הפרקליטות עתרה נגד קיצור עונשה של אתי אלון: "התעלמו מיכולת המניפולציה שלה"

נימוקי ההתנגדות הם שכספי הגניבה מהבנק למסחר, יותר מרבע מיליארד שקל, ממשיכים היום להניע את ארגוני הפשע וכי אלון שילמה רק 2,500 מקנס של 5 מיליון שקלים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי מרכז, נגד החלטת ועדת השחרורים לקצר את עונשה של אתי אלון. אחת הסיבות שמונה הפרקליטות להתנגדותה היא העובדה שכספי הבנק למסחר מימנו והעצימו ארגוני פשיעה, שימשו לביצוע עבירות רבות נוספות ועדיין ממשיכים להניע ארגוני פשיעה. עוד ציינה הפרקליטות כי אלון שילמה רק 2,500 שקלים מהקנס שהוטל עליה, מתוך חמישה מיליוני שקלים, והוכרזה לבקשתה כפושטת רגל. לטענת הפרקליטות, נתון זה לא הובא לפני ועדת השחרורים.

"אי תשלום מלוא הקנס בפועל מהווה למעשה אי ריצוי העונש ואי החזרת החוב לחברה. מעבר לכך, התנהלות זו של האסירה מהווה דוגמה נוספת ליכולתה של האסירה לנהוג באופן מניפולטיבי וליצור מצג שווא כאילו בכוונתה לשלם את מלוא תשלום הקנס".

בעתירה כותבת הפרקליטות כי "הוועדה שגתה בכך שלא נתנה משקל ראוי לתחכומה הרב של האסירה, ליכולות המניפולציה הגבוהות שלה ולקביעת בית המשפט, המוסמך בהליך הפלילי, אשר מצא לנכון להדגיש בפסק דינו את אופיה של האסירה כפי שהוא נלמד מאופי מעשיה, תדירותם, תחכומם והסתרתם. הוועדה שגתה בכך שלא נתנה משקל לעובדה שהעבירות שביצעה האסירה מעידות לא רק על תחכום אלא גם על התאמה לכללים משתנים, על קור רוח ויכולת העמדת פנים יוצאת מגדר הרגיל — נתונים שמטילים ספק עצום בכנות תהליך השיקום והחרטה הנטענים על ידי האסירה".

אלון בעת מתן גזר דינה ב-2003צילום: אריאל שליט

עוד ציינה הפרקליטות לא חל שינוי נסיבות משמעותי, מאז הדיון הקודם בבקשתה של אלון להשתחרר, וכי היא לא עמדה בנטל הדרוש להוכיח שאינה מסוכנת.

אלון נעצרה באפריל 2002 ונגזרו עליו 17 שנות מאסר. בקשתה לקצר שליש מעונשה היה במארס 2013, וועדת השחרורים דחתה את הבקשה. בהחלטה נכתב אז כי "בשל כל הנימוקים שהעלינו לעיל ובייחוד החשש שמא עדיין אין בפנינו תמונה שלמה ומלאה של כל אשר נעשה בכספים ושל המניעים הנסתרים שהביאו למעשי עבירה כה קשים וחמורים, ניתן לומר כי עדיין לא אוינה מסוכנותה של האסירה". אלון עתרה נגד ההחלטה לבית המשפט, אך מחקה לבסוף את העתירה בשל הערות השופטים.

בעתירה מפרטת הפרקליטות את מעשי הרמייה של אלון. "בסופו של יום, הסכום הכולל של מעשי הגניבה הינו אסטרונומי ובלתי נתפס כמעט ונאמד בלמעלה מ–254,199,600 שקלים. הנזק המשוער שנגרם לקופתה של המדינה גדול עוד יותר ונאמד בלמעלה מחצי מיליארד שקל", נכתב.

בדו"ח מנהל הכלא מאוגוסט 2014 נאמר כי אלון שוהה באגף השיקום בכלא נוה תרצה זה כשלוש שנים, מועסקת במפעל דפוס בחולון, נמצאת בסבב חופשות ואין לה בעיות משמעת. לפי דו"ח האבחון הפסיכולוגי, אלון "מודה בביצוע העבירות וניכרת חרטה על מעשיה. היא מייחסת את התנהגותה למה שהתחיל כרצון להגן על אחיה, שהמשיך בכניעה ובאי היכולת שלה להתנגד ('פעלתי כרובוט'), ותלתה את המקור להתנהגותה בערכים המשפחתיים עליהם גדלה". לפי התרשמות הרופא, "לא נראה כי מדובר בנבדקת עם דפוסים עברייניים", אשר עברה תהליך משמעותי בזמן שהותה במאסר, וכי היא מתחילה לגלות מודעות ("גם אם חלקית") לקשיה ולדפוסי אישיותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ