המדינה מוכנה להקל על ואנונו: יהיה זכאי לשיחות אקראיות בנות חצי שעה עם זרים

עורך דינו של מי שהורשע בפגיעה בביטחון המדינה הסביר בספטמבר בבג"ץ כי ההגבלה על קשרים עם זרים פוגעת קשות באורח חייו של מרשו. את ההקלה שניתנה כעת הגדיר "מחזה גרוטסקי"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

כמעט 11 שנים אחרי ששוחרר מרדכי ואנונו מהכלא לאחר שסיים לרצות את עונשו בגין עבירות של פגיעה בביטחון המדינה, הודיעה אתמול (רביעי) המדינה כי היא מוכנה "להקל" עמו ולאפשר לו לשוחח עם זרים, כל עוד מדובר בשיחה לא מתכוננת שתתקיים פעם אחת, ולמשך לא יותר מ-30 דקות. ואנונו הגיב בציניות להצעה באמצעות עורך דינו אביגדור פלדמן, שאמר: "לא מדובשכם ולא מעוקצכם. הוא אינו חפץ להיות חלק מהמחזה הגרוטסקי של שיחות מזדמנות חד פעמיות עם זרים".

מאז שוחרר ואנונו באפריל 2004 לאחר 18 שנים בכלא, עומד נגדו צו האוסר עליו לצאת מהארץ. הצו כולל גם איסור לקיים קשר כלשהו עם אזרחים או תושבים זרים, בכל דרך שהיא, בכל עניין ובכל נושא, לרבות באינטרנט, ללא קבלת אישור מראש. כן נאסר עליו למסור מידע מתוקף עבודתו בקריה למחקר גרעיני בדימונה.

בדצמבר 2013 דחה הרכב של בג"ץ בראשות הנשיא גרוניס את העתירה השביעית שהגיש ואנונו לביטול כל המגבלות. במאי האחרון הוארך תוקפו של הצו בשנה נוספת ועתירה נוספת הוגשה.

ואנונו ביציאה מהדיון בעניינו ב-2007צילום: תומר אפלבאום

בספטמבר התקיים דיון בעתירה החדשה, שבחלקו התקיים במעמד צד אחד, כלומר בנוכחות נציגי המדינה, ללא נוכחות ואנונו ובאי כוחו. בהמשך הדיון דרש בא כוחו של ואנונו, עו"ד פלדמן, לבטל כליל את ההגבלות. הוא הוסיף כי ההגבלה על קשרים עם זרים מהווה פגיעה קשה ביכולתו של מרשו לקיים אורח חיים סביר באזור מגוריו, מזרח ירושלים. בתום הדיון ביקשו השופטים, אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ודפנה ברק ארז לשקול להקל עם ואנונו.

לפני שבועיים הודיעה המדינה כי בעקבות ההערות שהובאו בפני פרקליט המדינה, "הוחלט לצמצם את המגבלה המוטלת על קשרים מזדמנים, חד פעמיים, לא מתוכננים מראש של העותר עם זרים, שנערכים בעל פה פנים אל פנים, במקומות ציבוריים הפתוחים לקהל הרחב ושמשכם קצר". הצו שנחתם על ידי אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג:

בעקבות הערות בית המשפט, עדכן נציג הפרקליטות את השופטים ב"הקלה המשמעותית", לפיה "העותר רשאי גם ללא קבלת אישור מראש, לקיים שיחה מזדמנת בעל פה עם אזרחים זרים או תושבים זרים, ובלבד שמדובר בשיחה חד פעמית המתקיימת פנים אל פנים, שלא תוכננה מראש, שנערכת במקום ציבורי פתוח לקהל הרחב, ושתתקיים משך זמן שלא יעלה על 30 דקות. יודגש למען הסר ספק, כי שיחה מותרת עם זרים לא תנוהל בכתב וגם לא תנוהל באמצעות כל סוגי התקשורת ובכל אמצעי תקשורת, ובכללם האינטרנט".

בתגובה לתפנית שחלה בעמדת המדינה, ביקר ואנונו את בית המשפט, ועמד על דרישתו לבטל את כלל המגבלות. "האיסור הראשוני על ואנונו לדבר עם זרים על כל נושא שבעולם היה מגוחך דיו, ויחד עם זאת נשא עימו איזו חומרה מזרח אירופאית נוקשה ולא מתפשרת", כתב פלדמן בתגובה לבג"ץ. "ההקלה שעל פיה מורשה ואנונו לשוחח עם זרים שיחה לא מתוכננת פעם אחת בלבד ולמשך זמן שלא יעלה על חצי שעה, היא פרודיה שאפילו שיטות שלטון, המורגלות באיסורים גרוטסקיים, לא העלו על דעתן".

"הבה נשער כיצד יוצא לפועל איסור זה וההקלה שבצידו. מרדכי ואנונו אמור לתפוש אדם אקראי ברחוב, לאחוז בכפתורו וללחוש באוזנו, 'יש לך אולי חצי שעה מזדמנת להקדיש לי?'", שאל עו"ד פלדמן. "אם אדם זה לא יקרא למשטרה או לשירותי בריאות הנפש ויסכים לשוחח עם מרדכי ואנונו, על מה ישוחחו? מן הסתם על נשק גרעיני, שהרי בכך ייחודו של ואנונו. וראה זה פלא, ההקלה אינה אוסרת על ואנונו לדבר על כל נושא שבעולם, לרבות נשק גרעיני, ומכאן אנו למדים כי לא לגופו של עניין הוטלו האיסורים וההקלות, אלא כדי להכביד ולייסר ולמרר את חייו... הקלה זו פותחת פתח להפרות ללא גבול, לשיחה שתעלה על חצי שעה, לשיחה שנייה עם אותו זר, ולפיכך מתגבר החשד בלבנו כי נדיבותם של אנשי שירות הביטחון לא נועדה אלא כדי ליצור הפרות נוספות שייטענו בהליכים נוספים שעניינם ביטול המגבלות המוטלות עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ