וינשטיין החליט להעמיד לדין את ח"כ חנין זועבי בכפוף לשימוע

בהודעת היועץ המשפטי לממשלה צוין כי זועבי תועמד לדין בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור, בכפוף לשימוע. על פי החשד, זועבי העליבה שוטרים ערביים וקראה לפגוע בהם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (שלישי) לחברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) כי החליט להעמיד אותה לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. וינשטיין ציין בהודעתו כי ההחלטה התקבלה בהמשך להמלצת הפרקליטות והיחידה לתפקידים מיוחדים המלווה תיקים רגישים העוסקים בחופש הביטוי.

האירוע בגינו זועבי צפויה לעמוד לדין אירע ביולי האחרון, יומיים לפני פתיחת המועד הרשמי של מבצע "צוק איתן". זועבי חשודה בכך שהעליבה שוטרים ערבים שייצגו את המדינה במסגרת דיוני הארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת, והסיתה לאלימות נגדם ונגד שוטרים ערבים אחרים. המשטרה ביקשה אז להאריך את מעצרם של חשודים בהפרות סדר שהתקיימו בנצרת בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר בירושלים וכללו עימותים עם המשטרה.

לפי החשד, זועבי הרימה את קולה ואמרה שהשוטרים הערבים בוגדים. בהמשך, לאחר שאחד מעורכי הדין לחץ את ידי השוטרים, אמרה זועבי שלא צריך ללחוץ להם את היד ולדבר איתם, ולאחר מכן הרימה את קולה וצעקה בכעס בערבית אל הנוכחים במקום לפעול נגד השוטרים הערבים שפועלים גם נגד חשודים ערבים.

זועבי בבית המשפט העליון, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בין היתר, צעקה זועבי את הדברים הבאים: "נידוי חברתי, אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם צריך לנקות בהם את הרצפה. לא ללחוץ להם את היד, ולא ניתן להם להיות בינינו, וכשהם ברחוב שיפחדו מאתנו. שיפחדו מה'שבאב' שנעצרים על סמך המידעים שהם שולחים, אלה הם שמוסרים מידע למשטרה, שלפיו עוצרים את הצעירים שלנו ואת בנותינו. בשיא החוצפה עומד כאן בינינו החוצפן. אין יראה, אין כבוד, מה קרה? איזו חוצפה?"

בהודעת הפרקליטות נכתב היום כי "מדבריה של ח"כ זועבי, עולה לכאורה כי היא קראה למעשי אלימות כלפי השוטרים שנכחו במקום, וכן כלפי שוטרים אחרים ממוצא ערבי הפועלים גם נגד חשודים ערבים, ועודדה מעשי אלימות כאלה, כשעל פי תוכן דבריה, צורת אמירתם והנסיבות בהן נאמרו היתה אפשרות ממשית שדברים אלה יביאו לעשיית מעשי אלימות כלפי שוטרים ערבים ובמיוחד נגד השוטרים שנכחו במקום, אליהם הופנו קריאותיה.  זאת, בשים לב בין היתר לאמירת הדברים בתקופה של התלהטות יצרים, הפרות סדר ועימותים עם שוטרים, ובמיוחד בהתחשב בכך שהדברים נאמרו בפני בני משפחות עצורים ערבים שהיו נתונים במועד קריאת הדברים לסערת רגשות ותחושות כעס כלפי המשטרה".

פרקליטה של זועבי, עו"ד חסן ג'בארין מארגון עדאלה, מסר כי הודיע לווינשטיין על "נכונותנו לקיים שימוע דחוף בנושא, שמטרתו לשכנע את היועץ המשפטי לחזור בו מכוונתו להעמיד את ח"כ זועבי לדין, שכן אין בסיס משפטי להעמדה לדין במקרה זה.

לדבריו, "הפרקליטות לא נוהגת להעמיד לדין נבחרי ציבור בגין התבטאויות רגעיות וספונטניות שנעשו בלהט הפעילות הציבורית הפוליטית ולכן אם יוגש כתב אישום יהיה על הפרקליטות להסביר בפני בית המשפט מדוע ח"כ זועבי מופלית לרעה, שכן בעשרות מקרים דומים ואף חמורים יותר לא רק שלא הגישה כתבי אישום אלא לא פתחה בחקירה בכלל".

בחודש שעבר דחה בג"ץ את העתירה שהגישו זועבי, עדאלה והאגודה לזכויות האזרח נגד החלטת ועדת האתיקה להשעותה מהכנסת לחצי שנה בשל התבטאות שלה בעניין חטיפת שלושת הנערים בגדה, כאשר בין היתר ציינה כי החוטפים אינם טרוריסטים. בעניין זה החליט היועץ וינשטיין שלא לפתוח בחקירה פלילית. בהודעה נמסר אז כי "מן החומר שהובא בפני היועץ, עולה כי כבר באותו ראיון נשוא התלונה הסתייגה חברת הכנסת מפעולת החטיפה עצמה, והיא חזרה על הסתייגות זאת גם בראיונות הנוספים.

"בנסיבות אלה, קיים ספק של ממש האם מדובר באמירות שמהוות הסתה לאלימות או לטרור, כהגדרתן בחוק. על כן, ואף על פי שהדברים שאמרה חברת הכנסת דברים קשים הם, ובמיוחד במועד שבו הם נאמרו, החליט כאמור היועץ המשפטי לממשלה שלא תפתח חקירה פלילית כנגד חברת הכנסת בגין התבטאויות אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ