יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה פשטו הבוקר (חמישי) על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו לחקירה כמה בני אדם, בהם בכיר בארגון וכן חבר כנסת לשעבר, בחשד למעורבות בשחיתות. חקירתם נמשכה למעלה מעשר שעות. השניים שוחררו למעצר בית של חמישה ימים, ונדרשו להתרחק ממשרדיהם למשך 15 ימים. 

על פי החשד, הבכיר בארגון ניצל את מעמדו לצורך קידום עסקאות הקשורות לחברת בנייה גדולה, בעוד חבר הכנסת לשעבר, שכיום שייך להנהלת חברת בנייה, חשוד שניצל את קשריו הפוליטיים כדי לקדם את ענייני החברה וענייניו האישיים. כן נבדק חשד שבעקבות אותם קשרים הועברו לבעלותו דירות באזור המרכז, שמקורן בכספי עמותות. במשטרה אומרים שלא הועבר שוחד בפרשה זו.

הבוקר נחקרו השניים באזהרה בחשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים. מהמשטרה נמסר כי השניים שיתפו פעולה עם החוקרים, וכי הוצגו בפניהם ראיות שנאספו במשך חצי שנה, כאשר החקירה היתה סמויה. לפי גורמים המעורים בחקירה, הבכיר סייע להשביח את הקרקעות עבור פרויקטים שהחברה רצתה להקים ובכך ולהכניס מיליוני שקלים לקופתה. 

משרדי יחידת להב 433 צילום: מוטי מילרוד

למרות שבשלב זה עולה חשד רק לגבי אותה חברת נדל"ן, נראה שהפרשה תגיע גם למקומות נוספים ולתתי פרשיות שמקורן ברשות מקרקעי ישראל. בנוסף לקחו השוטרים ממשרדי הרשות מחשבים ומסמכים.

החקירה החלה בעקבות תלונה וראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, הורה על ניהולה בלהב 433 (יאח"ה). על פי החשד, הפר הבכיר בכמה מקרים הסדרי ניגוד עניינים שנחתמו עם מינויו לתפקיד ברשות וכן פעל בתיקים שהובאו לשולחנו תוך קיומו של ניגוד עניינים מבלי להצהיר על כך כנדרש. החקירה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

בתוך כך, שני חברי כנסת מכהנים צפויים למסור היום ומחר עדות במשטרה בפרשת החשד לשחיתות במפלגת ישראל ביתנו. שני חברי כנסת אינם משתייכים למפלגה, אך שמם עלה בפרשת השחיתות שנחקרת בימים אלה.

כבר עם תחילת החקירה הבהירו במשטרה כי היא צפויה להוביל למפלגות נוספות מלבד ישראל ביתנו ולמשרדי ממשלה שונים. כעת, נראה כי המשטרה מתפנה לטפל בתתי־פרשות שייתכן שהן גדולות ומשמעותיות לא פחות מאלו שנחקרו עד עתה.

ראש העיר עפולה, יצחק מירון, שוחרר אתמול למעצר בית מלא למשך חמישה ימים והורחק מבניין העירייה למשך 15 יום. גם סגנו בעירייה, בוריס יודיס, יועצו הפוליטי של השר יובל שטייניץ, רמי טייב, וראש מטה מפלגת ישראל ביתנו, דוד גודובסקי, שוחררו בתנאים מגבילים למעצר בית בן חמישה ימים. הארבעה נעצרו ביום שני האחרון בחשד למעורבות בפרשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ