עיריית בית שמש תפצה תושבות בגלל שלטי צניעות שהוצבו בעיר

ארבע נשים תבעו את העירייה בטענה שהשלטים מעודדים אלימות נגדן. השופט הורה לעירייה לפצותן ב-15 אלף שקלים כל אחת: "מסר מפלה ופוגעני"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט השלום בבית שמש הורה היום (ראשון) לעירייה המקומית לפצות ארבע נשים בסכום של 15 אלף שקלים כל אחת בשל כישלון העירייה להתמודד עם שלטי הצניעות הפזורים בעיר.

שלטי הצניעות שהפכו סימן היכר לשכונה חרדית בבית שמש, ירושלים ומקומות נוספים, הם לרוב שלטי ענק שמציבים שורה של דרישות לבוש לנשים העוברות ברחוב. כך למשל, שלט פופולרי קורא לנשים "לכבד רגשי התושבים הנאמנים לה' ולתורתו ולהגיע בלבוש צנוע הכולל: חולצה סגורה עם שרוול ארוך, חצאית ארוכה, לא בלבוש מכנסיים ולא בלבוש צר או חשוף".

שלטים אחרים שנפוצים בבית שמש דורשים מנשים "להימנע ממעבר או שהייה על המדרכה", או להימנע "מלהתעכב ליד בית הכנסת". ארבע התובעות, תושבות העיר שמגדירות עצמן "אורתודוקסיות מודרניות", תבעו את העירייה ואת ראש העיר באמצעות המרכז לפלורליזם של התנועה הרפורמית. לטענתן, לא רק שהשלטים פוגעים ומשפילים, הם מעודדים אלימות נגד נשים על ידי גורמים קיצוניים.

העירייה טענה מנגד שכל ניסיונותיה להסיר את השלטים נכשלו, שכן הם נתלו מחדש כעבור זמן קצר. בנוסף ציינו בעירייה שהניסיונות להסיר את השלטים גררו תגובה אלימה מצד הציבור החרדי, שהובילה לפגיעה ברכוש ולהפרת הסדר הציבורי.

שלטי צניעות ברמת בית שמש, בשנה שעברהצילום: גיל כהן-מגן

השופט, דוד גדעוני, קיבל את התביעה והורה לעירייה להסיר את השלטים ולשלם פיצויים בסך 15 אלף שקלים לכל תובעת. "המסר העולה מן השלטים הוא מסר מפלה ופוגעני", כתב. "השלטים נועדו להביא להגבלת השימוש של נשים – באשר הן נשים ובשל היותן נשים בלבד – במרחב הציבורי".

לדברי גדעוני, השלטים "מביאים לפגיעה חריפה וקשה בזכותן של נשים לשוויון ולכבוד". "יש בהם גם משום השפלה", הוסיף השופט. "שלט יוצר ציפייה מסוימת כי העוברים והשבים – וליתר דיוק – העוברות והשבות – ינהגו לפיו. כך, עלולה להיווצר ציפייה או הבנה כי האזור בו מוצב השלט שייך הלכה למעשה לאוכלוסייה מסוימת בלבד וחלות בו הנורמות המאפיינות אותה. ציפייה זו עלול להתעצם כשמדובר בשלט הנחזה להיות רשמי".

השופט אף מתח ביקורת על הימנעות האחראים בעירייה להסיר את השילוט. לדבריו, התעלמותם מקריאות הנשים "עלולה ליצור רושם כי השלט האמור הוא על דעתם. הציפייה עלולה, בנסיבות מסוימות, לעודד או לסייע ביצירת אווירה ואקלים חברתי שבהם מתפרש השלט כמחייב ציות ואף להביא לפעולות אכיפה בפועל ... לעתים בדרך של אלימות".

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "העירייה הסירה את השלטים הפרטיים כמה וכמה פעמים, אך אלו נתלו מחדש בתוך דקות ספורות ואף גרמו למהומות ולחיכוכים בין המגזרים השונים המתגוררים בעיר. אין בכוחו של הפיקוח העירוני להתמודד עם סוגיה מורכבת כזו, גם מבחינה מבצעית, לכן פנינו למשטרת ישראל שתיכנס לעובי הקורה ותאכוף את החוק".

העירייה הוסיפה כי בית המשפט שגה כשלא השכיל להבין את המציאות המורכבת בבית שמש ולא קיבל את טענת העירייה כי החשש לשלום הציבור והפגיעה במרקם היחסים העדינים בין האוכלוסיות השונות והמנוגדות המתגוררות בבית שמש,  גבר על הצורך המיידי בהסרה חוזרת ונשנית של השלטים. "בית המשפט לא היה ער למחלוקות ולפרצי האלימות אשר היו מנת חלקה של בית שמש, והיכולת להביא דברים אלו אל אולם בית המשפט היא קשה ומורכבת", ציינו. יחד עם זאת, הבהירו בעירייה כי יכבדו את פסק הדין ויפעלו יחד עם משטרת ישראל כדי להביא לאכיפת החוק והסדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ