פעילי הר הבית: איננו מפסיקים לספוג איומים, המשטרה אינה פועלת כנדרש

אחיינו של יהודה גליק מספר על נאצות בפייסבוק ואיום מתמשך מצד תושב אזור בית לחם. מנגד, הפרקליטות הגישה שורת כתבי אישום נגד פלסטינים ממזרח ירושלים על פעילות מסיתה ברשת

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

מעט יותר מחודשיים אחרי ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק, טוענים פעילי תנועות הר הבית כי נמשכים האיומים נגדם, בעיקר ברשתות החברתיות. לדבריהם, המשטרה לא עושה די כדי לתפוס את המאיימים. מנגד, הפרקליטות הגישה כתבי אישום חסרי תקדים נגד פלסטינים בגין פעילותם ברשתות החברתיות. 

לפני כשבוע פורסמה בפייסבוק תמונה שבה נראים גליק, המחלים בימים אלה מניסיון ההתנקשות בו, אחיינו שמאי גליק וארנון סגל, פעיל מוכר בענייני הר הבית כשעליהם נכתב "הכנה אל המתים". האיש שפרסם את האיום מוכר היטב לשמאי גליק. הוא אף איתר את מספר הטלפון שלו ושלח לו מסרים מאיימים שבהם נכתב בין היתר כי הוא יודע היכן גליק גר. במקרים אחרים פרסמו פעילים פלסטינים איומים נגד סגל, גליק ואחרים בתגובה על סטטוסים שהם העלו או הוזכרו בהם.

שמאי גליק פנה למשטרה, למבקר המדינה, ליועץ המשפטי לממשלה ולגורמים נוספים, אך לטענתו המשטרה גוררת רגליים בטיפול בנושא. על פי הרישומים בפייסבוק, הגורם המאיים מתגורר בסביבות בית לחם. "האיומים בלתי פוסקים, כמעט באופן יומיומי והרבה יותר מפורשים", אמר גליק, "אני לא מרגיש שזה מעניין את המשטרה. הגשתי שתי תלונות: אחת לפני ניסיון ההתנקשות ביהודה, שנסגרה בעילה של עבריין לא נודע. אחרי ניסיון ההתנקשות פתחו אותה מחדש אבל זה נמשך. רמזו לי שזה בגלל שהמאיים הראשי גר בבית לחם, אבל אני לא בטוח שהוא גר בבית לחם".

גליק בצאתו מבית החוליםצילום: אי־פי

בתוך כך, יהודה גליק ממשיך להיות מאובטח בידי מתנדבים פרטיים שמלווים אותו. לדברי מקורביו, המשטרה ביקשה ממנו להיזהר מפגיעה, הורתה לו לשנות חלק מהרגליו אך אינה מספקת לו הגנה. במקום זאת, בני משפחתו מבקשים מבעלי רישיון נשק שילוו אותו. בימים אלה הוא מתגורר בדירה בירושלים כדי להגיע לטיפולים בבית החולים. בדירה הסמוכה מתגוררת אישיות בכירה ומאובטחת, כך שלדברי מקורביו לפחות בביתו הוא זוכה לאבטחה.

מהמשטרה נמסר בתגובה על טענות מקורבי גליק כי "התלונה הנוגעת לנושא המוזכר בפנייה מוכרת ומטופלת. משטרת ישראל מטפלת בנושא ההסתה והאיומים ברשת באופן נחוש ומקצועי".

גל כתבי אישום נגד פלסטינים על הסתה בפייסבוק

היום (שני) נידון בבית המשפט המחוזי בירושלים ערעורם של שמונה פלסטינים ממזרח ירושלים המואשמים בעבירות הסתה בפייסבוק על ההחלטה לעצור אותם עד תום ההליכים. השמונה, בהם בכיר בתנועת פתח, מואשמים כי העלו לעמודי הפייסבוק שלהם תמונות, טקסטים וסרטונים נגד יהודים וישראלים, בעיקר בזמן מבצע צוק איתן. בתום הדיון ביקש השופט לקבל תסקיר מבחן כדי לבחון אפשרות לשחררם בתנאים.

בין השמונה נמצאים סאמי דעיס, בן 27, רואה חשבון במקצועו. על פי כתב האישום, הפעילות שלו כללה "קריאות ישירות למעשי אלימות וטרור נגד אזרחים וכוחות הביטחון ודברי שבח, אהדה ועידוד כלפי מעשים כאמור וכלפי עושיהם". 

עם זאת, חלק מסעיפי האישום עשויים להיראות כפעילות טריוויאלית של צעיר פלסטיני בפייסבוק, כמו סעיף המאשים אותו כי "פרסם תצלום בו נראים מספר צעירים רעולי פנים במהלך ירי בקלע. פרסום זה זכה לתמיכה של תשעה סימני חיבוב (לייקים)". בסעיף אחר הוא מואשם שכתב: "אללה מחייה אלקסאם, ינחיל נצחון להתנגדות" ובסעיף שלישי הוא מואשם שפרסם את סמל תנועת החזית העממית. במקרים אחרים הוא שיתף מודעות וקריקטורות של שנאה ואלימות וכן סטטוסים שקוראים: "מוות לישראל / מוות ליהודים". וכן: "היטלר כבש את העולם וסופו היה בלתי צפוי ונתעב, כך יגיע אליכם היום שבו פלסטין תהיה בית קברות ציבורי לגופות הטמאות שלכם".

לטענת הנאשמים ומקורביהם, במקרים דומים שבהם הוגשו תלונות נגד פעילי ימין שפרסמו סטטוסים בסגנון "מוות לערבים" לא נפתחו חקירות, וכאשר נפתחו והוגשו כתבי אישום מעולם לא הגישה הפרקליטות בקשה למעצר עד תום ההליכים. עם זאת, במסגרת החקירה נגד פעילי להב"ה באחרונה נחקרה גם הפעילות שלהם ברשתות החברתיות בחשד להסתה.

"אנחנו חושבים שזו אכיפה סלקטיבית", אמר עו"ד טארק ברגותי המייצג שלושה מהנאשמים, "יש הרבה משתמשים בפייסבוק שמפרסמים דברים גרועים מאוד ושלא הוחלט להעמיד אותם לדין, ואם הועמדו לדין משחררים אותם. זה משהו חדש ואני טוען שההתנהלות של המדינה בתיק הזה היא בעצמה גורמת להסתה לאלימות". 

מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "החלטות בדבר פתיחה בחקירה והעמדה לדין בעבירות הנושקות לחופש הביטוי, ניתנות באופן ענייני וללא תלות בזהות הנאשם ומוצאו, ויעידו על כך מאות ההחלטות שהתקבלו במשך השנים כנגד יהודים וערבים כאחד. העבירות בכתב האישום נבחרו אך ורק על בסיס הראיות והתשתית המשפטית הרלוונטית".

עוד נמסר כי "בכתבי האישום האמורים נכללות עבירות נוספות ובהן תמיכה בארגון טרור. יתרה מכך, בתי המשפט קבעו באחרונה, במספר מקרים רב, כי גם בפרסום הסתה בפייסבוק, בשים לב לעיתוי הפרסום (מתיחות בין יהודים לערבים בירושלים), תדירות הפרסומים ותוכנם, מעידים על רמת מסוכנות גבוהה המצדיקה מעצר, שכן יש אפשרות ממשית שהפרסום יביא למעשי אלימות. בתי המשפט קבעו כי גם תנאי שחרור האוסרים גישה למחשב ולאינטרנט אינם מפיגים את המסוכנות, שכן אינם בני פיקוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ