ניר חסון
ניר חסון

הפרקליטות תיקנה את כתב האישום נגד הנאשמים בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים בנובמבר, כך שיופיעו בו עבירות נוספות; כך פורסם היום (שלישי).

בנוסף לעבירות ההצתה, התפרצות והשחתת פני מקרקעין יואשם נחמן טוויטו, אחד הנאשמים, גם בעבירות הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור. בנוסף, יצחק גבאי יואשם גם בהסתה לאלימות, הסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור (תנועות כ"ך וכהנא חי, שהוכרזו כארגוני טרור) ביחס לדברים שפרסמו בפייסבוק.

כך למשל, מואשם גבאי כי פרסם בדף הפייסבוק שלו קריאות כגון: "דיי מוות לערבים נמאסס מהם שואה לעשות להם!!"; "צריך לעשות לכל הערבים/מוסלמים שואה בגלל שהם לא בני אדם אלה הם מגפה של מחלה מאוד מסוכנת חיות טרף שמסתובבות חופשי ברחובות" (השגיאות במקור, נ"ח); "דרושה נקמה לפרטים פנה לערבי הקרוב"; וכן פרסומי תמיכה באלימות נגד פעילי שמאל וערבים, ותמיכה ברב מאיר כהנא ובתנועת כ"ך.

שלושת הנאשמים בבית המשפט, בדצמברצילום: אי-אף-פי

השלושה הם פעילי ארגון להב"ה, שנמצא מאז פיענוח ההצתה, במוקד חקירה מסועפת. התיקון בוצע באישור היועץ המשפטי, יהודה ויינשטיין שמאשר, מתוקף תפקידו הגשת כתבי אישום בעבירות הסתה. את התיקון הגישה לבית המשפט עו"ד נועה עזרא-רחמני מפרקליטות מחוז ירושלים וההודעה פורסמה היום (שלישי).

סנגוריהם של השלושה, עורכי הדין איתמר בן גביר ואביחי חג׳בי, טוענים כי שופט בית המשפט המחוזי קבע כי תיקון כתב האישום בעניין שלושת הנאשמים בהצתת הדו-לשוני אינו בבחינת עליית מדרגה ויש לשקול שחרורם. התיקון אותו יזמה הפרקליטות הוא הוספת סעיפים בעיקר באשר לפייסבוק של הנאשמים עורכי הדין. 

בן גביר וחג'בי מסרו עוד בתגובה: מסתבר שהפרקליטות אינה בטוחה דיה בעבירות שיוחסו לנאשמים בכתב האישום. מדובר בניסיון נואש לשוות נופך מחמיר למעשים שמיוחסים לנאשים ובכך להשפיע על החלטת בית המשפט בשחרורם. בגין אמירות חמורות יותר סגרו בפרקליטות תיקים של ערבים ושמאלנים.

בכתב האישום נגד השלושה, שהוגש לפני כחודש, נכתב כי הנאשמים הגיעו לביתו של אביו של יצחק גבאי, וקשרו קשר להצית ולרסס כתובות בבית הספר מאחר ובמקום לומדים יהודים וערבים יחד. זאת, לפי כתב האישום, כחלק מפעילותם נגד התבוללות ודו קיום, וכן "לאחר שנודע לנאשמים כי התקיים בבית הספר טקס לזכרו של יאסר ערפאת מספר שבועות קודם לכן, על רקע הפיגועים שאירעו בעיר ומתוך מטרה לבצע מעשה שיצור הד תקשורתי".

עוד נכתב באישום כי השלושה ערכו יום לפני ההצתה סיור מקדים על מנת לבדוק את הכניסות למבנה. ב-29 בנובמבר, מיד לאחר צאת שבת, הצטיידו הנאשמים בבקבוקים עם בנזין, מצית ותרסיס צבע, והגיעו לבית הספר כשידיהם ופניהם מכוסות ונעליהם עטופות בשקיות ניילון. הם טיפסו על גדר וחומה על מנת להיכנס לבית הספר ונכנסו דרך החלונות לכיתות. 

לפי האישום, בעת ששפכו יצחק גבאי ושלמה טויטו בנזין בכיתות, ריסס נחמן כתובות של "מוות לערבים", "כהנא צדק", "אין דו קיום עם סרטן" ו"די להתבוללות" על הקירות. לאחר מכן, הדליק גבאי אש בכיתות, והנאשמים ברחו מהמקום בריצה, נכנסו לרכב ונמלטו מהמקום.  כתוצאה מכך נגרם נזק כבד לשתי כיתות ולמקומות אחרים בבית הספר. לאחר מכן הנאשמים חזרו לביתו של גבאי, השליכו את תרסיס הצבע והכפפות בפח מחוץ לבית, ושרפו את הבקבוקים והשקיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ