פרשת ישראל ביתנו: הקלטות חשוד מרכזי מדגימות כיצד פעלה השיטה

בהקלטות שנחשפו בערוץ 10 נשמע החשוד חיים בן שושן מסביר כיצד כוסו לכאורה חובות מועצת שומרון תמורת כספים שהועברו למקורבי קירשנבאום. עוד אמר בן שושן כי חמישה שרים וארבעה מנכ"לי משרדי ממשלה מעורבים בפרשה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הקלטות בהן נשמע חיים בן שושן, אחד החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות לכאורה ב"ישראל ביתנו", שכיהן בעבר כמנכ"ל החברה לפיתוח השומרון, מדגימות כיצד פעלה השיטה. ההקלטות, מלפני שנה וחצי, נחשפו הערב (שלישי) על ידי ברוך קרא בחדשות 10.

בהקלטות ניתן להבין איך הועברו לכאורה כספים מישראל ביתנו לכיסוי חובות החברה לפיתוח השומרון תמורת כספים למקורבי סגנית השר פאינה קירשנבאום. בן שושן מגדיר בהקלטות את השיטה כ"מעשים פליליים", וטוען כי בידיו חומר שיכול לשלוח את ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, לכלא. כמו כן הוא מספר כי לבד מפאינה קירשנבאום, החקירה תסבך שרים ומנכ"לים נוספים.

לפי הפרסום, השיחות שנחשפו בהקלטות התקיימו ביוני 2013. באותה תקופה הזמין מסיקה דו"ח חמור נגד בן שושן, שחייב אותו לפרוש מתפקידו. בן שושן חש נבגד, ומשוחח על כך עם מכרו בטלפון. "כל החומרים שיש לי, אני יכול מחר לשלוח את גרשון לשבע, שמונה שנים בבית סוהר. מחר אני יכול לשלוח אותו", אמר בן שושן לבן שיחו. "תקשיב טוב, אז אני רוצה לשבת, אני לא רוצה לעשות שום דבר מהבטן. בוא נשב, מה שנחליט לעשות, נעשה". בשיחה בין השניים כעבור כמה ימים אומר בן שושן: "תקשיב, תקשיב, אני אזיין אותם, תקשיב לי רגע, תקשיב, אם אתה הולך איתי אני אזיין אותם. למה? כי עד היום זו היתה קומבינה שאף אחד לא יכול לפרוץ אותה".

בן שושן מבהיר לבן שיחו כי הוא לא מתכוון לשלם לבדו את מחיר השחיתות: "אני בא לגרשון ואני אומר לו 'תקשיב גרשון - אני לא נאחז בקרנות המזבח, אבל אני אומר לך דבר אחד, אני הולך מפה רק בראש מורם בתנאי אחד. אני מזיין את כולכם. תפרתם פה תיק לי? אני כולכם מסדר (תופר) לכם חליפה...אני רק אומר לך שאם אני הולך...אתה הבא בתור'".

בין היתר טוען בן שושן בשיחה כי לחברה לפיתוח השומרון היה חוב וישראל ביתנו העבירה כספים כדי לכסות אותו. בתמורה לכך, טוען החשוד כי הועבר כסף לקרובי קירשנבאום. לדברי בן שושן, החוב היה בגין 70 מיליון שקלים שקיבלה החברה עבור בנייה ממשרד השיכון, אולם היתה אמורה להחזיר אותו מהמכירות.

"משרד השיכון, בכל היישובים הסוכנותיים בא ואמר לחברה לפיתוח קחו כסף, תפתחו את המקום, של המגרשים, של ההסתדרות הציונית, תבנו את הבתים ושתמכרו אותם תחזירו לי רק 50 אחוז ממה שקיבלתם", סיפר בן שושן לבן שיחו. "סכומים של 70 מיליון שקל. 70 מיליון שקל. מה עושה החברה עם בנצי (ראש המועצה הקודם, בנצי ליברמן) וגרשון, בנצי יותר נכון, לוקחת את הכסף...ובנו גם כמה בתים, ובנו כמה בתים ולא מכרו, אבל איפה הבעיה היותר גדולה, ההלוואות האלה יושבות כחובות על החברה לפיתוח. אי אפשר לפרוע אותם, למה? כי לא בניתם, לא עשיתם כלום, תחזירו את ההלוואות".

כאן כאמור טוען בן שושן כי ישראל ביתנו נכנסים לתמונה. "פאינה העבירה שלושה מיליון שקלים למחיקה של הלוואות בתי אגודה", אומר בן שושן. "היא העבירה כספים קואליציוניים לאוצר, העבירה ואלה מחקו שלושה וחצי מיליון. פאינה מצאה את גרשון, גרשון מוציא מכתב: תעבירו מיליון וחצי שקל לפלוני אלמוני, אלמוני פלוני, ומעבירים בחשבוניות לאנשים של פאינה כסף, בחשבוניות, בהנחיה של גרשון". לדבריו, העברות הכספים נעשות בחוזים פיקטיביים, "על זה שהם לא עשו כלום מקבלים כסף".

בן שיחו של בן שושן אומר לו שכדאי לו להיות עד מדינה משום שהמשטרה כבר חוקרת. הוא משיב כי מלבד קירשנבאום וגרשון "יש שם עוד חמישה שרים וארבעה מנכ"לים של משרדי ממשלה שקיבלו כסף, קיבלו כסף". כשבן שיחו שואל אם מדובר בשוחד, הוא משיב: "כן. כסף מזומן הם קיבלו"

בתגובה לערוץ 10 הכחיש מסיקה מכל וכל את כל החשדות כלפיו. "הקלטת במידה שהיא לא 'מבושלת', יש בה דברי התרברבות שאין קשר בינם לבין המציאות... היחידה החוקרת הבהירה באופן חד וברור בבית המשפט כי מר מסיקה אינו נחשד בלקיחת שוחד לכיסו. מסיקה פעל במסגרת החוק על מנת להציל את החברה לפיתוח השומרון מקריסתה ומסגירתה, דבר היה מביא לפיטורי 150 עובדים", הבהיר עורך דינו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ