רויטל חובל
רויטל חובל

נציבת הביקורת על הפרקליטות, השופטת בדימוס הילה גרסטל, הודיעה בסוף השבוע כי תחקור את דברי הפתולוגית ד"ר מאיה פורמן־רזניק בריאיון לתוכנית "עובדה" בשבוע שעבר, שבה חשפה פרקטיקה של בידוי ראיות במכון לרפואה משפטית, שיפוץ דו"חות לטובת הפרקליטות לצורך השגת הרשעות בתיקים פליליים והסתרת חומרים מההגנה. עוד נודע ל"הארץ" כי דו"ח הביקורת הראשון של גוף הביקורת על הפרקליטות, שהוקם באפריל 2014 יתפרסם בחודשים הקרובים.

מאז שידור התוכנית בשבוע שעבר פנו לנציבה גרסטל כמה עורכי דין שהתלוננו על דברים שנעשו בתיקים ספציפיים, שמהם עולה לכאורה התנהלות בעייתית של הפרקליטות. סנגורים אחרים קראו להקמת ועדת חקירה. גרסטל החליטה לבדוק את הדברים בעצמה, אף שבסמכותה לבדוק רק את התנהלות הפרקליטות. צוות מיוחד בנציבות מונה ללוות את החקירה.

פורמן סיפרה בריאיון על התגייסות רופאי המכון הפתולוגי לטובת הפרקליטות. "קורים דברים לא תקינים", חשפה פורמן־רזניק, בהתייחסה לתקופה בה שימשה כמתמחה במכון לרפואה משפטית, תחת הנהגתו של פרופ' יהודה היס. "מתקנים לי משקלים של איברים בתיקים שלי", סיפרה, "ילד קטן שמת כתוצאה מחבלות והדו"ח חוזר אליי עם משקל שונה של הלב. שאלתי למה שינו לי את המשקל, והתשובה שקיבלתי היא כי אחרת יגידו שהוא מת מהלב ולא מהחבלות. משקלים זה חלק מהמדדים האובייקטיבים שיש בנתיחה. זה לא תיאור כלשהו של גוון או של צבע, שעל זה אולי אפשר להתווכח. זה משקל. הם רצו לשנות את זה כדי שהתיק יהיה סגור יפה, זה נורא להגיד. היתה אווירה שצריך לעזור לפתור את התיקים, לסגור את הקצוות, לעגל".

ד"ר פורמן-רזניק בבית המשפט לענייני עבודה בת"א, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

במקרה אחר עליו סיפרה פורמן־רזניק היא התבקשה להעריך מי משני הנפגעים בתאונת דרכים שקרתה נהג ברכב. "יש לזה השלכות פליליות ביטוחיות", הסבירה פורמן־רזניק בריאיון. "בדקתי את המסמכים הרפואיים ולא הצלחתי להכריע. אני כותבת שאי אפשר לקבוע, אז מבקשים ממני לקבוע שאחד מהם נהג במכונית בזמן התאונה. אני אומרת שוב שאי אפשר לקבוע, אז נאמר לי משפט שאני זוכרת אותו היטב: 'את צריכה לעזור, את צריכה לעזור איכשהו לסגור את התיק'".

פורמן סיפרה בהרחבה גם על ההטיות שהתגלו בדו"ח הנתיחה של אריק קרפ, וציינה כי ישנם מקרים נוספים שתוארו בכתבה - שכעת יעברו לבדיקת גרסטל. "תיק קרפ זה שחור ולבן. לקחו נתונים והפכו אותם. יש לזה שם, קוראים לזה בידוי ראיות", אמרה פורמן־רזניק.

גרסטל הודיעה באוגוסט האחרון על כוונתה לחקור את התנהלות הפרקליטות באשר לניסיון לסכל את מינויה של פורמן־רזניק לתפקיד מנהלת היחידה לרפואה משפטית פתולוגית במכון - שנחשף בהרחבה ב"הארץ" וב-TheMarker. בספטמבר האחרון הורה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לאפשר לה להתחיל בתפקידה ולממש את זכייתה במכרז בצו זמני, אך המדינה עדיין לא הסירה את התעקשותה למנוע ממנה את התפקיד, בשל הביקורת שהטיחו בה שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת. היועץ המשפטי לממשלה מונע מגרסטל להתחיל בבדיקה עד לסיום ההליכים המשפטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ