נתניהו: אפעל לקדם מפכ"לית במשטרה

"עצם העובדה שבאים וחוקרים בתוך המשטרה, שזה הגוף האוכף - זה סימן לבריאות", אמר ראש הממשלה בעקבות החשיפה כי סגן מפכ"ל המשטרה חשוד בהטרדה מינית של שוטרת זוטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות האירועים האחרונים במשטרת ישראל וחקירתו אתמול (שני) של סגן מפכ"ל המשטרה ניצב ניסים מור בחשד להטרדה מינית של שוטרת זוטרה, קרא היום ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול בעתיד למינוי של מפכ"לית שתעמוד בראשות הארגון. "יכול להיות שהגיע הזמן, וזה הדבר הנכון, למנות בהמשך מפכ״לית לראשות משטרת ישראל", אמר נתניהו בכנס צעירים וסטודנטים תומכי הליכוד באריאל.

נתניהו נשאל בכנס בנוגע לשרשרת האירועים המתרחשים בעת האחרונה בצמרת משטרת ישראל. ״אני חושב שההבדל בין מדינה מתוקנת, לבין מדינה לא מתוקנת, זה לא אם נעשות עבירות. ההבדל הוא האם הן נחשפות, והאם יש מערכת עצמאית ובלתי תלוייה של אכיפת חוק, שתתקן אותן", אמר ראש הממשלה. "עצם העובדה שבאים וחוקרים בתוך המשטרה, שזה הגוף האוכף, ובודקים לעומק את הדברים - זה סימן לבריאות. הדבר המרכזי הוא היכולת לתקן מבפנים".

נתניהו הוסיף כי "יכול להיות שהגיע הזמן, וזה הדבר הנכון, למנות בהמשך מפכ״לית לראשות משטרת ישראל. במידה שהדבר יהיה תלוי בי, אני רוצה לקדם את הרעיון הזה. אני חושב שזה יהיה שינוי מרענן: אשה מפכ״לית בראשות משטרת ישראל״.

נתניהו ומפכ"ל המשטרה דנינו, לפני שנתייםצילום: קובי גדעון / לע"מ

פרישת הניצבים - סיקור נרחב: העליונות הגברית במשטרה מתחילה במספר הניצבות בפיקוד הבכיר  | יניב קובוביץ ■ ארון הקבורה של המשטרה | אמיר אורן ■ מח"ש בוחנת הליך משפטי נגד המפקד שניסה לטייח הטרדות מור ■ בכיר במשטרה: העסק קורס ומפיל את כל הארגון ■ היועמ"ש: האירועים במשטרה פרטניים ■ הניצב החשוד במעשה מגונה בשוטרת: הסמפכ"ל ניסים מור

אתמול נחשף כי סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב ניסים מור, הוא הבכיר החשוד שהטריד מינית שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה, תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. מור נחקר אתמול במשרדי מח"ש בירושלים, שם העריכו כי מדובר בכמה אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". כמו כן נבדק חשד לביצוע עבירות בשוטרות זוטרות נוספות.

בחקירתו במח"ש קשר עצמו מור למיוחס לו והודה במקרים נוספים בהם ניהל התכתבויות בעלות אופי מיני עם שוטרות אחרות. בדבריו לחוקרים אמר מור כי הוא מבין שאינו יכול להמשיך בתפקידו הבכיר לאור החשדות הללו. "אני מבין שמי שמתנהג ככה לא ראוי להיות בתפקידי. זה לא היה אתי, לא התנהלתי בצורה נכונה". 

מור ביקש לפרוש מהמשטרה עם סיום חקירתו ובכך הוא צפוי להפוך לניצב השישי שעוזב את שורות הארגון בנסיבות מביכות בתוך שנה וחצי. בשיחתו עם המפכ"ל יוחנן דנינו אמר מור כי הוא מבין את חומרת המעשים וכי אינו רוצה שהמשך החקירה בעניין תיעשה בעודו במדים. עזיבתו הצפויה באה כמה ימים בלבד אחרי שנודע כי מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, חשוד שקיים קשר מיני עם שוטרת שהיתה תחת פיקודו בתמורה לקידומה.

המפכ"ל דנינו נמצא כעת במצב שבו הוא אינו יכול לקבל את הדרישה של מור להתפטר. בשלב זה מח"ש ממשיכה את החקירה ואם תימצא תשתית ראייתית לביצוע העבירות ויוגש כתב אישום נגד מור - יהיה על דנינו לפטר את מור ולא לאפשר לו להתפטר. מדובר במקרה דומה לזה של ניצב בדימוס ניסו שחם. גם במקרה שלו נדחתה בקשתו להתפטר והוא פוטר מיד עם ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום.

במשטרה מנסים יחד עם גורמים משפטיים לקדם סבב מינויים של ניצבים למרות תקופת הבחירות. זאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מנע מהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' למנות מפכ"ל חדש בתקופה זו. למשטרה חסרים כעת שלושה ניצבים: לאגף התנועה, למחוז שי ולתפקיד סגן המפכ"ל. מינוי ניצבים חדשים יאלץ להביא לסבב בכל צמרת המשטרה.

במשטרה גם בוחנים ברצינות את האפשרות למנות אישה לדרגת ניצב בסבב הקרוב או בסבב הבא, לאחר מינויו של שר חדש לביטחון פנים. משטרה מודים כי העובדה שאין כיום בסגל הפיקוד הבכיר אישה בדרגת ניצב היא "טעות שיש לה השלכות בתוך המערכת". בנוסף מתכוונת המשטרה להקים צוות עבודה שיבחן דרכים נוספות להגשת תלונות על הטרדות מיניות שאינן נעשות דרך המפקדים הישירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ