כחצי שנה לתום כהונתו, המפכ"ל דנינו מודה: "דרוש טיפול שורש במשטרה"

מפכ"ל המשטרה כינס מסיבת עיתונאים לאחר שנודע כי ניצב בכיר נשלח למעצר בית בשל חשד למעשה מגונה בשוטרת. "מי שלא יתנהל על פי ערכינו, לא יהיה בארגון", אמר, "תהיה דרגתו אשר תהיה". בסוף השבוע פרש מפקד מחוז שנחשד בקשר אסור עם פקודה

יניב קובוביץ
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
נעה שפיגל

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, התייחס היום (שני) לשורת הפרשות האחרונות בהם מעורבים קצינים בכירים בארגון. דנינו כינס את מסיבת העיתונאים לאחר שניצב במשטרה נשלח הבוקר למעצר בית בחשד למעשה מגונה בשוטרת. "זה אירוע שעל פניו הוא מאוד חמור", אמר. "אי אפשר לעבור עליו לסדר היום והוא מצטרף לסדרה של אירועים בהם היו מעורבים בכירים, ופגעו באמון הציבור. הם מחייבים טיפול שורש".  

בשנה וחצי האחרונות פרשו מהמשטרה חמישה ניצבים - רובם בשל פרשיות פליליות או משמעתיות - והניצב שנחקר הלילה הבכיר עשוי להיות השישי. לדברי מקורבי דנינו, הוא מצפה מהניצב החשוד לפרוש, והההערכות הן כי הוא יודיע על כך בהמשך היום. 

"הוכחתי לאורך הקדנציה שלי שלא אתפשר על נורמות ועל ערכים", אמר דנינו. "מי שלא יתנהל על פי הערכים שהתווינו, לא יישאר בארגון, תהא דרגתו אשר תהיה. אני כמובן לא מתייחס לאירוע האחרון, וממתין לתוצאות החקירות של מח"ש. צריך להבין שבדיוק כמו במלחמה בשחיתות הציבורית, ככל שיש יותר פרשיוות וחקירות, יש יותר הרתעה. לכאורה זה רצף מאוד מביך וקשה, אבל צריך להסתכל רחוק ולראות מה זה עושה לארגון ועד לאחרון השוטרים המשרתים בו".

דנינו במסיבת העיתונאים בבית הספר לשוטרים בקרית אתא, היוםצילום: רמי שלוש

דנינו הוסיף כי "שום אירוע לא יפגע במשטרה ישראל, ביציבותה או בחוסנה. הארגון שלנו הוא ארגון חסון, הוא יודע לעמוד על ערכיו... ישבנו כל סגל הפיקוד של המשטרה וקבענו שאנחנו ממשיכים ללא פשרות בדרך שהתווינו בשנים האחרונות. יש לכם משטרה שאפשר לסמוך עליה, למרות האירועים האחרונים, ואולי בגלל הדרך שאנחנו מטפלים באירועים האחרונים".

המפכ"ל נשאל אם אין לו אחריות אישית לשורת הפרשיות המביכות, וענה כי "תאריך סיום הקדנציה שלי ממש קרוב, וזו לא השאלה. השאלה היא איך דואגים שהארגון הזה יהיה יציב". 

הניצב החשוד נחקר הלילה במשך שעות במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בחשד שהטריד מינית בחודשים האחרונים שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה. כמו כן נבדק חשד לביצוע עבירות בשוטרות זוטרות נוספות. עד כה, מלבד השוטרת, התלוננו נגד הקצין שש נשים נוספות. החשוד, ניצב ותיק, נחקר גם בחשד לשיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה. לפי המשטרה, מיד לאחר שזומן לחקירה פירמט הקצין את המכשיר הנייד שלו, ומחק את כל תכתובות המסרונים שהיו בו. במח"ש מעריכים כי מדובר במספר אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". 

בשבוע שעבר נחקר מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, החשוד שקיים קשר בעל אופי מיני עם פקודה שלו תמורת קידומה. בעקבות החקירה צפוי כהן לפרוש מהמשטרה כבר בימים הקרובים. לאחר חקירתו במח"ש, שנמשכה תשע שעות פנה כהן בעניין למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, וביקש לסיים את שירותו. כהן הוא הניצב החמישי שפורש בשנה וחצי האחרונות. 

על פי המידע שהגיע לידי מח"ש, הניצב והשוטרת ניהלו התכתבות בפייסבוק שבמהלכה הציע לה לדאוג לעתידה אם תסכים להיענות לחיזוריו. המידע אודות הקשר בין הניצב והפקודה הועבר למח"ש לפני כמה שבועות. מאז נבדק המידע ושלשום זומן כהן לחקירה באזהרה. ממח"ש נמסר כי הקצין שיתף פעולה עם החוקרים והשיב על כל השאלות שנשאל.

הניצב הקודם שפרש מהמשטרה היה מפקד מחוז ירושלים, יוסי פריינטי, שהודיע על כך במפתיע בחודש ספטמבר. "איני בנוי ללכלוכים שמלווים את ההתמודדות על המפכ"לות", אמר אז. באותו חודש הודיע על פרישה גם מפקד מחוז המרכז, ניצב ברונו שטיין, יום לאחר שפורסמה ב"הארץ" תמונתו מבלה במסיבה פרטית עם עו"ד רונאל פישר, שנחשד בתיווך לשוחד.

בפברואר אשתקד פרש ניצב מנשה ארביב, מפקד להב 433, לאחר שנחשד בקבלת טובות הנאה מאנשי הרב יאשיהו פינטו. הוא הכחיש בתוקף את החשדות נגדו. לפני ארביב, באוגוסט 2013 הודיע מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, על פרישה. שחם נחשד אז בעבירות מין בשוטרות שהיו תחת פיקודו — ומאז הוגש נגדו כתב אישום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ