הנער נורה למוות, השוטר לא נחקר, התיק נסגר. האם במח"ש רוצים להגיע לאמת?

ב-2013 ירה שוטר למוות בחמוש בן 16 בטירה. תיעוד האירוע העלה סימני שאלה לגביו, אך עוד באותו יום "הוחלט שלא להמשיך ולחקור את נושא הירי"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

פרסום צילומי האבטחה של האירוע בו נורה למוות ביום שישי האחרון חיר א-דין חמדאן, לצד החשיפה הרבה לה זכה המקרה בתקשורת, עשויים בהחלט להביא את המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) לבצע חקירה ראויה לגילוי האמת. אולם מקרי עבר חושפים שבאירועים שעוברים מתחת לרדאר התקשורתי, במח"ש לא תמיד מוצאים לנכון לבצע את תפקיד לשמו הוקמה המחלקה והופרדה ממשטרת ישראל, ונוטים לקבל את גרסת המשטרה אפילו מבלי לשבת מול השוטרים שאותם הם אמורים היו לחקור. שורה של מקרים מעלים תהיות בדבר מחויבותה של מח"ש לחקור לעומק תקריות שהסתיימו בהרג אזרחים.

באפריל 2013 יצאה ניידת משטרה מתחנת טייבה לסיור שגרתי בעיר טירה, שנמצאת תחת אחריות התחנה. בניידת ישבו שני שוטרי סיור שתפקידם היה להפגין "בולטות ונוכחות" לאור ריבוי אירועי הירי בעיר באותה תקופה. קצת אחרי חצות הגיעה הניידת לאחד הרחובות הראשיים העיר, והשוטרים הבחינו בשתי דמויות שעוררו את חשדם ועצרו לידן. בסרטון אבטחה מבניין סמוך נראים השניים, שאחד מהם היה רעול פנים והשני אחז בידיו רובה עוזי, נמלטים מהמקום.

בשלב זה יצאו שני השוטרים מהניידת ואחד מהם פתח באש לעבר החשוד שלא היה חמוש. כתוצאה מהירי נפגע הצעיר משני קליעים והוא נשכב על הכביש. השוטר היורה המשיך במרדף אחר החשוד השני, שנשא את הנשק, אולם החשוד היה מהיר מהשוטר ופתח פער משמעותי. בשלב זה נראה השוטר פותח באש לעבר החשוד, שהיה בגבו לשוטר, ולאחר שירה שישה או שבעה קליעים נפגע החמוש בגבו מקליע בודד ומת במקום. לאחר האירוע התברר כי שני החשודים הם קטינים תושבי טירה, ואחד מהם בעל עבר פלילי. בבדיקת המשטרה התברר עוד כי בבית הבליעה של הרובה היה קליע נקור, אולם לא ברור אם הנקירה נעשתה באותה תקרית או לפני כן.

מיד לאחר האירוע מילא השוטר היורה דו"ח פעולה, שבו פירט את גירסתו לאירוע. מתיעוד מצלמות האבטחה נראה שישנם כמה אי דיוקים בין גרסת השוטר לבין מה שעולה מהסרטונים. בגרסתו טען השוטר שהשניים רצו לעברו לאחר שירד מהניידת, בעוד שבסרטון נראים השניים נמלטים. את רגע הנפילה של ההרוג לא ניתן לראות ולכן קשה להתמודד עם טענת השוטר בדו"ח לפיה החשוד הסתובב לעברו בצורה מאיימת, אבל ברגעים שכן מתועדים בסרטון לא ניתן לראות בשום שלב שהחשוד מאיים על השוטר. הוא נראה נמלט על נפשו מהשוטר, שנראה עומד ויורה לעבר הצעיר שמתרחק ממנו בריצה. על פי החוק, כאשר שוטרים משתמשים בנשק מח"ש מחויבת לחקור את האירוע, על אחת כמה וכמה כאשר יש הרוג בתקרית.

בינואר 2014 הגיע למשרדו של עו"ד אבי אודיז, שמייצג את הורי החשוד שנורה למוות, מכתב ממח"ש שבו הודיעה המחלקה על סגירת התיק נגד השוטר היורה. "עם סיום החקירה, ולאחר שבחנו את הראיות ואת מכלול הנסיבות הרלוונטיות לתיק זה, החלטנו לסגור את התיק מחוסר אשמה", ציינו במח"ש את ההחלטה. "נבקש להבהיר כי ניתוח הראיות והגרסאות השונות העולות מחומר החקירה, משקלן של כל אלה ובחינת מכלול נסיבות העניין, לא ביססו באופן ממשי חשד סביר ביחס לאשמתו של החשוד נגדו המתלוננת", הוסיפו במח"ש.

עו"ד אודיז עירער על החלטת מח"ש, זאת לבקשת בני המשפחה שסברו שתפקוד השוטרים בתקרית היה לקוי. לצורך הערעור דרש אודיז ממח"ש את חומרי החקירה ואת מכלול העדויות והראיות שנאספו בחקירת מח"ש שהביאו את המחלקה לסגור את התיק. כשהגיעו חומרי החקירה נדהם עורך הדין לגלות שני מזכרים חתומים על ידי חוקרי היחידה, שנכתבו כמה שעות בלבד לאחר הירי בשני הקטינים, בהם כתבו חוקרי היחידה: "תואם מול הנהלת מח"ש. הוחלט שלא להמשיך ולחקור את נושא הירי". במזכר אחר, שיצא גם הוא ביום הירי, כתב חוקר נוסף של מח"ש: "לאחר קבלת דו"חות השוטרים, החוקר בועז עדכן את ראש הצוות סלמאן אברהים בממצאים עד כאן. לאחר העדכון קיבלנו הוראה לחזור למשרדי מח"ש ולא לבצע בשלב זה פעולות חקירה נוספות". כלומר, כבר ביום האירוע בו נהרג הצעיר חמוש על ידי השוטר, הוחלט במח"ש לסיים את החקירה.

סוגיה נוספת שעולה מהמקרה היא האופן שבו חוקרת מח"ש אירוע שבסיומו נהרג אזרח. אין מחלוקת על כך שהקטין היה חמוש ברובה ושמדובר באירוע חמור, אך על פי החוק חובה על מח"ש לחקור את האירוע כדי לקבוע שהתנהלות השוטרים בשטח חייבה אותם לפתוח באש ולהרוג את החשוד. במח"ש טענו בדו"ח שביצעו "ניתוח הראיות והגרסאות השונות", אולם החוקרים אינם מפרטים את איכות הראיות שנאספו ונלקחו. נראה שדו"ח מח"ש אינו שונה מדו"ח הפעולה שמילא השוטר היורה - דו"ח שמעלה תהיות רבות בנוגע לאמינותו לאור הסרטונים ממצלמות האבטחה. השוטר היורה נתן עדות נוספת לשוטר אחר שמשרת איתו במרחב שרון. למעשה, חוקרי מח"ש לא ישבו מול השוטר היורה ושמעו ממנו את גרסתו, אלא הסתפקו בדו"ח הפעולה שמילא השוטר היורה ובעדות שנתן לחברו במרחב שרון.

שוטר הסיור יורה למוות בנער בטירה, באפריל 2013

"אני סבור כי מהראיות הקיימות, גם במצבן החסר, עולה תמונה של ירי פרוע, בלתי מוצדק, באופן המנוגד לנהלים ולכל סטנדרט של זהירות", כתב עו"ד אודיז בערעור, "קריאת כל החומר וצפייה בסרטים ולאחריה ההחלטה לגנוז את התיק מחוסר אשמה מעלה תחושות קשות".

ממח"ש נמסר בתגובה לאירוע כי "ממצאי הבדיקה העלו שהשוטר נתקל ברעול פנים חמוש בעוזי. השוטר ירה לעברו על מנת לנטרלו, אך הוא נמלט. השוטר דלק אחריו וירה בו תוך כדי מרדף. מהחקירה עלה כי בנשקו של ההרוג היה כדור בבית הבליעה. בנסיבות העניין, קמה לשוטר סמכות לעשות שימוש בנשק כחלק מהגנה עצמית ועל מנת לפגוע פגיעה באחרים. על ההחלטה לסגור את התיק הוגש ערר, הנבחן בימים אלו וטרם התקבלה החלטה בעניין".

במקרה נוסף, ביוני 2011 מתח השופט מוקי לנדמן בבית משפט השלום בתל אביב ביקורת על מח"ש בתיק שעסק בירי באקדח טייזר. "טענות הנאשם על אלימות השוטרים והשימוש המיותר והמוגזם באקדח הטייזר הועברו למח"ש, שסגרה את התיק בעילה של 'אין עבירה', ללא חקירה ודרישה, כשאף ערר שהגיש הסנגור נדחה", כתב השופט בהכרעת הדין. "טיפול מח"ש בתלונה בעייתי ביותר. ב-29 בנובמבר 2010 ניתן אישור שפיטה, ויום לאחר מכן נסגר התיק במח"ש בעילה של 'אין עבירה'. ברור כי התיק נסגר ללא כל חקירה, כפי הנראה בנוהל אישור שפיטה".

באוגוסט 2012 עצרו שוטרים מתחנת תל אביב צפון כנופיה של גנבי מכוניות. השוטר רס"ם רצון בורה ניגש כשאקדח שלוף בידו לעבר אחד החשודים במטרה לאזוק אותו. החשוד, חזאם אבו על-בעאת, צעיר בשנות ה-20 לחייו מהכפר עקב שליד רמאללה, הושיט לבורה את ידיו כדי שזה יאזוק אותן ונשכב על בטנו. לאחר שאזק את החשוד החל בורה לפרוק את נשקו כשהקנה מופנה לגופו של בעאת ולא ניצב ב-60 מעלות כפי שמחייב הנוהל. כדור שנפלט מנשקו האישי של בורה פגע בגבו של בעאת והוא נהרג במקום. מח"ש בדקה את הנושא ופתחה בחקירה שבסיומה הוחלט להגיש נגד בורה כתב אישום בגין רשלנות. לאחר מכן הוחלט לחתום עם בורה על עסקת טיעון, שבמסגרתה הוא נשלח לארבעה חודשי עבודות שירות במוסד לילדים אוטיסטים בהסכמה עם התביעה. לאחר מכן חזר בורה לשורות המשטרה.

מנתונים שפורסמו ב"הארץ" בספטמבר 2014 עולה כי בשלוש השנים האחרונות, ביותר מ-93% מהמקרים שבהם הגישו אזרחים תלונות נגד שוטרים, החליטה מח"ש שלא לחקור כלל את התלונות או לסגור את התיק מבלי לנקוט בהליך כלשהו נגד השוטר שנגדו הוגשה התלונה. מבין 11,282 תלונות שהוגשו בשנים 2013-2011, רק 306 תיקים הגיעו לכדי דין פלילי (כ-2.7%), ו-373 לדין משמעתי (כ-3.3%).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ