העימותים האלימים ברהט |

המשטרה: הניידת נכנסה למתחם הקבורה ברהט בטעות; מח"ש הודיעה שלא תחקור שוטרים

המהומות אמש, בהן אדם מת ו-22 נפצעו, החלו לאחר שניידת נכנסה למתחם הלוויה בניגוד להבנות עם התושבים. המשטרה צפויה לעצור חשודים בהתפרעות. ח"כ חנין: "להקים ועדת חקירה ממלכתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבוקר שלאחר העימותים האלימים במהלך מסע הלוויה ברהט אמש (ראשון), גם המשטרה וגם הקהילה המקומית מוסיפים לבחון את האירוע. במשטרה הודיעו כי ניידת המשטרה שנכנסה למתחם הקבורה בניגוד להסכמות עם המארגנים - צעד שהצית את המהומות - הגיעה לשם בטעות. במשטרה צפויים לעצור חשודים ביידוי אבנים והתפרעויות. עיריית רהט תקיים ישיבת חירום היום בצהריים, כדי לבחון את המשך צעדיהם. ח"כ דב חנין (חד"ש) קרא למדינה "להקים ועדת חקירה ממלכתית" לבדיקת האירועים. הלוויתו של סאמי זיאדנה, בן 45, שמת אתמול בעקבות ההפגנה, צפויה להתקיים הערב או מחר, בהתאם לתוצאות הנתיחה המשפטית. 3 פצועים עדיין מאושפזים בבית החולי סורוקה במצב בינוני וקל. 

זיאדנה מת ככל הנראה לאחר ששאף גז מדמיע ולקה באירוע לבבי. 22 בני אדם נוספים נפצעו בעימותים אתמול, שפרצו בעיצומה של הלווית סאמי אלג'עאר שנהרג בשבוע שעבר מירי שוטרים במהלך פשיטה. עקב המקרה, ברהט הכריזו על שביתה כללית שנמשכת גם היום. גופתו של זיאדנה נשלחה הבוקר למכון לרפואה משפטית באבו כביר והיא תנותח בשעות הקרובות. ההלוויה צפויה להתקיים הערב או מחר בבוקר, בהתאם לתוצאות הנתיחה.

תהלוכת הלוויה ברהט, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

המהומות החלו כשניידת שנקלעה לאזור ההלוויה, בה לקחו חלק 8,000 איש, נרגמה באבנים והכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. במשטרה מציינים כי הניידת שנכנסה לאזור בית הקברות  לא הייתה אמורה להיות שם וכי נעשתה טעות. למרות זאת, במח"ש מדגישים כי לא יחקרו את התנהלות השוטרים, שהייתה לדבריהם תקינה. אמש לפני ההלוויה סיכמו בעיריית רהט עם המשטרה כי כוחות לא יהיו בעיר בזמן התהלוכה וההלוויה, ופקחים מהעירייה שמרו על הסדר במהלך היום. בשעה אחת בצהריים תתקיים ישיבת חירום בעיריית רהט כדי לבחון את המשך הצעדים של העירייה נוכח האירועים החריגים. 

עקיל זיאדנה, בן דודו של ההרוג, סיפר שזיאדנה היה בבית הקברות וספג גז מדמיע: "סאמי הלך יחד עם כולם בתהלוכה ובבית הקברות עד שהמשטרה התחילה לזרוק גז מדמיע ושם הוא נפגע... המשפחה בכעס ואבל גדול, איבדו את אב המשפחה". לדבריו ניידת המשטרה הגיעה לאזור בית הקברות לאחר שחצתה שני מחסומים, "לא ברור למה היא הייתה צריכה להגיע לשטח שהוגדר סגור, היא לא התייחסה למה שקורה שם".

נוואף זיאדנה קרוב משפחה נוסף של סיפר כי הוא לא הצליח לברוח מענן הגז והתמוטט במקום. "סאמי בא להלוויה כמו כולם ואז התחיל הבלאגן. אני הצלחתי לברוח אבל סאמי לא הספיק לרוץ, הוא נשם גז מדמיע ונחנק. היו לו בעיות לב בעבר, אבל קרה מה שקרה". לדבריו, המשפחה במצב קשה מאז. 

זאלל זיאדנה, גם הוא קרוב משפחה שהשתתף בהלוויה סיפר: "הייתי בתוך בית הקברות ופתאום התחיל גז מדמיע. התחלתי לרוץ ונתקעתי במצבות, נפלתי ונפצעתי ברגליים. סאמי היה קרוב אלי, הוא לא בא לריב עם המשטרה, בא לתת כבוד אחרון". לדבריו התהלוכה וההלוויה הייתה רגועה. "לא חשבנו שיקרה משהו, אבל היה ירי מאסיבי של גז מדמיע. יש כעס מאוד גדול ברהט על יחס המשטרה, הכל יכול לקרות עכשיו. אי אפשר להבין אין המדינה מנהגת ככה לאזרחים".

חבר הכנסת  דב חנין דרש הבוקר להקים ועדת חקירה ממלכתית לאור מותם של אלג'עאר בשבוע שעבר ושל זיאדנה אתמול ואמר: "מאז אוקטובר אלפיים יותר מ-45 אזרחים ערבים נהרגו על ידי שוטרים. זו מציאות בלתי נסבלת שאי אפשר להשלים איתה. אי אפשר לדבר עוד על מקרים מבודדים ומנותקים זה מזה - ברור שקיימת כאן בעיה מערכתית חמורה. צמרת המשטרה נכשלה בטיפול בעניין ולכן נדרשת חקירה חיצונית מקיפה ומעמיקה שתוביל לשינוי חד ביחסה של המשטרה לאזרחים הערבים בישראל". 

בעדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי, מותחים ביקורת על אלימות המשטרה כלפי אזרחים בדואים, שהתגברה לדבריהם בשנים האחרונות בעקבות התוכנית להסדרת ההתיישבות. "מעשי רצח של המשטרה נגד האזרחים הערבים הפכו להיות עניין שבשגרה, וזו לא הפעם הראשונה שמשטרת ישראל מנסה להצדיק את הפשעים שלה נגד האזרחים הערבים באמצעות הפצת שקרים. מאז גניזת תוכנית פראוור משטרת ישראל נוקטת בגישה אלימה ואגרסיבית במיוחד כלפי האזרחים הערבים-בדואים מתוך כוונה 'ללמד אותם לקח'. בנוסף, המחלקה לחקירות שוטרים אינה חוקרת בצורה ראויה ומקצועית את המקרים החמורים האלה, ובכך מעצימה את תפיסת המשטרה כלפי האזרחים הערבים כאויבים שדמם מותר".

ועדת המעקב של ערביי ישראל צפויה להתכנס היום ברהט לדיון חירום בעקבות האירועים, ועל פי ההערכות היא תכריז על שביתה כללית בכל היישובים הערביים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ