אדם בן 45 מת ו-22 נפצעו, בהם אחד קשה ואחר בינוני, בעימותים שפרצו אמש (ראשון) בין כוחות משטרה לתושבים ברהט, במהלך הלווייתו של סאמי אלג'עאר, צעיר שנורה למוות בשבוע שעבר בעת פשיטה משטרתית בעיר. נסיבות מותו של תושב העיר שמת אתמול אינן ברורות, אך במגן דוד אדום אמרו כי ככל הנראה שאף גז מדמיע ולקה בלבו, וכי הפצוע קשה נפגע מירי בפלג גופו העליון. במשטרה מסרו כי מדובר בפגיעת כדור ספוג וכי מצבו של הפצוע בינוני. 

בין הפצועים אמש גם ראש העיר רהט, טלאל אל קרנאווי, שאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע. פצוע אחר, נער בן 16, נפגע באורח קל-בינוני. בסך הכול פונו לסורוקה 23 בני אדם, רובם נפגעו משאיפת עשן וגז מדמיע ומצבם מוגדר קל.

העימותים החלו בזמן מסע הלווייה, בו השתתפו יותר מ-8,000 בני אדם, אשר החל במסגד המרכזי בעיר ונמשך כמה קילומטרים עד לבית הקברות המקומי. התהלוכה התנהלה בשקט ופקחי עירייה שמרו על הסדר, ואולם בשלב מסוים נכנסה ניידת משטרה לאזור בית הקברות. צעירים שהיו במקום החלו ליידות אבנים לעברה, ולדברי המשטרה המון כיתר את הניידת ונשקפה סכנה ליושביה.

מסע ההלווייה ברהט, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ
מסע הלווייה ברהט, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

עדי ראייה סיפרו כי שמעו קולות ירי ונפצים וכי השוטרים ירו גז מדמיע. כוחות משטרה נוספים הגיעו למקום במטרה לחלץ את השוטרים. בין הנפגעים גם שוטר אחד, שנפצע קל. ראתב, תושב רהט שנכח במקום סיפר: "התחילה הקבורה והכול היה בסדר. ישבנו על הרצפה ופתאום נכנס כוח של יחידת 'יואב' והתחיל לטייל בין האנשים. הופתענו מה הוא עושה שם.

"כמה אנשים זרקו על הניידת אבנים, הניידת חזרה לאחור ורגע לפני שיצאה משם עשתה פרסה וחזרה איפה שהיו אנשים, כולם התחילו לברוח והיה הרבה בלאגן. המשיכו גם לזרוק אבנים. אחרי כמה דקות הגיע עוד כוח של המשטרה והיה ירי באוויר והרבה גז מדמיע. היו אלפי אנשים שם, בקושי הצלחנו לנשום".

מהמשטרה נמסר כי "מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, מינה ועדת בדיקה לבדיקת ההתרחשויות באירוע הלוויה בו הותקפו שוטרים באבנים וסלעים שנזרקו לעבר ניידת משטרה שנקלעה למקום. אין בכוונת מח"ש לחקור את התנהלות השוטרים באירוע הלווייה".

סמוך למקום העימותים ברהט, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

עוד נמסר בהודעת המשטרה כי "בעקבות האירועים האחרונים ישנם שוטרים מתחנת רהט המאוימים ברמה גבוהה ביותר. אותם שוטרים מקבלים סל אבטחה מלא על פי הגדרת האיום. מרחב נגב יתוגבר בימים הקרובים בכוחות גדולים על מנת למנוע הפרות סדר וחסימת צירים".

ועדת המעקב של ערביי ישראל צפויה להתכנס היום ברהט לדיון חירום בעקבות האירועים, והכריזה על שביתה כללית בכל היישובים הערביים. במרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים קראו להוציא את המשטרה מרהט. "ליברמן ואהרונוביץ' מנסים להבעיר את היישובים הערבים בשירות ישראל ביתנו לקראת הבחירות. מספר ההרוגים הערבים מאלימות גזענית כבר מגיע ל-50. אלימות משטרתית מביישת כל דמוקרטיה", נמסר בהודעת המרכז.

אלג'עאר נהרג ביום רביעי האחרון לאחר שנורה במהלך פשיטה של המשטרה בחיפוש אחר סוחרי סמים בשכונה 26 ברהט. בני משפחה שהיו עדים לאירוע סיפרו כי הוא לא היה מעורב באירוע. לדבריהם, לאחר שנשמעו צעקות בשכונה אלג'עאר, שעמד בפתח ביתו רצה להבחין במתרחש. "סאמי חזר מהעבודה ועמד בדלת מחוץ לבית עם דודתו", סיפר חסן אלג'אער, קרוב משפחתו. "המשטרה הגיעה ותפסה חבר'ה שמוכרים שם סמים, והתחיל ביניהם ריב. סאמי עמד בצד, לא עשה דבר והשוטרים ירו בו. דודה שלו שעמדה לידו שמעה אותו צועק והוא התמוטט. רצחו אותו בדם קר".

במח"ש הודיעו כי נפתחה חקירה לבדיקת האירוע, לאחר שהשוטרים סיפרו כי ירו באוויר בעקבות אבנים שנזרקו לעברם בזמן המעצרים. מאז מותו של אלג'אער הוכרזה שביתה כללית בישובים הבדואים בנגב שצפויה להימשך גם מחר, ודגלים שחורים עם תמונתו של ההרוג נתלו ברחבי העיר לאות הזדהות. ראש העיר רהט, טלאל אל קרנאווי, שנפצע כאמור בעימותים הערב ציין הבוקר בשיחה עם "הארץ" כי סוכם בין העירייה למשטרה שלא תהיה נוכחות משטרתית במהלך ההלוויה. "סיכמנו עם המשטרה שכדי למנוע חיכוך לא יהיו שוטרים באזור ומערך הפיקוח והחירום של העירייה ישמרו על הסדר. המשטרה כיבדה את הבקשה שלנו. אנו מקווים שהכל ייצא כפי שתכננו ולא יהיו עיכובים".

אביו של ההרוג, חאלד אלג'עאר נעצר ביום רביעי לאחר התקרית בו נהרג בנו והוא שוחרר רק אתמול. לדבריו, הוא הותקף על ידי השוטרים וספג אלימות רבה מצידם כולל אקדח טייזר, שגרמה לחבישת זרועו. "האבא לא יכול לקום וללכת, צריכים שניים או שלושה אנשים כדי לעזור לו", סיפר קרוב משפחה באוהל האבלים, "הוא קיבל מכות קשות ברגליים ובידיים. אי אפשר להבין איך קורה דבר כזה". לדברי המשטרה, האב הועבר לחקירה בתחנת המשטרה ברהט שם השתולל ותקף שוטרים. "מעצרו של החשוד הוארך עד יום שני והוא שוחרר לפנים משורת הדין על ידי המשטרה כדי להשתתף בהלוויה.  הטענות על אלימות של שוטרים כלפיו אינן מוכרות לנו ולא עלו בשום שלב, דינן של טענות אלו להיבדק במח"ש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ