התחדשו העימותים ברהט: עשרות צעירים מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר המשטרה

מפקד מחוז דרום התייחס לאירוע בו נהרג הצעיר בפשיטה ואמר כי "הוא היה אחד העצורים, אביו הכה שוטרים במוטות ברזל". על העימות במסע הלווייה: "השוטרים היו בסכנת חיים ממשית"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפרעים ברהט, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

העימותים בין תושבים לכוחות משטרה ברהט התחדשו הערב (שלישי): עשרות צעירים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה במקום. מתפרע אחד נעצר, ונזק קל נגרם לניידת ממטען צינור שהושלך לעבר כוח משטרה. לא דווח על נפגעים.

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, התייחס הערב לראשונה למהומות ברהט ולרקע לתחילתן. הוא אמר כי "אנחנו מקבלים מודיעין עכשיו, גם חזותי, של צעירים המתקרבים לתחנה וינסו היום מה שניסו בימים האחרונים וזה לפגוע בשוטרים".

באשר לנסיבות מותו של סאמי אלג'עאר בשבוע שעבר אמר הלוי כי "כוח בילוש עשה עבודה מקדימה ותיעד סחר בסמים בקנה מידה גדול. בשלב מסוים הוא עושה מעצר ותופס את הסוחר ואחרים בזירה עם הסמים... במהלך המעצר המון מזהה את המשטרה וקורא לכל התושבים להגיע ולהפריע למעצר". הלוי הוסיף כי "מיד מגיע אדם שמסתבר שהוא האבא של ההרוג, עם מוטות ברזל ופוגע בשוטרים ומכה את השוטרים". הלוי הבהיר: "סאמי נעצר כשהוא היה ברכב עם סוחרי הסמים. ההרוג היה חלק מאותם עצורים שהיו בערב עם סוחרי הסמים. אביו בא לחלץ אותו כשהוא עצור".

שוטרים ברהט, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ
הפגנה ברהט, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עוד אמר מפקד מחוז דרום כי "המון מגיע ומיידה אבנים כדי לשחרר את סוחרי הסמים ממעצר. האירוע מסתבך, והשוטרים מרגישים מאוימים. מתחיל נוהל חילוץ, שומעים ירי מסביב. העיר רהט לא חוסכת בשימוש באמל"ח (אמצעי לחימה)". הלוי ציין עוד כי השוטרים ירו באוויר "כדי לחלץ את עצמם, כוח החילוץ התעכב והאירוע התגלגל עד למותו של הפצוע". לדבריו, גם כמה שוטרים נפצעו באירוע.

בהתייחס לעימות שפרץ בעת מסע ההלווייה של אלג'עאר שלשום, במהלכו מת אדם ונפצעו עוד למעלה מ-20 בני אדם, בהם אחד קשה, הודה הלוי כי "לא היינו צריכים להיכנס לציר הזה. יחד עם זאת יש מקרים שדברים מתבצעים לא לפי שרצינו שיקרה, מיניתי ועדת בדיקה שתבדוק איך אירוע כזה קרה. (אך) לא יכול להיות שבשלושה ימים האחרונים כולם מדברים על הרוגים כאילו המשטרה פגעה בהם במכוון. לא היה שום אירוע מכוון כלפי האזרחים".

קברו של סאמי אלג'עאר ברהט, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ
אביו של אלג'עאר, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

הלוי דחה את הטענות לפיו קיים היה הסכם מוקדם לפיו המשטרה לא תתקרב אל משתתפי הלווייה. "אין הסכם לא להיכנס לרהט, אנו מחליטים אם כן או לא", אמר. "האירוע שהיה לנגד עינינו זה המון זועם פוגע ברכב ומעמיד את השוטרים בסכנת חיים ממשית. זו סכנה שאולי 2,000 או 3,000 מיידים אבנים. השוטרים היו מאוימים וזעקו לעזרה". 

מפקד מחוז דרום הוסיף: "ברור לי שלא כולם שותפים למה שנוצר אלא להיפך, הרוב הוא מתון שרוצה שירותי משטרה. הקיצונים חלקם צעירים, וחלקם מנהיגים מפה ומהצפון. יש כוונה להתסיס את האירועים. ראינו מנהיגים קוראים לפגוע בשוטרים. נעשה הידברות כדי שהאירועים יסתיימו באווירה שקטה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ