יותר מ-25 מיליון שקל הוחרמו עד כה מהחשודים בפרשת ישראל ביתנו

במשטרה מעריכים כי היקף תפיסת הכספים מעיד על ממדי הפרשה ומתכוונים לתפוס גם רכוש השייך לחשודים כדי למנוע את הברחתו. מקורות המעורבים בחקירה: טרם גייסנו עד שיוכל לבסס את כל החשדות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

חוקרי פרשת השחיתות סביב מפלגת ישראל ביתנו החרימו עד כה מהחשודים בפרשה סכום של 30-25 מיליון שקלים - כך אמר היום (ראשון) אדם המעורב בחקירה. לדבריו, היקף תפיסת הכספים הראשונית מעיד על ממדיה הגדולים של הפרשה, שבה, על פי החשד, הועברו כספי ציבור לידי עמותות ובעלי אינטרסים. במשטרה אומרים כי צפויים עוד מעצרים וחקירות נוספות בפרשה.

>> העיתונאי שרון גל מצטרף לישראל ביתנו; ליברמן: פטריוט אמיתי

רוב הסכום שנתפס עד כה מקורה בבתי החשודים בפרשה, בחשבונות בנק ובחשבונות חיסכון. החוקרים סבורים כי טרם הגיעו לכספים נוספים שהועברו, ומתכוונים לחלט גם רכוש השייך לחשודים, דוגמת דירות ורכבי יוקרה, כדי למנוע מהחשודים להעבירו לאדם אחר וכך למנוע את השבתו לקופת המדינה.

פאינה קירשנבאום באירוע פתיחת מסע הבחירות של ישראל ביתנו, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

הבוקר איתרו חוקרי המשטרה 13 מיליון שקלים בחשבונו של הלוביסט ישראל יהושע החשוד בתיווך למתן שוחד, כך דווח ברשת ב'. כמו כן, אותרו שני מיליוני שקלים בחשבון הבנק של סגנית השר פאינה קירשנבאום. במשטרה בודקים את הקשר בין הכספים שנמצאו בחשבונות הבנק של השניים לבין החשדות שעלו בחקירת הפרשה. 

בצוות החקירה ממשיכים לנסות ולאתר כספים שמקורם בשוחד שעומד במרכז פרשת השחיתות לכאורה. בנוסף, מנסים החוקרים לגייס מקורות נוספים שיעידו על דרישה מהם להעביר כספי שוחד בתמורה לתמיכה עתידית מכספי הציבור שיועברו לכאורה על ידי קירשנבאום.

חוקרי המשטרה נמצאים כעת בשלב ביסוס הראיות לחשדות לשחיתות בפרשה. מקורות המעורים בחקירה אומרים כי בשלב זה אף אחד מעדי המדינה שגויסו אינו יכול לבסס את כל החשדות, ולכן נעשה נסיון להגיע לעדים נוספים ולגבות עדויות מאנשים נוספים. במשטרה לא שללו אפשרות שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יגיע גם הוא להעיד בפרשה, אך הדגישו כי הדבר ייעשה רק אם תהיה לכך הצדקה מקצועית. 

אתמול תקף ליברמן את המשטרה על רקע חקירת הפרשה וטען כי היא מנסה לגייס נחקרים לעדי מדינה "באמצעות סחיטה באיומים של ממש". ליברמן אף סיפר על "אחד הנחקרים שלא היה חשוד במשהו, נחקר כדי להפעיל לחץ על אחרים וניסה להתאבד", אך סירב לנקוב בשמו של אותו אדם וכך גם דוברות ישראל ביתנו. לדברי ליברמן, "אני יודע שבמדינה מתוקנת אדם חף מפשע כל עוד לא הורשע. בפרשה הזאת אף אחד עדיין לא הורשע, אבל בתקשורת כולם הורשעו באמצעות הדלפות מגמתיות וזדוניות, תוך שיתוף פעולה הדוק בין החוקרים לעיתונאים".

סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, שהיתה על פי החשד הציר המרכזי בפרשה, הודיעה בסוף השבוע על פרישתה מפעילות פוליטית בשל החקירה וביקשה מליברמן שלא להציג את מועמדותה ברשימת המפלגה לכנסת הבאה ולהתפטר מניהול את מטה הבחירות שלה. אלא שבהמשך חזרה בה קירשנבאום מהודעתה, לאחר שליברמן ביקש ממנה לשקול שנית את ההחלטה. בשבוע שעבר פנה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לקירשנבאום ודרש שתימנע מלהגיע למשרד הפנים למשך 30 יום, מחשש לשיבוש החקירה נגדה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ