ארבעה שוטרים מואשמים בהתעללות בעציר

על פי האישום, השוטרים הכו אדם שנחשד בגניבת תכשיטים, שפכו עליו מים רותחים וגרמו לו כוויות. השוטרים שהובילו את העציר לטיפול רפואי לא דיווחו על שאירע

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד קצין ושלושה בלשים במשטרת באר שבע על התעללות בעציר. על פי האישום השוטרים הכו את העציר, תושב הדרום ממוצא אתיופי, שפכו עליו מים רותחים במהלך חקירה וגרמו לו כוויות קשות. בעקבות התלונה שהגיש נפתחה חקירה ובסופה הוגש כתב האישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע באמצעות עורכת הדין איילת רזין בית־אוֹר.

תחילת הפרשה באוגוסט 2011, אז נעצר המתלונן על ידי שני בלשים בחשד לגניבת תכשיטים והחזקת רכוש גנוב. כאשר הועבר לתחנה, מתאר כתב האישום, הטיחו אותו שני הבלשים, יחד עם שוטרים נוספים בקיר, הכו אותו ובעטו בו. בהמשך הועבר לחקירה אצל רכז המודיעין ציון חיון, שהסיט את וילונות החדר, הפעיל רדיו בעוצמה גבוהה ואיים על המתלונן באלה עטופה בניירות עיתון. אולם למרות כל זאת טען המתלונן כי לא גבנ את התכשיטים אלא מצא אותם.

לאחר מכן, כך לפי כתב האישום, הועבר המתלונן לחקירה נוספת, הפעם אצל רב־פקד אורן סבאג. על פי כתב האישום, זה מזג מים רותחים לכוס ושפך אותם על מכנסיו של העציר שזעק מכאב. כמה דקות אחר כך שפך סבאג כוס מים רותחים נוספת על פלג גופו התחתון. בשלב זה כבר אמר העציר לשוטרים כי אף שהוא עומד על כך שמצא את התכשיטים, הוא מוכן להצהיר כי גנב אותם ובלבד שיפסיקו להתעלל בו..

בית המשפט המחוזי בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

אלא שעל פי כתב האישום, תחינותיו לא עזרו לו, ולעיני רכז המודיעין חיון המשיך סבאג להתעלל בעציר. בפעם השלישית הוא שפך מים רותחים לתוך נעלו של העציר שכבר הצהיר: "אני מוכן לחתום על מה שאתם רוצים". אלא שסבאג לא התרצה ודרש כי יודה במעשה ויגיד גם מהיכן גנב את החפצים. כשהמתלונן שב ואמר כי מצא אותם, שפך סבאג כוס רביעית, הפעם על גבו.

כשלא יכול היה עוד לשאת את הכאב, החל העציר להשתולל. בכתב האישום נכתב כי בתגובה אמר לו הקצין: "בפעם הבאה אני לא לוקח אותך לבית משפט". סבאג המשרת במשטרה כבר 18 שנה נעצר בינתיים — ואף הושעה לפני כחודש מתפקידו על רקע תיק אחר שטרם הסתיימה החקירה בו — וחיון נאשמים בהתעללות בחסר ישע, חבלה בכוונה מחמירה ולחץ של איש ציבור. "מדובר בעלילת זדון ואין שחר לדברים", אמר עו"ד אבי חימי המייצג את סבאג. "מדובר באנשים שחפצים ברעתו ונוכיח זאת במהלך המשפט".

לאחר חקירתו הועבר העציר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה, כשהוא סובל מכוויות בדרגה 2 בגבו וברגלו. בדרכם לבית החולים שאלו שני הבלשים שהיו אלה שעצרו אותו כיצד קיבל את הכוויות והעציר ענה כי שפכו עליו מים בחקירה. "הם לא נורמלים" הגיב אחד משני הבלשים. אלא שעל פי כתב האישום לא דיווחו השניים על שאירע ואף לא רשמו דו"חות פעולה על האירוע כמתחייב, ואלה הואשמו בתקיפה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים.

במח"ש ציינו עוד כי נסגר התיק נגד העציר שנחקר בחשד לגניבת תכשיטים והתלונן נגד סבאג ושאר השוטרים על התעללות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ