השרים אישרו: עונש הקלון יוכפל ל-14 שנה

השרים אישרו כי ח"כ מורשע לא יכהן במשרה ציבורית - חרף התנגדות כל שרי ישראל ביתנו. החוק לא יחול על נבחר ציבור שכבר סיים לרצות את עונשו ותקופת הצינון - כמו ח"כ דרעי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) ברוב של ארבעה מול שלושה את הצעת החוק לפיה חבר כנסת, שר או ראש ממשלה שהורשעו בקלון לא יורשו לחזור ולכהן במשך 14 שנה. עד כה קבע החוק קלון של שבע שנים. השרים יאיר לפיד, ציפי לבני, לימור לבנת וגלעד ארדן תמכו בהצעה שהגיש ח"כ משה מזרחי (העבודה), שרי ישראל ביתנו, יצחק אהרונוביץ', יאיר שמיר וסופה לנדוור, התנגדו.

הצעת החוק לא תחול על נבחר ציבור שסיים לרצות את עונשו ואת תקופת הצינון שהוטלה עליו לפי החוק הקודם, כמו לדוגמה ח"כ אריה דרעי.  

מדובר בתיקון לחוק יסוד: הממשלה, שקובע כי "מי שהורשע בעבירה ונידון לעונש מאסר לא יתמנה לשר, טרם עברו שבע שנים מהיום שגמר לרצות את עונש המאסר או מיום מתן פסק הדין, לפי המאוחר". הסייג היחיד שנקבע בחוק הוא שיושב ראש ועדת הבחירות המרכזית קבע שאין בעבירה שבה הורשע נבחר הציבור משום קלון. הצעת החוק שאושרה הבוקר היא גרסה חדשה לחוק שכבר אושר כחוק רגיל ולא כחוק יסוד. 

את הצעת החוק הגיש ח"כ משה מזרחי (העבודה), שכיהן בעבר כראש אגף החקירות במשטרה והודח מתפקידו בעקבות מסקנות היועץ המשפטי לממשלה דאז אליקים רובינשטיין (כיום שופט בית המשפט העליון), בשל חשד להאזנות סתר חורגות לאביגדור ליברמן. מאז שנבחר לחבר כנסת, הגיש מזרחי כמה הצעות חוק שיסייעו במלחמה בשחיתות, בהן החוק שיחייב ראשי ערים נאשמים בפלילים להשעות את עצמם, עוד בטרם בג"ץ פסק שיש להדיחם. להצעת החוק של מזרחי הצטרפו גם ניצב בדימוס דוד צור (התנועה), ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) ותמר זנדברג (מרצ). 

חברי הכנסת מזרחי ורוזנטל, יוזמי החוקצילום: מיכל פתאל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ