הניצב החשוד במעשה מגונה בשוטרת: סגן מפכ"ל המשטרה, ניסים מור

בסיום חקירתו אמש ביקש המפכ"ל מסגנו להודיע על פרישה משירות. מור, שהיה מועמד מוביל לתפקיד נציב שירות בתי הסוהר, הודה במקרים נוספים. מלבד המתלוננת, חמש שוטרות העידו נגדו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב ניסים מור, הוא הבכיר החשוד שהטריד מינית שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה, תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. מור נחקר היום במשך שבע שעות במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בירושלים שם מעריכים כי מדובר בכמה אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". כמו כן, נבדק חשד לביצוע עבירות בשמונה שוטרות זוטרות נוספות שמסרו היום עדות.

בחקירתו במח"ש קשר עצמו מור למיוחס לו והודה בכמה מקרים אחרים עם שוטרות נוספות עמן ניהל התכתבויות בעלות אופי מיני. בדבריו לחוקרים אמר מור כי הוא מבין שאינו יכול להמשיך בתפקידו הבכיר לאור החשדות הללו. "אני מבין שמי שמתנהג ככה לא ראוי להיות בתפקידי. זה לא היה אתי, לא התנהלתי בצורה נכונה". 

עד כה, מלבד השוטרת שהתלוננה, העידו נגד מור במח"ש חמש שוטרות בדרג זוטר שמסרו את גרסאותיהן בנוגע ליחסים שהיו להן עמו. זאת לאחר שעלה חשד שגם עמן ניהל הקצין מערכת יחסים בעלת אופי מיני ובניגוד לרצונן. שוטרות אלה לא הגישו תלונה ולכן, הקצין שנחקר מאז שעות הבוקר, עוד לא עומת מול הגרסאות שלהן.

סמפכ"ל המשטרה, ניצב ניסים מור, עם הגיעו למשרדי מח"ש בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

מור נחקר גם בחשד לשיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה. לפי המשטרה, מיד לאחר שזומן לחקירה פרמט הקצין את המכשיר הנייד שלו, ומחק את כל תכתובות המסרונים שהיו בו. בתום חקירתו הוא ישוחרר למעצר בית למשך חמישה ימים. בתום חקירתו הראשונה אמש, ביקש ממנו המפכ"ל יוחנן דנינו לפרוש משירות. 

ניצב מור מונה לסמפכ"ל המשטרה במאי 2013 לאחר שכיהן כראש אגף מבצעים של הארגון. הוא שירת בשורת תפקידים משמעותיים בהם גם מפקד מחוז מרכז ומפקד מרחב לכיש.

מור נחשב לקצין בעל עשייה רבה בארגון והיה זה שאחראי על הקמת בית הספר לשוטרים החדש בעלות של 2.2 מיליארד שקל. לאחרונה הוא ישב בראש הוועדות שקבעו כיצד יתנהל מוקד 100 לאחר חטיפת הנערים ובנוסף עמד בראש הצוות שתכנן את התוכנית להגברת הביטחון בירושלים והערכות כוחות המשטרה במזרח העיר. מור נחשב לאיש ביצוע במשטרה והיה מוערך על ידי השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ. מור היה מהמועמדים המובילים לקבל את תפקיד ניצב שירות בתי הסוהר לאחר מינוי המפכ"ל הבא אולם כעת גם תפקיד זה ככל הנראה נמנע ממנו.

תחילת הפרשה בחודש יולי 2014. לפי חומר החקירה, שוטרת שהתגייסה זמן קצר לפני כן למשטרה יצרה קשר עם מור וטענה בפניו שלאור מצבה האישי הקשה, היא מעוניינת לצאת לקורס שיטיב את שעות העבודה ואת סוג השירות שלה. מתוקף תפקידו, אמור מור, בין היתר, לתת מענה למקרים כאלו. לאחר שיחה קצרה עמה החליט מור לערוך ביקור בביתה של השוטרת. במהלך הביקור, כך עולה מהחקירה, הוא אמר שיעשה הכל כדי לעזור לה, ובאופן פתאומי נשק על פיה. לאחר מכן עזב את המקום.

החל מאותו אירוע ועד לינואר השנה, חושדים במשטרה, ניהל מור קשר עם השוטרת באמצעות מסרונים שכללו הצעות מיניות. "מתי אני יכול להגיע ולהרגיש את גופך?", נכתב באחד מהם. מור ניסה פעם אחר פעם לקבוע ביקורי בית אצל השוטרת, אך היא דחתה אותו. לפני כמה שבועות, לאחר שהרגישה כי הוא דוחק בה, פנתה השוטרת למפקדה הישיר, בדרגת רב פקד. היא הראתה לו את המסרונים וסיפרה לו על ההטרדות שהיא חווה. המפקד לא דיווח על כך במשך כשלושה שבועות, עד שבמהלך ויכוח עם מפקדו הזכיר את העניין כבדרך אגב - ורק לאחר מכן נעשתה הפנייה למח"ש. תחילה ניסה מפקדה הישיר של השוטרת לגמד את הסיפור, אולם בדיקה בטלפון הנייד שלו גילתה את המסרונים, אותם העבירה אליו השוטרת.

במח"ש מייחסים חשיבות רבה לחקירה גם בשל תפקידו הבכיר של מור, וגם לאור העובדה כי המעשים נעשו לכאורה תוך ניצול מצוקתם של שוטרות. בחקירתו אישר הקצין את החשדות המיוחסים לו, והודה כי ההתנהגות אינה הולמת את תפקידו. עם זאת, גורמים המעורים בחקירה טוענים כי מור טוען שלא מדובר במעשה פלילי. כמו כן, במח"ש רואים בחומרה את העובדה שעם זימונו לחקירה פירמט מור את הטלפון הנייד שלו ומחק את כל תוכנו. מור אינו מכחיש את חילופי המסרונים בינו לבין השוטרת, אך טוען שמחק את תוכן הטלפון כדי שאשתו לא תגלה - ולא כדי להעלים ראיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ