יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

קצין משטרה בדרגת ניצב נחקר הלילה (שני) במשך כמה שעות במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בחשד שהטריד מינית בחודשים האחרונים שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה, תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. כמו כן נבדק חשד לביצוע עבירות בשוטרות זוטרות נוספות. עד כה, מלבד השוטרת, העידו נגד הקצין במשטרה שש נשים נוספות. החשוד, ניצב ותיק, נחקר גם בחשד לשיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה. לפי המשטרה, מיד לאחר שזומן לחקירה פירמט הקצין את המכשיר הנייד שלו, ומחק את כל תכתובות המסרונים שהיו בו. בתום חקירתו הוא שוחרר למעצר בית למשך חמישה ימים.

במח"ש מעריכים כי מדובר במספר אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". לדברי מקורביו של מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הוא מצפה מהקצין הבכיר להודיע על פרישתו לאור ההתפתחויות בחקירה, והההערכות הן כי עוד היום יודיע על סיום תפקידו. 

תחילת הפרשה בחודש יולי 2014. לפי חומר החקירה, שוטרת שהתגייסה זמן קצר לפני כן למשטרה יצרה קשר עם הקצין בכיר וטענה בפניו שלאור מצבה האישי הקשה, היא מעוניינת לצאת לקורס שיטיב את שעות העבודה ואת סוג השירות שלה. מתוקף תפקידו, אותו ניצב אמור, בין היתר, לתת מענה למקרים כאלו. לאחר שיחה קצרה עמה החליט הקצין לערוך ביקור בביתה של השוטרת. במהלך הביקור, כך עולה מהחקירה, הוא אמר שיעשה הכל כדי לעזור לה, ובאופן פתאומי נשק על פיה. לאחר מכן עזב את המקום.

ניידת משטרה. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: דודו בכר

החל מאותו אירוע ועד לינואר השנה, חושדים במשטרה, ניהל הקצין קשר עם השוטרת באמצעות מסרונים שכללו הצעות מיניות. "מתי אני יכול להגיע ולהרגיש את גופך?", נכתב באחד מהם. הקצין ניסה פעם אחר פעם לקבוע ביקורי בית אצל השוטרת, אך היא דחתה אותו. לפני כמה שבועות, לאחר שהרגישה כי הקצין דוחק בה, פנתה השוטרת למפקדה הישיר, בדרגת רב פקד. היא הראתה לו את המסרונים וסיפרה לו על ההטרדות שהיא חווה. המפקד לא דיווח על כך במשך כשלושה שבועות, עד שבמהלך ויכוח עם מפקדו הזכיר את העניין כבדרך אגב - ורק לאחר מכן נעשתה הפנייה למח"ש. תחילה ניסה מפקדה הישיר של השוטרת לגמד את הסיפור, אולם בדיקה בטלפון הנייד שלו גילתה את המסרונים, אותם העבירה אליו השוטרת.

במח"ש מייחסים חשיבות רבה לחקירה גם בשל תפקידו הבכיר של הקצין החשוד, וגם לאור העובדה כי המעשים נעשו לכאורה תוך ניצול מצוקתם של שוטרות. בחקירתו אישר הקצין את החשדות המיוחסים לו, והודה כי ההתנהגות אינה הולמת את תפקידו. עם זאת, גורמים המעורים בחקירה טוענים כי הקצין טוען שלא מדובר במעשה פלילי. כמו כן, במח"ש רואים בחומרה את העובדה שעם זימונו לחקירה פירמט הקצין את הטלפון הנייד שלו ומחק את כל תוכנו. הניצב אינו מכחיש את חילופי המסרונים בינו לבין השוטרת, אך טוען שמחק את תוכן הטלפון כדי שאשתו לא תגלה - ולא כדי להעלים ראיות.

בשבוע שעבר נחקר מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, החשוד שקיים קשר בעל אופי מיני עם פקודה שלו תמורת קידומה. בעקבות החקירה צפוי כהן לפרוש מהמשטרה כבר בימים הקרובים. לאחר חקירתו במח"ש, שנמשכה תשע שעות פנה כהן בעניין למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, וביקש לסיים את שירותו. כהן הוא הניצב החמישי שפורש בשנה וחצי האחרונות. 

על פי המידע שהגיע לידי מח"ש, הניצב והשוטרת ניהלו התכתבות בפייסבוק שבמהלכה הציע לה לדאוג לעתידה אם תסכים להיענות לחיזוריו. המידע אודות הקשר בין הניצב והפקודה הועבר למח"ש לפני כמה שבועות. מאז נבדק המידע ושלשום זומן כהן לחקירה באזהרה. ממח"ש נמסר כי הקצין שיתף פעולה עם החוקרים והשיב לכל השאלות שנשאל.

הניצב הקודם שפרש מהמשטרה היה מפקד מחוז ירושלים, יוסי פריינטי, שהודיע על כך במפתיע בחודש ספטמבר. "איני בנוי ללכלוכים שמלווים את ההתמודדות על המפכ"לות", אמר אז. באותו חודש הודיע על פרישה גם מפקד מחוז המרכז, ניצב ברונו שטיין, יום לאחר שפורסמה ב"הארץ" תמונתו מבלה במסיבה פרטית עם עו"ד רונאל פישר, שנחשד בתיווך לשוחד.

בפברואר אשתקד פרש ניצב מנשה ארביב, מפקד להב 433, לאחר שנחשד בקבלת טובות הנאה מאנשי הרב יאשיהו פינטו. הוא הכחיש בתוקף את החשדות נגדו. לפני ארביב, באוגוסט 2013 הודיע מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, על פרישה. שחם נחשד אז בעבירות מין בשוטרות שהיו תחת פיקודו — ומאז הוגש נגדו כתב אישום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ