ראש העיר עפולה חשוד שתוקצב במיליונים מישראל ביתנו תמורת מינוי איש המפלגה לסגנו

הסתעפות בפרשת ישראל ביתנו: יועצו של השר שטייניץ חשוד שתיווך בין בכירים בעירייה לבין אנשי ישראל ביתנו. מעצר ראש העיר, סגנו והיועץ של שטייניץ הוארך בשלושה ימים

יניב קובוביץ
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
נעה שפיגל

פרשת ישראל ביתנו מסתעפתראש העיר עפולה, יצחק מירון, נעצר הבוקר (שני) בחשד שקיבל תקציב לעירייה בסך ארבעה מיליוני שקלים בתמורה למינוי איש מפלגת ישראל ביתנו לסגנו. סגן ראש העיר ואיש "עפולה ביתנו", בוריס יודיס, נעצר גם הוא. מעצרם של השניים הוארך בצהריים בשלושה ימים.

בפרשה מעורב גם רמי טייב, יועצו הפוליטי של השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, שעוכב הבוקר לחקירה בחשד לעבירות מרמה ושוחד. בנוסף, חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) פשטו על משרדי העירייה וערכו חיפושים גם בבתי החשודים.  

החשד הוא שבתמורה לתקציבים ממשרדי ממשלה, בוצעו מינויים בעיריית עפולה. ראש מטה השר חשוד כי תיווך בין הצדדים. כמו כן, הבוקר נחקרו במשך שעות במשרדי להב 433 סגנית השר פאינה קירשנבאום, שהודיעה הבוקר על פרישתה מהפוליטיקה, וראש מטה המפלגה לשעבר דוד גודובסקי.

כשהחל הדיון בעניין ראש העיר עפולה, ביקש מירון, שהיה עורך דין בעברו, לייצג את עצמו. במהלך הדיון נציגי המשטרה ביקשו מהשופט למנוע ממירון לייצג את עצמו בטענה שהוא משבש את החקירה, אולם השופט אישר למירון להמשיך. בפתח הדיון אמר מירון "אני מבקש להבין במה אני חשוד?". נציגת המשטרה בדיון ענתה כי "מדובר בהתפתחות של פרשת השחיתות לפיה בכירים בעיריית עפולה קיבלו כספים ובתמורה ביצעו מהלכים לטובתו האישית של גודובסקי. מדובר בארבעה מיליון שקלים שעברו מישראל ביתנו לעיריית עפולה ובתמורה הוא מינה מקורבים לישראל ביתנו. סגן ראש העיר מונה בתמורה לכספים".

גודובסקי, שמעצרו הוארך בצהריים בשלושה ימים נוספים, חשוד בלקיחת שוחד, תיווך לשוחד וקבלת דבר במרמה. על פי החשד, הוא פעל להעברת כספים קואליציוניים מישראל ביתנו לעיריית עפולה, כאשר נטען שכספים אלו היו אמורים למצוא את דרכם חזרה לסגנית השר קירשנבאום ולגודובסקי. שופט בית המשפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, אמר בדיון הארכת המעצר כי "יש ראיות שמדברות בעד עצמן. מדובר בחקירה חדשה, בהסתעפות של חקירה קודמת שיש לאפשר ליחידה החוקרת למצות אותה. החשוד שומר על זכות השתיקה, זו זכותו, אולם זה מחייב את היחידה החוקרת לבצע מהלכים לחקר האמת ולהשמתו במעצר". 

יצחק מירון צילום: פייסבוק

יצחק מירון נבחר בבחירות המוניציפאליות האחרונות לראשות העיר עפולה לאחר שניצח בהפרש זעום את ראש העיר הקודם, אבי אלקבץ. מירון נבחר לראשונה לראשות העירייה בשנת 1998 ובשנת 2003 נבחר שוב, אולם בשנת 2005 פרש באמצע הקדנציה השנייה. מירון טען אז כי פרישתו נבעה משיקולים אישיים, ומי שהחליף אותו בתפקיד היה אלקבץ, שהיה מנכ"ל העירייה בתקופת כהונתו.

בשנת 2012 נחקר אלקבץ יחד עם שלושה עובדי עירייה בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתקופת כהונתו כמנכ"ל העירייה ובזמן שכיהן כראש העיר. אלקבץ שוחרר אז בתנאים מגבילים, הורחק מהעיר למשך 30 יום ונאסר עליו ליצור קשר עם בכירים אחרים בעירייה. נכון להיום התיק עדיין נבחן בפרקליטות.

עיריית עפולה, היוםצילום: רמי שלוש

בפשיטה של המשטרה לפני כשלושה שבועות על ביתו של מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן, מצאו השוטרים בכספת כ–450 אלף שקלים במזומן. לחוקרי המשטרה נראה חשוד שברשותו של כהן נמצא סכום כזה במזומן, שכן הוא ידוע בין השאר כיועץ כלכלי חד חושים, ולחוקרים קשה היה להאמין שהוא היה מוותר על רווחי תשואה מהשקעת סכום כזה, במניות למשל.

כהן, המיוצג על ידי עורכי הדין אבי חימי ואלי כהן, טען שהחזקת המזומנים בביתו היא לגיטימית. ואכן, לא בשל כך הוא נעצר, אלא בשל חשדות הקשורים לכהונתו כמנכ"ל משרד החקלאות — קשריו עם פאינה קירשנבאום והשתתפותו, לכאורה, בשיטה שנחשפה בחקירה: העברת תקציבים תמורת תשלום לגוזרי קופונים מקורבים, או עבור מינוי אנשי שלומם לתפקידים, אמיתיים או תפורים היטב.

בשבוע שעבר אמר אדם המעורב בחקירה כי חוקרי פרשת השחיתות לכאורה החרימו עד כה מהחשודים בפרשה סכום של 30-25 מיליון שקלים. לדבריו, היקף תפיסת הכספים הראשוני מעיד על ממדיה הגדולים של הפרשה, שבה, על פי החשד, הועברו כספי ציבור לידי עמותות ובעלי אינטרסים. במשטרה אומרים כי צפויים עוד מעצרים וחקירות נוספות בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ