מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן הוא הבכיר החשוד בפרשת השחיתות

ליברמן נחקר באזהרה לאחר שהמשטרה פשטה שלשום על משרדי רשות מקרקעי ישראל. לפי החשד, הוא ניצל את מעמדו לקידום עסקאות עם חברת בנייה, בה הועסק. גם הח"כ לשעבר נחום לנגנטל חשוד בפרשה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ועורך הדין הח"כ לשעבר נחום לנגנטל הם החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות ברשות מקרקעי ישראל. שלשום פשטו שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה על משרדי רשות מקרקעי ישראל בירושלים ועיכבו לחקירה כמה בני אדם, בהם ליברמן ולנגנטל, בחשד למעורבות בשחיתות. חקירתם תחת אזהרה נמשכה למעלה מעשר שעות. השניים שוחררו למעצר בית של חמישה ימים, ונדרשו להתרחק ממשרדיהם למשך 15 ימים. בשבוע שעבר ביקש ליברמן להתפטר מתפקידו כמנהל הרשות.

על פי החשד, ליברמן ניצל את מעמדו לצורך קידום עסקאות הקשורות לחברת הבנייה קרדן נדל"ן, בעוד לנגנטל, שכיום שייך להנהלת חברת הבנייה, חשוד שניצל את קשריו הפוליטיים כדי לקדם את ענייני החברה וענייניו האישיים. כן נבדק חשד שבעקבות אותם קשרים הועברו לבעלותו דירות באזור המרכז, שמקורן בכספי עמותות. במשטרה אומרים שלא הועבר שוחד בפרשה זו.

ליברמן ולנגנטל נחקרו באזהרה בחשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים. מהמשטרה נמסר כי השניים שיתפו פעולה עם החוקרים, וכי הוצגו בפניהם ראיות שנאספו במשך חצי שנה, כאשר החקירה היתה סמויה. לפי גורמים המעורים בחקירה, ליברמן סייע להשביח את הקרקעות עבור פרויקטים שהחברה רצתה להקים ובכך ולהכניס מיליוני שקלים לקופתה. 

בנצי ליברמן בכנס סביבה, יוני 2014צילום: עופר וקנין

למרות שבשלב זה עולה חשד רק לגבי קרדן נדל"ן, נראה שהפרשה תגיע גם למקומות נוספים ולתתי פרשיות שמקורן ברשות מקרקעי ישראל. בנוסף לקחו השוטרים ממשרדי הרשות מחשבים ומסמכים.

החקירה החלה בעקבות תלונה וראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, הורה על ניהולה בלהב 433 (יאח"ה). על פי החשד, הפר ליברמן בכמה מקרים הסדרי ניגוד עניינים שנחתמו עם מינויו לתפקיד ברשות וכן פעל בתיקים שהובאו לשולחנו תוך קיומו של ניגוד עניינים מבלי להצהיר על כך כנדרש. החקירה תואמה מראשיתה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

במקביל, שלשום פורסם כי ליברמן הודיע לפני כשבוע לשר הבינוי אורי אריאל על כוונתו לעזוב את תפקידו לאחר הבחירות לכנסת. ליברמן, נבחר לנהל את רשות מקרקעי ישראל (אז מינהל מקרקעי ישראל) בספטמבר 2011 לאחר שמילא מספר תפקידים ציבוריים.

ליברמן שימש בתחילת דרכו כסגן ראש עיריית חדרה, הקים את היישוב פדואל בשומרון ושימש כמזכיר שלו. הוא היה ראש המועצה האזורית שומרון בין השנים 97'-07' וחבר מועצת יש"ע. ב-2002 נבחר ליו"ר מועצת יש"ע. לאחר מכן כיהן בוועד הפועל של אוניברסיטת אריאל וניהל את מינהלת תנופה לסיוע למפוני עזה והשומרון (לשעבר מינהלת סל"ע).

עו"ד נחום לנגנטל, תמונת ארכיוןצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ