שופט השלום: התפתחות דרמטית בפרשת ישראל ביתנו; החקירה צפויה להתרחב

בדיון הארכת מעצרם של כמה חשודים אמר השופט כי ישנן ראיות חדשות ומשמעותיות, המשטרה הטילה צו איסור פרסום על תוכנן. היועמ"ש: טענות על חקירה פוליטית הן "דברי הבל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, אמר היום (חמישי) בדיון הארכת מעצרם של כמה חשודים בפרשת השחיתות לכאורה בישראל ביתנו כי יש התפתחות דרמטית בחקירה. לדבריו, דבר זה עשוי להביא להרחבת החקירה למקומות נוספים.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התייחס הערב אף הוא הערב לחומרת הפרשה ודחה מכל וכל את הטענות לפיהן שיקולים פוליטיים הובילו להפיכת החקירה לגלויה. "מועד הבחירות הוא זה שהפתיע את החקירה ולא החקירה היא זו שהפתיעה את הבחירות. הטענות המושמעות בדבר מניעים נפסדים מטעם רשויות אכיפת החוק טוב להן שלא נשמעו משנשמעו. צר לי שהושמעו", אמר וינשטיין.   

בהחלטתו להאריך את מעצרם של ראש מועצת מגילות מרדכי (מוצי) דהן והלוביסט ישראל יהושע עד ליום שני כתב השופט מזרחי כי "עיון במסמכים מלמד כי במסגרת החקירה חלה בהחלט התפתחות דרמטית והיא מן העת האחרונה. לעניין זה רלוונטיות בכל הקשור להבטחה או להצהרה של היחידה החוקרת כי בכוונתה לבקש את שחרורם של החשודים". 

אחד השוטרים מחוץ לאולם בית משפט השלום בראשון לציון שדן בהארכות מעצר בפרשה, השבוע צילום: אילן אסייג

מיד לאחר הדיון ביקשה המשטרה צו איסור פרסום נוסף בפרשה, שאושר על ידי בית המשפט, כך שלא ניתן לפרסם את פרטי ההתפתחות. אולם, מהדיון בבית המשפט ניתן להבין שהראייה החדשה התקבלה רק בשעות הערב, בסביבות השעה 17:30, כאשר חלק מהנחקרים היו עדיין בחדרי החקירות.

לחוקרים היה מידע על תת-פרשיות נוספות הקשורות בפרשת השחיתות, במשרדי ממשלה נוספים וברשויות מקומיות שונות. אותם חשדות מובילים לכאורה גם לגורמים בכירים נוספים בישראל ביתנו, אך לא ליו"ר המפלגה אביגדור ליברמן. 

החוקרים הגיעו הערב למידע החדש באמצעות אחד מהחשודים בפרשה, שככל הנראה יכול לשפוך אור על מקרים נוספים ולשרטט לחוקרים את הדרך שעשו כספי השוחד. "ראיה נוספת, המהווה, אף היא, התפתחות דרמטית נקובה בבמ/3 סעיף 3, ובכוחה לפתוח את החקירה למחוזות נוספים", קבע השופט מזרחי.

לדבריו, אותן ראיות חדשות "רלוונטיות גם ביחס לחשודים אחרים, אשר שוחררו לחלופות מעצר, אך לפחות לגבי חלק מהם, הם שוחררו בטרם אותה התפתחות". בדברים אלה התייחס מזרחי גם לראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, אשר שוחרר אתמול למעצר בית. 

וינשטיין בדרכו לישיבת ממשלה בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

השופט התייחס גם להתנהלותו של יהושע בחדרי החקירות וטען שהוא "שומר על זכות השתיקה". עוד הוסיף מזרחי כי זו היא  "זכותו החוקתית, אך יש לה מחיר והיא הצורך של היחידה החוקרת להוכיח כל פרט מפרטי החשד".

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין דחה הערב את ההאשמות של שר החוץ אביגדור ליברמן, לפיהן חשיפת החקירה תוזמנה על מנת לפגוע בישראל ביתנו בבחירות. "אין דבר רחוק מן האמת מן הדבר הזה. מערכת אכיפת החוק על כל זרועותיה 'עיוורת' לשיקולים פוליטיים. היא אינה יודעת להבחין בין מפלגה למפלגה. היא אינה יודעת להבחין בין מועמד למועמד" אמר וינשטיין בכנס של העמותה למשפט ציבורי בחיפה, "הטענות המושמעות לצערי בכגון דא, הן דברי הבל. טענות הסומכות כולן על אדני שווא".

וינשטיין הוסיף ופירט את הסיבות למעבר לחקירה גלויה בעת הזאת: "ראשית, ברירת המחדל הקבועה בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה היא, שהליכים פליליים ממשיכים כסדרם בתקופת בחירות. תופתעו לגלות שגם אני מקפיד לפעול לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה. שנית, מועד המעבר לחקירה גלויה תוכנן – מה לעשות - עוד קודם להכרזת הבחירות. שלישית, דבר החקירה החל לדלוף וקם חשש לגילויה, על שיבוש הליכי החקירה הכרוך בכך. רביעית, אנו נמצאים בסוף שנת תקציב. תקופה בה עתידים היו לעבור סכומי כסף נכבדים בדרכים אליהן נחשפנו במסגרת החקירה. חמישית, שיקול נוסף שעמד בפנינו הוא זכות הציבור לדעת והרצון שהמידע – שבחלקו נוגע לנבחרי ציבור – לא יוסתר מהציבור בעת בחירות. דומה בעיני שדווקא החלטה הפוכה, לעכב את מהלך החקירה, בניגוד להנחיית היועץ, היא שעלולה להתפרש כהתערבות בלתי ראויה בהליך הבחירות".

וינשטיין התייחס גם לחומרת החשדות בפרשה: "מדובר בחקירה משמעותית, שמעלה חשד לשחיתות מאורגנת ושיטתית, בהיקפים נרחבים. שחיתות שמקורה על פי החשד בקנוניה בין אנשי שלטון מרכזי, שלטון מקומי ועמותות ציבוריות. וכל אלה לצורך הפקת רווחים וטובות הנאה אישיות מכספי הציבור. אישרתי פתיחתה של חקירה זו. ליוויתי אותה באופן צמוד. התקיימו בפניי דיונים לצורך אישור פעולות חקירה ולצורך קבלת החלטות על אפיקי חקירה חדשים. הפרשה החלה ממספר אירועים שונים ונפרדים, אשר התגלה ביניהם מכנה משותף. החקירה שהחלה כחקירה סמויה התרחבה מישיבה לישיבה וחשפה על פני הדברים תמונה מדאיגה. חומרתם המופלגת של החשדות, והעובדות שבעטיין התעורר צורך לבצע חקירה גלויה, מוכרים לי היטב".    

לבקשת היחידה הארצית לחקירות הונאה, בית משפט השלום בראשון לציון שחרר היום בתנאים מגבילים, לרבות מעצר בית של עשרה ימים והרחקה ממשרדיהם, את ראש מטה מפלגת ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי, ראש מועצה אזורית שומרון, גרשון מסיקה, מנכ״ל משרד החקלאות, רמי כהן, מנכ״ל הרשות למלחמה בסמים, יאיר גלר ואת איש העסקים ציון זוארץ. 

בנוסף שחרר בית המשפט בתנאים מגבילים את אלכס ויזניצ׳ר, יו״ר נת״ע, ואת יצחק בורבה, יו״ר איגוד התאגידים העירוניים, לרבות מעצר בית של תשעה ימים והרחקה ממשרדיהם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ