פרשת ישראל ביתנו: המשטרה פשטה על משרדי הרכבת הקלה בת"א; מנכ"ל משרד החקלאות נעצר

חוקרי להב 433 אספו חומרים בלשכתו של יו"ר נ.ת.ע אלכס ויז'ניצר, שנעצר בחשד למרמה ושוחד; המשטרה גייסה לחקירה עד מדינה, שהיה חלק במנגנון שנוצר להעברת כספי השוחד

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

המשטרה גייסה עד מדינה בפרשת ישראל ביתנו למשך חלק משמעותי מהחקירה הסמויה שנמשכה שנה. לעד היה חלק במנגנון שנוצר לכאורה להעברת כספי השוחד. במהלך החקירה הסכים העד לשתף פעולה עם החוקרים ולפעול לאיסוף ראיות נגד החשודים המרכזיים. אחד השיקולים של המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה שלא להתחיל מיד בתהליך הסרת החסינות של סגנית השר פאינה קירשנבאום שעם השלמתו יתאפשר לבצע חיפושים במשרדיה ובביתה, הוא ככל הנראה ראיות משמעותית שמחזיק צוות החקירה כבר בשלב זה, שייתכן שמקורן בעד המדינה. קירשנבאום הוגדרה במשטרה כחשודה מרכזית ונחקרה אמש באזהרה.

הבוקר (חמישי) הותר לפרסום כי בין העצורים בפרשת השחיתות גם מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן, שמעצרו הוארך בשמונה ימים. אשתו בתיה נעצרה אף היא ושוחררה למעצר בית של 10 ימים. על פי החשד, רמי כהן נתן כספי שוחד לקירשנבאום בשנת 2010 ובנוסף הוא חשוד שקיבל כספי שוחד בתפקידו כמנכ"ל המשרד. כהן חשוד גם בתיווך של כמה מקרי שוחד תוך ניצול תפקידו. כמו כן, הוארך מעצרה של ויקה רבין, העוזרת הפרלמנטרית של קירשנבאום שנעצרה הבוקר, עד 30 בדצמבר.

כמו כן, מפרטים חדשים עולה כי במסגרת הפרשה, הגיעו אמש חוקרי להב 433 למשרדי חברת נתיבי תחבורה עירוניים (נ.ת.ע), המנהלת את פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, במגדלי עזריאלי בתל אביב. בין היתר, הסתגרו החוקרים בחדרו של יו"ר דירקטוריון החברה, אלכס ויז'ניצר, תפסו מסמכים והעתיקו קבצי מחשב. ויז'ניצר, הנחשב לאחד מהקרובים יותר אל שר החוץ ויו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, נעצר אתמול בחשד למרמה ולתיווך למתן שוחד ומעצרו הוארך בתשעה ימים. זאת, בחשד שהיה מעורב ברשת שדאגה להסטת כספי ציבור בתמורה לשוחד ולמינויים פוליטיים.

פרטים נוספים מגלים כי השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שנעצר אתמול, ביקש השבוע לצאת מהארץ אולם המשטרה מנעה זאת - עוד לפני המעצר. בית משפט השלום בראשון לציון האריך אתמול בתשעה ימים את מעצרו של מיסז'ניקוב, החשוד במתן שוחד, תיווך שוחד ושיבוש חקירה כשכיהן כשר התיירות. 

עוה״ד נתי שמחוני ואילנה זיבנברג ממשרד הרצוג פוקס נאמן המייצגים את מר אלכס ויז׳ניצר מסרו בתגובה כי: "טענות המועלות כנגד ויז'ניצר בפרשה, אינן משקפות את אישיותו, כלל ועיקר, וזרות הן לאורח חייו. מר ויז׳ניצר שיתף פעולה עם חוקריו וכפר מכל וכל בחשד המיוחס לו. אנו כמובן מכבדים את זכותה וחובתה של המשטרה לחקור, אך ניתן היה לעשות כן בלא צורך בהותרתו במעצר. בנסיבות העניין ובנסיבותיו של האיש, הליך המעצר הינו מיותר ובלתי מידת. מר ויז׳ניצר סמוך ובטוח כי במהרה תוברר חפותו וכי לא דבק בו כל רבב".

מעצרם של כמה חשודים נוספים הוארך אתמול, ובהם של יו"ר איגוד הכדוריד, דורון שמחי, שנשלח למעצר בית מלא בן שבעה ימים, ושל אבנר קופל, לשעבר יו"ר איגוד הכדורסל שנשלח למעצר בית בן 10 ימים. מעצרו של משה קליסקי, חבר הנהלת איגוד הכדורסל הוארך בשבעה ימים. כמו כן הוארך עד יום ראשון מעצרה של רנית קירשנבאום, בתה של סגנית השר, החשודה גם כן בקבלת שוחד. במשטרה סבורים שיש להם די ראיות לכך שכספים עברו לאיגודי הספורט בראשם עמדו החשודים. לא ברור בשלב זה האם הכספים הושקעו לטובת הספורט או עשו את דרכם לכיסים הפרטיים של החשודים.

גם אמנון ליברמן, יועץ התקשורת של מנכ"ל משרד החקלאות, נשלח למעצר בית בן 10 ימים. מעצרו של ראש מטה מפלגת ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי, שחשוד בכמה עבירות שוחד, הוארך בתשעה ימים. בכל החשדות למקרי שוחד, החשד הוא כי קירשנבאום, היא שקיבלה אותו באמצעות מתווכים.

כמו כן הוארך בשבעה ימים מעצרו של ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, החשוד במתן שוחד לקירשנבאום בכמה הזדמנויות, מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד בהיקף של מאות אלפי שקלים בקשר לתפקידו בחברה לפיתוח השומרון. חיים בן שושן, שעמד בעבר בראש החברה ואפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין, חשודים בעבירות דומות. מעצרם הוארך בשבעה ובחמישה ימים בהתאמה.

חשוד נוסף הוא ראש המועצה האזורית מגילות, מרדכי דהמן, שמעצרו הוארך בתשעה ימים. החשד העיקרי נגדו הוא מתן שוחד, הלבנת הון ועבירות מס. השוחד ניתן לפי החשד באמצעות מתווך - הלוביסט ישראל יהושע, שאף הוא אחד החשודים. מהדיון בבית המשפט ניתן היה ללמוד כי יהושע הוא ללא ספק אחת מדמויות המפתח בפרשה. גם גזבר המועצה האזורית מגילות, דוד בלאו, חשוד במתן שוחד בתמורה לתקציבים. מעצרו הוארך בתשעה ימים. גם ראש המועצה האזורית תמר שבדרום, דב ליטבינוף. 

איש העסקים ציון זוארץ חשוד שהעביר כספים למועצה האזורית תמר, וכי תיווך בשוחד במקריהם של דהמן וליטבינוף. מעצרו הוארך בחמישה ימים. זוארץ, קבלן שביצע כמה מיזמים בתחום המועצה, טען להגנתו באמצעות עורך דינו ציון אמיר, כי יש בידיו מסמכים המעידים על התנהלות תקינה שלו מול ראש המועצה.

כמו כן הוארך בחמישה ימים מעצרם של יו"ר התאגידים העירוניים, יצחק בורבה, החשוד במתן שוחד ושל גבי חמו, מנהל מדרשת הגולן. חמו חשוד כי שיחד את קירשנבאום באמצעות ישראל יהושע תמורת תקציבים עבור מדרשתו. הוארך בשישה ימים מעצרם של מנכ"ל עמותת איילים, מתן דהן, וסטיבן לוי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ