יועצם לשעבר של נתניהו וליברמן שנעלם לפני חצי שנה חשוד בהלבנת כספים

לפי רשת ב', מיכאל פלקוב חשוד שהלבין את הכספים באמצעות אתר אינטרנט שבבעלותו. בחצי השנה האחרונה לא ידוע מה עלה בגורלו לאחר שאתר רוסי דיווח שדרכונו נמצא על גופה שהתגלתה באוקראינה. במקביל, ח"כ בועז טופורובסקי מוסר עדות במשטרה על חלקו בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברשת ב' דווח היום (שלישי) כי המשטרה חוקרת חשד לפיו מיכאל פלקוב, יועץ התקשורת לשעבר של שר החוץ אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו, היה מעורב בהלבנת כספים בפרשת השחיתות בה נחשדים בכירים במפלגת ישראל ביתנו. 

פלקוב, שעל פי הדיווח בקול ישראל חשוד שהלבין את הכספים באמצעות אתר אינטרנט שהיה שהיה בין מנהליו, נעלם לפני כחצי שנה. ב-25 באוגוסט דיווח אתר האינטרנט הרוסי "רגנום" - אתר לא מוכר שאינו ידוע כבעל השפעה בתקשורת הרוסית - כי כוח מצבא אוקראינה מצא שבועיים קודם לכן גופה חרוכה ועליה דרכון ישראלי מספר 10933029 על שם מיכאל פלקוב, שצוינה בו שנת הלידה 1977. קרוביו ומכריו בארץ הביעו תמיהה על הדיווח בנוגע למותו. במשטרה הבהירו היום כי אם פלקוב היה נמצא בארץ, הוא היה מזומן לחקירה בחשד למעורבות בפרשת ישראל ביתנו. 

בדיווח, שהסתמך על מקור ביטחוני, נכתב כי מותו של הישראלי נגרם ככל הנראה כתוצאה מעינויים, וכי הרשויות באוקראינה הטילו צו איסור פרסום על הפרשה. לפי דיווחים אחרים, מותו פוברק בשל חקירת המשטרה ומחשש לחייו. כמה ימים לאחר פרסום הידיעה באתר הרוסי, פנה "הארץ" לישראל ביתנו כדי לבדוק את נכונות הטענות המובאות בה. מלשכת ליברמן נמסר אז בתגובה כי פלקוב ככל הנראה חי וכי הדיווח אינו אמין. במשטרה הדגישו הבוקר כי הם לא חוקרים את נסיבות היעלמותו של פלקוב.

אתר האינטרנט הישראלי בשפה הרוסית - שעל פי החשד שימש צינור להלבנת כספים - נקרא "איז-רוס" (izrus) ונחשב לאחד המובילים בישראל. אלכסנדר גולדשטיין, שנמנה בין בעלי האתר, נעצר לפני כשבועיים עם פרוץ הפרשה. המשטרה חושדת כי גולדשטיין ביצע התקשרויות עסקיות עם גופים שונים בסיועם ובתיווכם של דאוד גודובסקי וח"כ פאינה קירשנבאום, בתמורה לפרסומים חיוביים באתר האינטרנט.

בידיעה באתר רגנום נכתב כי פלקוב היה עורכו של אתר חדשות רוסי בישראל, שמטרתו לשרת את האינטרסים של ליברמן בתקשורת. כמו כן, צוין ש"פלקוב אף השתמש באתר ככיסוי לאיסוף מידע מפליל נגד פקידים ואנשי עסקים בעלי אזרחות ישראלית ברוסיה ובאוקראינה, או כאלה שיש להם קרובי משפחה בישראל. הוא התעניין גם בפקידים, באנשי עסקים ובפוליטיקאים ישראלים יוצאי ברית המועצות לשעבר". לפי הדיווח, קירשנבאום היא שהפגישה בין פלקוב לאלה שביקשו להזמין את המידע המפליל, ו"בעקבות זאת זכתה לסיקור נרחב יותר באתרו" .

במקביל, ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) מוסר כעת עדות ביחידה לחקירות הונאה (יאח"ה) כחלק מפרשת ישראל ביתנו. טופורובסקי - ששמו הוזכר בעבר כחלק מפרשת השחיתות בה נחשד שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב בהטיית מכרזים – הגיע היום למשרדי יאח"ה כדי להעיד על חלקו בפרשה, בזמן שכיהן כיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. הח"כ אמור היה למסור את עדותו במשטרה גם ללא קשר לפרשת השחיתות החדשה בישראל ביתנו.

לפי החשד, תקציב מטעם משרד התיירות שיועד לפסטיבל שהתקיים באילת לא הועבר ישירות לחברת ההפקות שארגנה את האירוע, אלא באמצעות התאחדות הסטודנטים שלקחה עליו את החסות. מבקר המדינה, שבדק את התנהלות המשרד בפרשה, קבע בבדיקתו כי התאחדות הסטודנטים שימשה, לכאורה, ככלי להעברת כספים ללא מכרז ממשרד התיירות לחברת פ.ל.ס, השייכת לחברתו של מיסז'ניקוב.

מיסז'ניקוב, שנמצא כעת במעצר בית, חשוד במתן שוחד, תיווך שוחד ושיבוש חקירה כשכיהן כשר התיירות. במשטרה אמרו כי השר לשעבר חשוד גם בתיווך לשוחד בכמה פרשיות נוספות, וכן חשוד בהטיית מכרזים במיליוני שקלים עבור מקורביו.

המשטרה ניהלה בשנה האחרונה חקירה סמויה נגד מיסז'ניקוב, שהפכה לגלויה עם עיכובו לחקירה, אולם הפרשה נחשפה בתחקיר של העיתונאי רביב דרוקר ששודרה בתוכנית "המקור" בערוץ 10 במארס 2011, ובהמשך התגלגלה לבדיקה של מבקר המדינה.

מיסז'ניקוב חשוד כי העביר מתוקף תפקידו תקציבים לגופים ולאירועים שונים כדי לעודד העסקה של אנשיו, ובראשם אשה שהיתה מקורבת לו וקיבלה שכר גבוה בהרבה מהמקובל תמורת השירותים שסיפקה. מהחומרים שבידי המשטרה עולה כי המקורבת קיבלה כמיליון שקלים בעבור הפקת מסיבת הסטודנטים באילת, שנמשכה שלושה ימים, בעת כהונתו כשר.

לפי החשד, מיסז'ניקוב מצא דרך להעביר את הסכום לחברת ההפקה של המקורבת בטענה שהאירוע עודד את התיירות בישראל. הסכום שהועבר היה נתח משמעותי מתקציב המשרד שנועד לאירועים לקידום התיירות, ובמשטרה חושדים שהוא חזר אל השר מחברת ההפקות, כך שהוא נהג להעביר לכאורה את כספי המשרד לכיסו הפרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ