מח"ש החלה לחקור את השוטרים המעורבים בהרג הצעיר בכפר כנא

במסגרת החקירה שתמשך בשבועות הקרובים נאספים קטעים מתוך מצלמות האבטחה ונעשות בדיקות בליסטיות למעורבים בתקרית

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

המחלקה לחקירות שוטרים החלה היום (ראשון) בחקירת נסיבות מותו של ח'יר אלדין אלחמדן מכפר כנא ביום שישי בלילה. היום נחקרו כמה מהשוטרים המעורבים שמסרו את גרסתם לאירועים. במח"ש החלו גם לאסוף קטעים מתוך מצלמות האבטחה באזור ולבצע בדיקות בליסטיות לשוטרים שנכחו באירוע. החקירה מנוהלת בליווי של ראש מח"ש, עו"ד אורי כרמל, והיא תימשך בשבועות הקרובים. 

עם פרסום המקרה טענו השוטרים כי הצעיר ניסה לדקור אותם ולאחר שחשו סכנה לחייהם הגיבו בירי לאוויר ולאחר מכן נאלצו לירות בו. ואולם, סרטון שבו תועד האירוע העלה חשד כי השוטרים לא פעלו על פי הוראות הפתיחה באש. 

מי שככל הנראה ביצע את הירי הוא נהג הרכב, אשר לא נראה בסרטון אלא רק לאחר
שחמדאן נופל על הקרקע. כמו כן לא נראה בסרטון ירי באוויר. לצד הירי עצמו, תבדוק מח"ש גם את התנהלות השוטרים לאחר הפגיעה בחמדאן. בסרטון הם נראים גוררים אותו לניידת כשהוא פצוע, במקום להזעיק אמבולנס ולהעניק לו טיפול בשטח.

לפי פרסום באתר וואלה, השוטר היורה טען בחקירתו כי לא ניסה להרוג את חמדאן ולא כיוון לפלג גופו העליון, אלא לעבר ידו שאחזה בסכין במטרה לנטרלו. לדברי השוטר היורה, "הכדור, מחוסר מזל, פגע במותן של הצעיר, וגרם לדימום קשה בעורקו, דבר שהוביל בסופו של דבר למותו".

לפי אותו דיווח, מחקירת השוטרים עלה כי הסיבה שהשוטרים חששו לחייהם בשל האזור הבעייתי ולכן גררו את חמדאן לניידת ולא הזעיקו עזרה רפואית. לדבריהם, הם חששו שתושבי הכפר יבואו לפגוע בהם.

עו"ד זאב ניר המיצג את השוטר היורה סיפר כי השוטר נחקר והם כעת ממתינים להתפתחויות: "אנחנו מחכים שהפוליטיקה וכל הלהבות ישכחו וירדו. מבחינתו הוא פעל כמו שלימדו אותו לפעול וכמו שאימנו אותו לפעול".

ניר הוסיף כי לדעתו לא נכון לשפוט את המקרה על פי הסרטון: "אנחנו לא יודעים מה מקור הסרט ואם הוא ערוך או לא. מדובר במלח הארץ, אדם צנוע שעובד עם כל המגזרים ומעולם לא הפלה מגזר כזה או אחר". לדברי ניר לשוטר היורה הוצמדה בינתיים אבטחה.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הודיע כי בתום חקירת מח"ש יוקם צוות שיבדוק את התנהלות השוטרים באירוע. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כינס היום דיון דחוף בנושא והנחה להמשיך את איסוף הממצאים במהירות האפשרית.

תחילת התקרית בשעות הלילה המוקדמות, אז באו שוטרי תחנת נצרת לכפר כנא במטרה לעצור אדם בשנות ה–20 לחייו החשוד בזריקת רימון הלם במהלך סכסוך על רקע משפחתי. אלא שלטענת השוטרים, באותה העת בא למקום צעיר אחר, ח'יר אלדין אלחמדן, בן 22, כשבידו סכין שלופה וניסה לדקור אותם.

הפגנה באוניברסיטת חיפה, היוםצילום: רמי שלוש

במשטרה אמרו כי הם ניסו לעצור אותו באמצעות ירי באוויר אך לאחר שזה לא סייע והשוטרים חשו כי נשקפה סכנה לחייהם, הם ירו לעברו. אלחמדן נפגע מהירי בפלג גופו העליון, ופונה לבית חולים העמק בעפולה, בסביבות השעה אחת בלילה - על ידי ניידת טיפול נמרץ של מד"א מרחב גלבוע - כשמצבו מוגדר קשה עד אנוש. בבית החולים מת הצעיר מפצעיו.

הפגנות בחברה הערבית התקיימו היום ברחבי הארץ במחאה על התקרית. כ-40 רעולי פנים התגודדו בכניסה הצפונית לכפר כנא, יידו אבנים, הבעירו צמיגים וחסמו את הכביש. גם בכיכר המרכזית בכפר ריינה, דרומית לכפר כנא, הובערו צמיגים, והכביש המחבר בין שני היישובים נחסם כדי לפנות את החפצים שנזרקו עליו. בכפר שעב הורידו אלמונים את דגל המדינה שהוצב בנקודת המשטרה, ובמקומו תלו את דגל פלסטין. 

כ-200 סטודנטים הפגינו באוניברסיטאות השונות. בכניסה לאוניברסיטת תל אביב הפגינו עשרות סטודנטים ערבים. בכניסה לאוניברסיטת חיפה מחו כ-150 סטודנטים. במהלך ההפגנה, שאורגנה על ידי תאי הסטודנטים של חד"ש, בל"ד והתנועה האיסלאמית, קראו הסטודנטים בגנות המשטרה והמדינה ונשאו שלטים עליהם נכתב: "להעמיד לדין את השר אהרונוביץ" ו-"האשמה - ערבי, העונש - מוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ