השופטים בערעורו של היילו: "הנרצח שכב ופרפר, איפה הטענה להגנה עצמית?"

שופטי העליון רמזו כי מוטב ליונתן היילו, שנידון ל-20 שנות מאסר בגין רצח האנס שלו, לטעון ל"אחריות מופחתת". עורך דינו: "לא מדובר ברצח"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יונתן היילו בבית המשפט העליון, היוםצילום: נועם מושקוביץ
אור קשתי
אור קשתי

בית המשפט העליון דן הבוקר (שני) בערעורו של יונתן היילו, שהורשע לפני כשנה ברצח האדם שאנס וסחט אותו ונידון ל-20 שנות מאסר. סנגורו של היילו טען בדיון כי מדובר בהגנה עצמית, אולם השופטים חנן ארז, אורי שוהם וברק ארז שאלו: "ירון איילין (הנרצח, א"ק) שוכב ומפרפר, איפה עומדת הטענה להגנה עצמית?". מאות פעילים ואנשים שמזדהים עם סיפורו של היילו הגיעו לבית המשפט כדי להביע תמיכה בו, אולם נאלצו להישאר מחוץ לאולם. 

עורך הדין של היילו, אלון אייזנברג, טען בדיון כי "לא מדובר ברצח. היילו לא חיפש את מי שביצע בו שני מעשי אונס". הוא הוסיף כי היילו היה נתון בסערת רגשות וביקש לערער הן על עצם ההרשעה והן על חומרת העונש. השופטים חזרו ושאלו את עורך הדין כיצד מתיישבת הטענה להגנה עצמית עם העובדה כי לאחר שהיילו חנק את איילין במשך כשבע דקות הוא רוצץ את גולגולתו בלבנים. בין השאר, רמזו השופטים כי מוטב להיילו לטעון לשיקולים של "אחריות מופחתת" כדי לשקול הקלה בעונשו שנקבע ל-20 שנות מאסר.

בתשובתה לערעור, התנגדה פרקליטות המדינה להקלה בעונשו של היילו וביקשה לבסס את גזר הדין שקבע בית המשפט המחוזי. השופטים נתנו לעורך הדין של היילו פרק זמן של שבועיים להגיש את השלמות הטיעונים. 

עו"ד של היילו אמר בתום הדיון כי "לקח לנו שנתיים לשכנע את בית המשפט שהיילו הוא קורבן  עבירות מין. עכשיו, צריך להמתין ולראות מה יגיד בית המשפט העליון על הטענה כי היילו פעל מתוך הגנה עצמית. בכל מקרה, מבחינה אנושית, היילו צריך להשתחרר מבית הסוהר. הוא סבל מספיק". 

בין הצעירים שהגיעו לתמוך בהיילו בבית המשפט, טובה זיסנו, בת 26. "באתי להזכיר לבית המשפט ולכל העוסקים בתיק כי היילו הוא בן אדם, ושצריך להתחשב ברקע המיוחד שלו", היא אמרה. "הוא היה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. וכל הסיכויים היו נגדו". מנגד, אחיו של איילין, גשאו, אמר כי אחיו החל להשתקם, והוסיף כי "אם אני בשירותי הצבאי הייתי יורה במחבל בראש, ללא הפסקה, הייתי מואשם ברצח. אח שלי נרצח". 

צילום: מהקמפיין לשחרור יונתן היילו

על פי פסק הדין, במאי 2010, היילו, אז בן 23, הגיע עם חבר למרכז המסחרי שבשכונה קרית נורדאו בנתניה, שם פגש את ירון איילין. בשיחה שהתפתחה ביניהם, דרש איילין כי היילו ישלם לו אלף שקלים, "עד מחר או עד מחרתיים", אחרת "יחטוף מכות". לדברי היילו, מקרים דומים אירעו גם בשבועות שלפני הרצח. בשלב מסוים התרחקו השניים למגרש הריק. כשהסתובב איילין כדי להטיל את מימיו, חנק אותו היילו והיכה בראשו באמצעות אבן. לאחר שאיילין התמוטט, גרר אותו היילו כ-35 מטרים, עד למכולת אשפה, שם המשיך לחבוט בראשו באמצעות לבנים שמצא. לאחר מכן הוא חזר לביתו, כיבס את בגדיו והלך לישון. למחרת, הסגיר עצמו למשטרה.

רק בחקירתו השלישית, סיפר היילו לשוטרים כי כשבועיים קודם לכן, איילין ביצע בו פעמיים מעשה סדום, בהפרש של כמה ימים. "הרגשתי פחד. אמרתי רק שלא יעשה לי את זה עוד פעם, כי שם המקום חשוך. פחדתי שלא יעשה לי את זה עוד פעם", הוא שיחזר את מה שהרגיש במגרש הריק, "ראיתי אותו מאחורה. איך שהוא בא להסתובב, הזעם וכל הכעס, חנקתי אותו. פחדתי שהוא יהרוג אותי, פחדתי שהוא יאנוס אותי עוד פעם".

הפרקליטות, ובעקבותיה גם שופטי בית המשפט המחוזי בלוד, הסכימו כי היילו היה קורבן לסחיטה ולמעשי סדום. ואולם, "אף אם היה הנאשם קורבן למעשים איומים וקשים מצד המנוח, ישנן דרכים חוקיות להתמודד עם מעשים כאלה ואין ליתן לגיטימציה לנטילת חיים של אחר", נכתב בגזר הדין. אחד הטיעונים שהעלה בבית המשפט עורך דינו של היילו, אלון אייזנברג, היה כי לא ניתן לצפות מהיילו - שהיה נתון לסחיטה ואשר עבר שתי פגיעות מיניות - שיפנה לעזרת הרשויות, שיתלונן במשטרה. "יונתן פחד מנקמה, כי המשפחות גרות אחת ליד השנייה, או שאיכשהו יתברר שאנסו אותו", אמר בשבוע שעבר אייזנברג. "בגלל שמדובר בגבר, קשה למערכת להבין שליונתן יש סימפטומים של קורבן אונס. גם לאחר שסיפר על כל מה שעבר, אף אחד לא האמין לו שהוא קורבן עבירות מין. יונתן היה לכוד בתוך התרבות השכונתית. הוא התבייש, אולי כמו השופטת שהותקפה מינית והחליטה שהיא לא רוצה להגיש תלונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ