ניר חסון
ניר חסון
כתובות שרוססו בביה"ס הדו-לשוני, הערבצילום: טלי מאייר
ניר חסון
ניר חסון

שריפה פרצה וכתובות נאצה רוססו אתמול במתחם גן הילדים בבית הספר הדו־לשוני בירושלים. לא היו נפגעים, והלימודים בבית הספר יתקיימו היום כסדרם. בית הספר סובל בחודשים האחרונים מהתנכלויות מצד פעילי ימין קיצוני.

בסביבות השעה 19:30 התקבל דיווח על דליקה ליד בית הספר. שלושה צוותי כיבוי שהוזעקו למקום ראו כי השריפה התחוללה בתוך כיתה, וכיבו אותה. לכיתה נגרם נזק כבד, ונזק נגרם גם למקומות נוספים בבית הספר. רס"ל שלומי הרוש, ראש צוות הכבאות, שהגיע ראשון לזירה, סיפר כי "מה שעלה באש זה הרבה ציוד: ספרים, כיסאות ושולחנות". 

פז כהן, יו"ר ועד ההורים בבית הספר שהיה מהראשונים להגיע למקום, סיפר כי המציתים ערמו במרכז הכיתה ספרים שאספו במקום, והציתו אותם. דובר שירות הכבאות בעיר אישר כי מדובר בהצתה.

בסריקות שערכו הצוותים במתחם התגלו כתובות נאצה בעברית, בהן "כהנא צדק", "אין דו קיום עם סרטן" ו"די להתבוללות". המשטרה פתחה בחקירת המקרה.

בית הספר הדו־לשוני ממוקם בין שכונת פת לבית צפאפא, והוא סמל של דו קיום בירושלים. מחצית תלמידיו יהודים ומחציתם ערבים, והם לומדים יחד בשתי השפות. צוות בית הספר מעורב גם הוא.

הכיתה שהוצתה בביה"ס, הערבצילום: טלי מאייר

זו לא הפעם הראשונה שבית הספר משמש מטרה לפעילי ימין קיצוני. בעבר אירעו כמה מקרים של ריסוס כתובות נאצה וגזענות נגד ערבים על קירות בית הספר. 

במבצע "צוק איתן" בקיץ רוססו במקום כתובות "מוות לערבים", ובשנה שעברה סיפרו תלמידים ערבים על התנכלויות נוסעים יהודים באוטובוסים. לפני שנתיים רוססו על קיר במגרש החיצוני של בית הספר הכתובות "מוות לערבים" ו"כהנא צדק".

שר החינוך, שי פירון, אמר כי "מדובר במקרה אלים, נפשע ונתעב שיש בו כדי לפגוע ולערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. העובדה שמדובר בהצתה של מסגרת חינוכית הדוגלת בדו־קיום מהווה פגיעה קשה במרקם היחסים בין יהודים וערבים. אני קורא למשטרת ישראל לפעול באופן מיידי וללא כל שהות כדי למצות את הדין עם הפושעים המתועבים".

שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת "יד ביד", המפעילה חמישה בתי ספר דו־לשוניים בישראל, ובהם בית הספר בירושלים, מסר בתגובה כי "זו אינה ההתנכלות הראשונה לבית הספר ולמפעל של השותפות האזרחית שלנו. גם אם יצליחו ללכלך את קירות בית הספר לא יצליחו להחריב את המפעל".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת גינה את ההצתה ואמר: "לא ניתן לפירומנים ולמפרי סדר לשבש את שגרת חיינו. נמשיך להוקיע את הקיצונים ולעשות כל שנדרש להחזרת השקט לירושלים".

שרת המשפטים, ציפי לבני, הגיבה בדף הפייסבוק שלה: "לא ניתן לקיצוניים להעלות באש את דו הקיום שעוד נשמר".

השתתפו בהכנת הידיעה: יהונתן ליס וירדן סקופ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ