ראש מח"ש: המשטרה נגועה בעבירות מין וניצול יחסי מרות

אחרי שנחשף כי סגן מפכ"ל המשטרה חשוד בעבירות מין בשוטרות, התייחס אורי כרמל לחקירות נגד שורת נציבים ואמר כי "אנו מנקים את האוורות, המשטרה תהפוך בטוחה יותר לשוטרות צעירות"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

ראש מח"ש, אורי כרמל, הגדיר הבוקר (שלישי) את חקירות המחלקה נגד שורת ניצבים במשטרה כ"פורצות סכר" ו"מנקות אורוות". לדברי כרמל באירוע הסיכום השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה שנערך בירושלים, "ניכר כי חקירות שניהלנו בשנים האחרונות פרצו סכר במשטרה. הלחץ הקיים במשטרה כתוצאה מהתקיימותן של מערכות יחסים פסולות הנגועות בכפיה ובניצול יחסי מרות, הפוגעות הן בנשים צעירות וזוטרות והן במרקם הארגוני, מאיים למוטט את הסכר ולהפילו". 

כרמל הוסיף כי "כשסכר זה יקרוס, והוא בשלבי קריסה מתקדמים, תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות, לבטוחה, איכותית ונקיה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה". הוא ציין כי "מח"ש לא תשקוט עד לפיצוח החקירה והגעה לחקר האמת".

פרישת הניצבים - סיקור נרחב: העליונות הגברית במשטרה מתחילה במספר הניצבות בפיקוד הבכיר  | יניב קובוביץ ■ ארון הקבורה של המשטרה | אמיר אורן ■ מח"ש בוחנת הליך משפטי נגד המפקד שניסה לטייח הטרדות מור ■ בכיר במשטרה: העסק קורס ומפיל את כל הארגון ■ היועמ"ש: האירועים במשטרה פרטניים ■ הניצב החשוד במעשה מגונה בשוטרת: הסמפכ"ל ניסים מור

ראש מח"ש כרמל בכנס בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

"כתוצאה מפריצת הסכר, וחיובו של קצין בכיר בדין משמעתי על שלא העביר דיווח על מעשה הטרדה מינית שהגיע לידיעתו, קבלנו במהלך השנה דיווחים רבים בתחום זה, והמידע זורם. הדברים הגיעו לשיא שלא ידענו כמותו בשבוע האחרון, בחקירות איכותיות שבצענו", אמר כרמל והוסיף כי "תהליך ניקוי האורוות המתרחש לנגד עיננו, אשר ודאי גורם בטווח הקצר מפח נפש לפיקוד הבכיר – כמו גם לנו בפרקליטות המדינה ובמח"ש – הוא תהליך חיוני לארגון בטווח הארוך". 

כרמל הוסיף כי "היום יודע כל קצין משטרה - וכל שוטרת יודעת  - שמפקד שקבל דיווח על מעשה הטרדה ולא דיווח – ילקה בחומרה בדין המשמעתי ויאבד את מקומו בארגון. מפקדים בכירים המזומנים לחקירה במח"ש – אינם שבים עוד לשגרת יומם. וזו עובדה". לאחר שתיאר את פעילות המחלקה הוא ביקש להדגיש כי אנשיו "מאמינים גדולים באהבה וחסידים של האמרה: 'עשו אהבה - לא מלחמה'. ברם, למיטב הבנתנו, אין בין הסיפורים שמגיעים אלינו למחלקה לבין רומן או מעשה אהבה שבינו לבינה, דבר וחצי דבר". 

לדבריו, בעקבות החקירות של השנים האחרונות הבינו במח"ש שיש צורך במומחים על מנת "לתת תמיכה מספקת לקורבנות העבירה". "לאחר עבודת מטה מסודרת מול מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, יצרנו תוכנית עבודה משותפת, כל זאת מתוך  מחויבות מלאה לנפגעים ולנפגעות עבירה ולנשים שנפלו קורבן לניצול מרות, ומתוך הכרה בחובתנו להנגיש להם, ככל הניתן, תמיכה נפשית שלא תמיד יש בכוחנו להעניק", הוסיף כרמל.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התייחס גם הוא לאירועים בכנס. "מספר ניצבים פרשו או נאלצו לפרוש. המשטרה נמצאת בעין הסערה הציבורית. רשות האמונה על אכיפת החוק נבחנת ביכולתה להתמודד עם הדברים. לא לטייח או להסתיר אותם מעיני הציבור", הוא אמר' והוסיף כי עם זאת "לא ניתן להתעלם מן הסכנה שבמתקפה משולחת-רסן כנגד הארגון כולו. אל לנו לשפוך את התינוק עם המים. שוטרי ישראל פועלים במקצועיות, בלא מורא וללא פניות. מגדול ועד קטן".    

אתמול נחשף כי סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב ניסים מור, הוא הבכיר החשוד שהטריד מינית שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה, תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. מור נחקר אתמול במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בירושלים, שם העריכו כי מדובר בכמה אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". כמו כן נבדק חשד לביצוע עבירות בשוטרות זוטרות נוספות.

בחקירתו במח"ש קשר עצמו מור למיוחס לו והודה בכמה מקרים אחרים עם שוטרות נוספות עמן ניהל התכתבויות בעלות אופי מיני. בדבריו לחוקרים אמר מור כי הוא מבין שאינו יכול להמשיך בתפקידו הבכיר לאור החשדות הללו. "אני מבין שמי שמתנהג ככה לא ראוי להיות בתפקידי. זה לא היה אתי, לא התנהלתי בצורה נכונה". מור צפוי לעזוב את המשטרה ולהיות הניצב השישי שיעזוב את המשטרה בנסיבות מביכות בתוך שנה וחצי. זאת, ימים בלבד לאחר שנודע כי מפקד מחוז ש"י ניצב, קובי כהן, חשוד שקיים קשר מיני עם שוטרת שהיתה תחת פיקודו בתמורה לקידומה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ