שר הביטחון מקדם הכרזה על ארגון להב"ה כ"התאחדות בלתי מותרת"

יעלון ביקש מהשב"כ לגבש חוות דעת בעניין הארגון השנוי במחלוקת כדי שיוכל לקבל החלטות בנושא. לדברי גורמי ביטחון, נבחנת גם האפשרות להגדיר את להב"ה ארגון טרור

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, מקדם הכרזה על ארגון להב"ה כ"התאחדות בלתי מותרת", כך פורסם לראשונה הערב (ראשון) בחדשות ערוץ 2. השר ביקש מגורמי ביטחון, בהם שירות הביטחון הכללי (שב"כ), לגבש חוות דעת בעניין הארגון. כמו כן, במערכת ביקשו לקבל גם חוות דעת משפטית מהיועץ המשפטי למערכת הביטחון.

על פי גורמי ביטחון, נבחנת האפשרות להגדיר את להב"ה כארגון טרור, אך הדבר תלוי בחוות הדעת שיתקבלו. במערכת הביטחון מתכוונים לגבש בתקופה הקרובה את חוות הדעת הביטחוניות ובהתאם לכך להטיל על להב"ה הגבלות שונות בכפוף לחוק. אם יוגדר הארגון כהתאחדות בלתי מותרת, ניתן יהיה לעקל רכוש מאנשיו. הגדרתו כארגון טרור תאפשר אף נקיטת צעדי ענישה נגד הארגון והפעילים בו.

שרת המשפטים לשעבר, יו"ר התנועה ציפי לבני, הביעה תמיכה במהלך שמקדם יעלון, ואמרה כי "ארגון להב"ה פועל מתוך מניעי שנאה, גזענות ולאומנות שכל מטרתו היא להכניס את הסכסוך לתוך ישראל ולהביא להסלמה ואלימות בתוכנו. טוב יעשה שר הביטחון משה יעלון אם יכריז ללא דיחוי על להב"ה כארגון טרור".

פעילי הארגון מפגינים בראשל"צ מחוץ לחתונתם של מורל ומוחמד, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

עם זאת, מתחה לבני ביקורת על הרכב רשימת מפלגת השלטון. לדבריה, "מועד הפרסום על ההחלטה של יעלון - ארבעה ימים לאחר הפריימריז בליכוד - מוכיח עד כמה הליכוד הפך קיצוני עד כדי שמשתק את נבחריו מלפעול ולקבל את ההחלטות הנכונות מתוך חשש לגורלם הפוליטי. ההחלטה להכריז על להב"ה כארגון טרור הייתה צריכה להתקבל לפני חודשים, ועם זאת, מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

משטרת מחוז ש"י עצרה בחודש שעבר עשרה מפעילי הארגון השנוי במחלוקת, בהם העומד בראשו, בנצי גופשטיין, בחשד להסתה ולקריאות לביצוע עבירות אלימות. כמו כן, השוטרים פשטו על בתיהם של הפעילים. בא כוחם של העצורים, עו"ד איתמר בן גביר, טען כי אין כל עילה למעצרם של פעילי הארגון.

שבוע קודם לכן הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שלושה פעילי הארגון בגין הצתת בית הספר הדו-לשוני בעיר. השלושה הואשמו בהצתה, התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים והשחתת פני מקרקעין. כמו כן, הגישה הפרקליטות בקשה לעצור את הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים. 

יו"ר הארגון, בנצי גופשטיין, מובל להארכת מעצר, לפני כשבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי

פעילי הארגון הצליחו לעורר זעם גם בפייסבוק. בעקבות תלונות משתמשים שדיווחו על העמוד של הארגון, החליטה הרשת החברתית להסיר אותו. ארגון להב"ה פועל "למניעת התבוללות בארץ הקודש" - כך לפי העמוד שנסגר, ו"שם לו למטרה להציל בנות מעם ישראל שהתפתו לקשור קשר עם גוי".

יהונתן ליס השתתף בהכנת הידיעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ