המשטרה ממליצה להעמיד לדין את בן אליעזר בגין עבירות שוחד והלבנת הון

על פי החשד, השר לשעבר קיבל כספים מאנשי עסקים תמורת קידום פרויקטים. בן אליעזר: "בחינה יסודית של החומר על ידי הפרקליטות תעלה תמונה שונה לחלוטין"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר בעבירות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. בהודעה שפרסמה היום (שלישי) המשטרה נמסר כי בתום החקירה ביחידת להב 433 גובשה תשתית ראייתית לביצוע העבירות האמורות על ידי יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון והתשתיות בעבר. יחד עמו ממליצה המשטרה להעמיד לדין גם את אנשי העסקים ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי שחשודים במתן שוחד. את ראש לשכתו לשעבר של בן אליעזר, איילת אזולאי ממליצה המשטרה להעמיד לדין בחשד למרמה והפרת אמונים.

על פי החשד, החל מ-2006, בעת כהונתו של בן אליעזר כשר התשתיות ובהמשך כשר התמ"ת, אנשי עסקים המקורבים לו העבירו לידיו מיליוני שקלים בתמורה לקידום האינטרסים העסקיים שלהם. בנוסף, נחקרה פעילות הלבנת הון של בן אליעזר בהיקף של מיליוני שקלים, שהוסוותה - על פי החשד - בחשבונות בנק של בני משפחתו ובהמרות כספיות. לפי החשדות נגד השר לשעבר, הכסף שימש, בין היתר, לרכישת נכסי נדל"ן ובחלקו הוסתר במזומן בכספת בבנק.

פרקליטיו של בן אליעזר, עורכי הדין נבות תל צור וטל שפירא, מסרו בתגובה להודעת המשטרה כי הוא דוחה את המלצות המשטרה מכל וכל. "במשך 60 שנה שירת בן אליעזר את מדינת ישראל נאמנה ובתחושת שליחות, והוא נחוש להיאבק על שמו הטוב חרף מצבו הרפואי המורכב. אנו מקווים ומאמינים כי בחינה יסודית ומעמיקה של החומר על ידי הפרקליטות תעלה תמונה שונה לחלוטין". 

בן אליעזר. פרש מהכנסת בעקבות מצבו הבריאותיצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודש שעבר הגיש בן אליעזר את התפטרותו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אחרי 30 שנה בכנסת. "לאחר לבטים לא קלים החלטתי לפרוש מחברותי בכנסת ישראל", כתב בן אליעזר. "הקשיים הבריאותיים דורשים ממני את מירב זמני וכוחי ולצערי אינם מאפשרים לי להתמקד בעבודה הפרלמנטרית. לכן, לאחר התייעצות עם משפחתי ועם חברים קרובים, החלטתי לפרוש מכהונתי כחבר כנסת על מנת שאוכל להקדיש את זמני לטיפול בבריאותי".

בן אליעזר נחקר כמה פעמים בחודשים האחרונים ביחידה הארצית לחקירות הונאה בחשד לקבלת כספים שלא כדין. במכתבו התייחס גם לחקירה, וכתב כי "בנוסף למאבק על בריאותי, בחודשים האחרונים אני מנהל מאבק עיקש על שמי הטוב. יש לי אמון מלא ברשויות החוק והצדק של מדינת ישראל, ואני בטוח כי בסופו של ההליך שמי ינוקה ולא ימצא רבב במעשיי".

השר לשעבר רכש לפני כשלוש שנים בית בקו החוף בדרום יפו בסכום של תשעה מיליון שקלים. שטחו של הבית הוא כ-190 מ"ר ויש בו גם מרפסת בגודל של מאה מ"ר המשקיפה לים. ימים ספורים לפני הבחירות לתפקיד נשיא המדינה בחודש יוני, נפתחה חקירה פלילית נגד בן אליעזר בחשד לקבלת שוחד.

בן אליעזר נחשד, בין היתר, בכך שקיבל מיליוני שקלים - ששימשו בעיקר למימון הבית ביפו - משני אנשי עסקים: אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי. המשטרה בודקת את החשד כי בתמורה להזרמת הכספים הנדיבה סייע בן אליעזר לאנשי העסקים. ביולי הוציאה המשטרה צו חילוט זמני על ביתו של בן אליעזר ביפו. מבחינת בן אליעזר, היה זה איתות שלפיו החשדות נגדו אינם חשדות סרק.

בחקירה התברר כי בן אליעזר הגיש לפני כמה חודשים תצהיר לטובת נניקשווילי המנהל מאבק משפטי עם רשות המסים, על גובה חבות המס שלו. על פי חומר הראיות בתיק, ב-2011 העביר נניקשווילי לבן אליעזר 400 אלף דולר כחלק ממה שהוגדר ביניהם כהסכם הלוואה, שעליו היה חתום גם בכיר ברשת העסקים של נניקשווילי. אולם עד לרגע פתיחת החקירה לא השיב בן אליעזר לאיש העסקים את כספי ההלוואה. על פי חשד המשטרה, זו לא היתה הלוואה, אלא כספי שוחד. מקורבי בן אליעזר דוחים את הטענה כי מדובר בשוחד, בשל פער הזמנים שבין העברת הכספים למתן התצהיר לטובת נניקשווילי.

כמו כן, בדקה המשטרה את החשד כי השר לשעבר קיבל מאיש הנדל"ן מוצפי כ-700 אלף שקלים בעבור סיוע לעסקיו במצרים, שם קיים בן אליעזר רשת קשרים ענפה בתקופת שלטונו של חוסני מובארק. ב-2012 תרם מוצפי כספים למערכת הבחירות לרשימת העבודה בכנסת שבה התמודד בן אליעזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ