות להרג הצעיר בכפר כנא, אלא רק לעימותים שפרצו אחריו. ליברמן: "מחזק את המשטרה שמפגינה אפס סובלנות לטרור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את העימותים היום (שבת) בכפר כנא בעקבות ירי השוטרים, שהוביל למותו של הצעיר ח'יר אלדין אלחמדן, אולם לא התייחס ישירות לאירוע הירי. "ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות", אמר נתניהו. "נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל. מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה. אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל".

שר החוץ אביגדור ליברמן חיזק את ידי השוטרים. "אני מגבה את אמירתו של השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ׳, על-כך שמחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג ומחזק את משטרת ישראל שפועלת ברוח זו של אפס סובלנות לטרור", כתב ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו, והוסיף כי "מקרים כמו אלו שהתרחשו בימים האחרונים ואמש, בהם מחבלים מנסים לפגוע באזרחים תמימים, הם מקרים חמורים, יש לנהוג בהם בהתאם - בנחישות וביעילות וכך עושים שוטרי משטרת ישראל שמסכנים את חייהם בשמירה על שלום האזרחים מפני המחבלים הללו״.

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר בתגובה כי "האירוע בכפר כנא נמצא כעת בחקירת מח״ש, ולכן יש לנהוג באיפוק ולהמתין לממצאי החקירה. מדובר באירוע בו שוטרים חשים כי הם נמצאים בסכנת חיים לאחר שאדם החמוש בסכין תוקף את השוטרים על מנת לפגוע בחייהם, ועל כן הגיבו כפי שהגיבו". אהרונוביץ' הוסיף: "אין לי אלא להצר על תגובות מתלהמות של אישים מסוימים המנסים לזכות בהון פוליטי ולהתסיס מגזר שלם באופן לא אחראי. אמשיך לגבות את השוטרים שעושים מלאכתם נאמנה בשמירה על הסדר וביטחון הציבור, וקורא לכולם לשמור על איפוק והרגעת הרוחות".

השר נפתלי בנט מכנה את הצעיר מחבל ומגבה את תגובת השוטרים. "מחבל ערבי אחוז טירוף תקף ניידת של שוטרינו עם סכין, בניסיון לרצוח אותם. תגובת השוטרים היא מה שמצופה מאנשי הביטחון שלנו", כתב בנט בפייסבוק, והוסיף כי "אפשר וצריך לבדוק. תמיד. אבל לא מדובר ב'רצח בדם קר' ובטח שאין להפקיר את אנשי כוחות הביטחון שנשלחים להגן עלינו. אם לא נעניק גיבוי נראה עוד ועוד ישראלים נרצחים באמצעות סכינים, זיקוקים ודריסות".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הודיע על העלאת הכוננות החל ממחר, התייחס גם הוא לאירועים בכפר כנא ולתגובות. "פיקוד המשטרה בראשותי נותן גיבוי מלא ללוחמי, שוטרי ומתנדבי משטרת ישראל העושים ימים כלילות, במסירות ובנחישות למען שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל", אמר דנינו והוסיף כי הנחה "לשיתוף פעולה מלא עם מח"ש ומתן קשב כנדרש. כולנו נמתין לתוצאות החקירה, ביקשתי מראש מח"ש לתת לה עדיפות עליונה". כמו כן, אמר המפכ"ל כי הנחה "את המפקדים להמשיך ולפעול בערוץ ההידברות עם גורמי הנהגה במגזרים השונים להרגעת הרוחות ולמניעת הסתה, ובמקביל לפעול בנחישות כנגד גורמי קיצון המעוניינים להתסיס את האווירה בימים אלה".

מפגינים מיידים אבנים בכפר כנא, היוםצילום: גיל אליהו

גם ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) מצדד בתגובת השוטרים. "הבא להורגך השכם להורגו. מחזק את כוחות הביטחון בחיסול מחבלים ומפגעים. מי שרצה לחשוב שהטרור המוסלמי בירושלים הוא בעיה מוניציפלית, קיבל הוכחה שטעה", אמר שטבון והוסיף כי "לטובת המגזר הערבי כולו, כדאי שגורמי הקיצון שבו ירגיעו את המצב. מי מהם שחפץ באסלאם קיצוני, מוזמן להגר לאיראן, עיראק או סוריה. אנחנו לא נסבול זאת".

מאידך, ישנה גם ביקורת רבה בכנסת על אופן הפעילות של המשטרה והצורך בחקירה. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ־תע"ל), שהגיע אחר הצהריים לכפר כנא אמר שהמשטרה לא היתה נוהגת כך ביישוב יהודי. "הכרזנו שביתה כללית מחר עם תהלוכות ביישובים. הסיבה היא יחס המשטרה המתמשך, ובעיקר היום - יחס אל הערבים כאילו יש למגר אותם או לחסל אותם". לדברי טיבי, "מה שקרה היום, אם לא היה מצולם, היה עובר. מדובר בחיסול בדם קר של אדם שלא סיכן את השוטרים. היה אפשר להשתלט עליו,אבל הם פעלו לפי הבון טון הישראלי - רוח המפקד. השר לביטחון פנים אהרונוביץ' אמר לפני כמה ימים שכל אירוע כזה צריך להסתיים בהרג".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "צריך לבצע חקירה מהירה וממצה עד תום. סרטון האירוע מטריד מאוד. אני קורא לממשלה ולמנהיגות הלאומית לקיים דיאלוג עם תושבי הכפר וכלל הציבור הערבי לפני שנדרדר למראות ולמאורעות אוקטובר 2000".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קשרה בין אירועי השבוע האחרון לירי בכפר כנא כשאמרה ש"נורמות הכיבוש והחיסול של המשטרה שחילחלו משטחים לירושלים מאיימות על אזרחי ישראל הערבים". היא הוסיפה גם קריאה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, "לחקור את אחריותו של השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ שנתן הכשר לרצח, כשאמר ש'מחבל שפוגע באזרחים דינו מוות"'. גם חברה של גלאון לסיעה, עיסאווי פריג', הפנה אצבע מאשימה כלפי השר לביטחון הפנים. "ראינו את משטרת ישראל מיישמת את רוח המפקד", אמר. "השר אהרונוביץ, שדרש משוטרים להרוג כל מי 'שפוגע' באזרחים ישראלים, אחראי למוות היום בכפר כנא, לא פחות מהשוטרים שלחצו על ההדק".

ח״כ נחמן שי (העבודה) אמר כי ״האירוע בכפר כנא הוא מדרגה נוספת בהידרדרות המצב הביטחוני". לדברי שי, "אין להסתפק בחקירת מח״ש, אלא יש למנות גוף חוקר חיצוני שיחקור האירוע בדחיפות, באופן שקוף וגלוי. לזמן יש חשיבות גדולה, בטרם תתפשט האש. אני דורש כי הכנסת תדון בדחיפות בנושא״.

ח״כ באסל גטאס (בל"ד) אמר כי "הסרטון מראה בבירור שזהו עוד מקרה של הוצאה להורג בדם קר, שכן בשום שלב לא היה איום על חיי השוטרים והצעיר נורה מאחור בעת שנסוג מהניידת וברח על נפשו". לדבריו, "זהו יישום מיידי למדיניות ההוצאה להורג ללא משפט, שהשר אהרונוביץ הכריז עליה לפני מספר ימים, כאשר קרא לשוטרים לסיים כל אירוע בחיסול המעורבים בו. כניסת שוטרים לכפר ערבי ורצח באופן כזה, היא חציית קו אדום והמשטרה אחראית לכך".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) כתב לשר אהרונוביץ כי "מקור התנהגותם של השוטרים הוא התפיסה המעוותת והמסוכנת כלפי הציבור הערבי שרואה בכל ערבי כאויב כפי שנקבע בוועדת אור". לדבריו, "מאז אוקטובר 2000 נהרגו מעל 30 אזרחים ערבים על ידי שוטרים והיד הקלה על ההדק, כאשר מדובר באזרחים ערבים לא נפסקה, להפך היא נמשכת ונעשית תדירה יותר".

אלחמדן נורה הלילה למוות בידי שוטרים. תחילה טענו השוטרים כי הצעיר ניסה לדקור אותם ולאחר שחשו סכנה לחייהם הגיבו בירי לאוויר ולאחר מכן נאלצו לירות בו. אולם, סרטון שבו תועד האירוע מעלה חשד כי אלה לא פעלו על פי הוראות הפתיחה באש, ומח"ש תפתח בחקירה. בעקבות האירוע, הודיעה ועדת המעקב על שביתה כללית בחברה הערבית מחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ