אשה שסירבה להסדר גט נעצרה ונאזקה במשך יומיים בהוראת בית דין רבני

האשה, אם לשבעה שאחד מהם נכה וזקוק לטיפול צמוד, חשה ברע בעת מעצרה ואושפזה תחת שמירה כשידה אזוקה. בית הדין הורה לבסוף לשחררה לאחר יומיים במעצר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית הדין הרבני בירושלים הורה שלשום (שלישי) לכבול באזיקים ולעצור לשבוע אשה שסירבה לחתום על הסדר גט שהוצע לה. בעת מעצרה חשה האשה שלא בטוב ונלקחה לבית החולים שערי צדק בעיר, שם היא מאושפזת כשהיא תחת שמירה, וידה אף נאזקה למיטה. היום הורה בית הדין הרבני לשחררה ממעצר.

האשה, תושבת ירושלים בת 48, נפרדה מבעלה לפני ארבע שנים. לבני הזוג שבעה ילדים, שאחד מהם נכה וזקוק לטיפול צמוד. ההסכם שאליו הגיעו השניים בבית הדין לענייני משפחה לפני כשנתיים קבע כי האשה תקבל לרשותה דירה הרשומה על שם הבעל כך שתוכל לטפל בילד הנכה, אך מאז הדירה לא הועברה והבעל פתח בהליך גירושים בבית הדין הרבני. האשה זומנה לדיונים אך לא הגיעה אליהם, לטענת בתה מפני שעברה ניתוח וסבלה מבעיות בריאותיות. לדברי הבת, האשה אף הציגה לבית הדין אישורים רפואיים.

לדיון שהתקיים שלשום הובאה האשה על ידי המשטרה באמצעות צו הבאה. בדיון הציעו לה הדיינים אברהם שיינפלד, אליהו אברג'יל ומרדכי טולידאנו לחתום על הסכם גט. האשה סירבה בטענה שבעלה לא העביר לרשותה את הדירה כפי שהתחייב בהסכם, ובתגובה החליטו הדיינים לעצור את האשה למשך שבוע. האשה יכלה להשתחרר אם תפקיד סכום של 10,000 שקלים, אך בתה טענה אתמול כי המשפחה אינה יכולה לשלם סכום כזה.

לאתר ynet, שבו נחשף אתמול הסיפור, אמרה האשה: "מתייחסים אלי כאל עבריינית, עם אזיקים ושוטרים. אני לא מצליחה להבין את האטימות והאכזריות הזו. אני בסך הכל ממלאת אחר פסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה". בתה אמרה ל"הארץ": "יש עליה שני שוטרים, כאילו באיזה עבריינית מדובר. זה הכל משחק מכור. אין לנו את האפשרות לשלם עשרת אלפים שקל".

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, ורד סויד, אמרה היום כי שחרור האשה שנאזקה הוא החלטה מתבקשת לפי כללי הצדק, והוסיפה כי תעשה הכל "בכדי שלא יוכלו בעתיד לעצור נשים בנסיבות מסוג זה". סויד דורשת הקמת ועדת בדיקה לבחינת ההתנהלות "המזעזעת, ההזויה והבלתי נתפסת", כלשונה, של בית הדין הרבני. "כשביקרתי אותה בבית החולים חשכו עיניי למראה האזיקים. כחברה, עלינו לגלות רגישות ואמפטיה ולא לפעול כרובוטים המבצעים פעולה אוטומטית ללא שיקול דעת".

מבית הדין הרבני נמסר בתגובה: "האשה הובאה באמצעות צו הבאה על ידי משטרת ישראל, מאחר שלא התייצבה לדיונים שאליהם הוזמנה כדין. התאפשר לה להשתחרר בערבות. האשה זכאית להגיש בקשת רשות ערעור על החלטת בית הדין האזורי. הנהלת בתי הדין מנועה מלהיכנס לפרטים נוספים עקב איסור פרסום החל על ענייני משפחה הנדונים בבתי הדין הרבניים".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "האשה נעצרה על פי צו שיפוטי של בית הדין הרבני. משיקולים מקצועיים ומבצעיים ובהתאם לנסיבות, נאזקה ידה למיטה. בהמשך, משהוסרו חלק מהנסיבות, שוחררה מהאזיק".

בהכנת הידיעה השתתף יניב קובוביץ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ