העימותים ברהט: מאות רעולי פנים שרפו צמיגים ויידו אבנים לעבר תחנת המשטרה בעיר

שביתה כללית התקיימה היום ביישוב, בעקבות מותו של אדם בהלוויה אמש. התושבים טוענים כי המשטרה הגיבה באלימות מופרזת. הפגנת הזדהות גם בוואדי ניסנס בחיפה

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

העימותים האלימים ברהט נמשכים: מאות רעולי פנים חסמו הערב (שני) כביש ראשי בעיר, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר תחנת המשטרה ברהט, בעקבות העימותים אמש בהם נהרג אדם אחד ונפצעו 22 נוספים. לפחות ארבעה מפגינים נעצרו. במקביל, כמאה בני אדם מקיימים בוואדי ניסנאס בחיפה הפגנות הזדהות עם הבדואים ברהט.  

לאורך היום נשמר שקט יחסי ברהט, בין היתר בשל השביתה הכללית עליה הכריזו עשרות בתי עסק בעיר בעקבות מותו של הצעיר סאמי אלג'עאר, שנורה למוות בשבוע שעבר בעת פשיטה משטרתית בעיר. אולם בשעות הערב, לאחר הלוויתו של ההרוג מאתמול סאמי זיאדנה, החלו רעולי הפנים להבעיר צמיגים ליידות אבנים על תחנת המשטרה במרכז העיר.

הלוויתו של זיאדנה התקיימה היום אחר הצהריים ללא אירועים חריגים. יותר מ-2,000 איש השתתפו בתהלוכה מבית המשפחה עד לבית הקברות. רבים ממשתתפי ההלווייה הגיעו מהיישובים הבדואים מכל רחבי הנגב. "יש לנו גורל משותף. מה שקרה ברהט יכול לקרות מחר בחורה", אמר אחד הצועדים, "אלימות לא פותרת דבר אלא רק מביאה לעוד אלימות וכואב לראות משפחות מאבדות את היקרים להם ללא סיבה".

העימותים ברהט, הערבצילום: אי־אף־פי

היום אחר הצהריים, בסמוך למועד הלווייתו של זידאנה, התקיימה הפגנה בכיכר המרכזית של רהט. צעירים שהגיעו למקום הפגינו נגד מה שהגדירו כאלימות חסרת פרופורציה מצד השוטרים בזמן ההלוויה אתמול. המפגינים קראו קריאות נגד המשטרה והניפו שלטים "לא רוצים משטרה של רוצחים". אחת המפגינות, נור דבסן, תושבת לקייה, סיפרה כי בימים האחרונים היא חוששת לביטחונה האישי. "יש התנהגות אכזרית מאוד מצד המשטרה לבדואים וזה מתגבר מיום ליום. אני מפחדת להסתובב לבד, מפחדת מהמשטרה ומיהודים קיצוניים. בשבילנו ישראל היא לא מדינה דמוקרטית, ישראל היא כמו סוריה".

מפגינה נוספת, הודא אבו עבייד, שהשתתפה היום בהלוויה, טענה שהיתה בעיה בתזמון שבו נכנסה ניידת המשטרה לאזור בית הקברות. "הניידת נכנסה בדיוק כשהקהל צעק שהם לא רוצים פה משטרה בגלל מה שקרה. השוטרים עשו פרובוקציות, לא סתם נכנסו. הרי היו מחסומים וגם שוטרים שעמדו בחוץ. כל אדם הגיוני היה נמנע מלהיכנס. הם חיללו את בית הקברות". 

מחר בערב צפויה להתקיים תהלוכה עם לפידים מביתו של אלג'עאר לביתו של זיאדנה. בנוסף, במהלך היום מתוכננות הפגנות בערים מרכזיות ויישובים ערבים בכל רחבי הארץ.

במשטרה ציינו היום כי הניידת שנכנסה לאזור בית העלמין היתה באזור ונכנסה למקום בטעות. "מיד כשהבחינה בטעות ניסתה הניידת לצאת, אך המונים כיתרו אותם ויידו אבנים ולא אפשרו לשוטרים לצאת עד שחולצו על ידי כוח אחר. השוטרים היו בסכנת חיים של ממש ועל כן השתמשו באמצעים לפיזור ההמון. כתוצאה מכך נפצעו תשעה שוטרים".

במחוז הדרומי הדגישו היום נוכח האירועים כי לפי הסטטיסטיקה שלהם, אחת לשבוע נפצע שוטר בזמן פעילות משטרתית ברהט, ובחודש האחרון נפצעו 17 שוטרים במקרים שונים. במח"ש מדגישים כי לא תיפתח חקירה נגד השוטרים שפעלו בזמן ההלוויה, שכן אין מדובר בחשד לעבירה פלילית המצדיקה זאת. יחד עם זאת, נמשכת החקירה בחשד למעורבות שוטרים בגרימת מותו של סאמי אלג'עאר ביום רביעי שעבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ