אחרי עיכוב של שנים: מבקר המדינה העביר את דו"ח ביבי-טורס לתגובת נתניהו

ראש הממשלה הגיב לעתירה שהוגשה נגד סגירת התיק וטען כי בדיקת היועמ"ש נעשתה על רקע תחקיר עיתונאי "לא מבוסס" בעניינו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

מבקר המדינה יוסף שפירא העביר לתגובת ראש הממשלה בנימין נתניהו את טיוטת דו"ח ביבטורס, שבו נחקרו חשדות למימון כפול של נסיעותיו. הטיוטה, האמורה להימסר בקרוב, עוכבה במשרד המבקר בשנים האחרונות בזמן בדיקתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנושא ולפי דרישתו, שלה נכנע שפירא. ההערכות הן שהדו"ח צפוי להתפרסם רק לאחר הבחירות.

נתניהו הגיב היום (רביעי) לעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד סגירת תיק ביביטורס. "ענייננו בבדיקה שבוצעה על ידי היועץ המשפטי לממשלה על רקע תחקיר עיתונאי לא מבוסס", כתב פרקליטו, עורך הדין דוד שמרון. הוא הוסיף כי בניגוד לנטען בעתירה, החלטת וינשטיין שפורטה על פני שלושה עמודים בלבד, "התקבלה בהחלטה מפורטת ומנומקת כנדרש".

העתירה הוגשה בדצמבר האחרון על ידי חבר הכנסת מיקי רוזנטל נגד החלטת וינשטיין לסגור את תיק ביביטורס ולא להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד נתניהו. בספטמבר האחרון הודיע וינשטיין על החלטתו שלא לפתוח בחקירה פלילית בפרשת ביביטורס, לאחר הליך בדיקה שנמשך שלוש שנים וחצי. רוזנטל, באמצעות עורכי הדין יובל יועז ואלעד מן, דורש מבג"ץ לבטל את החלטת היועץ המשפטי ולהורות על גיבוש הנחיות וקריטריונים להפעלת הליך "הבדיקה המקדימה", השונה מחקירה פלילית רשמית. בעתירה תוקף רוזנטל את העובדה שכחלק מהבדיקה נתניהו אף לא נחקר במשטרה ומסר גרסה.

נתניהו בכינוס הליכוד, השבועצילום: תומר אפלבאום

בתשובתו לעתירה נתניהו נמנע מלהגיש תצהיר ולהתייחס לטענות לגבי הנסיעות החריגות שלו והעובדה שהנהג שלו קיבל כסף מאיש עסקים דדי גראוכר, כאשר לפי החשד הכסף יועד לנתניהו. במקום זאת נשען נתניהו על החלטת וינשטיין ומגבה את הליך בדיקה המוקדמת ביחס לראש הממשלה. "יישום כללי שכל ישר אלה בענייננו מוליך למסקנה חד משמעית שהיועמ"ש נקט דרך מאוזנת וראויה. המידע הראשוני שהגיע, כפי שקיבל ביטוי בהחלטת היועמ"ש, התייחס לטענות בדבר מימונן של שתי טיסות לניו יורק בעת שמר נתניהו שימש כחבר כנסת. בכל הכבוד אין זה ברור כלל, והעותר על כל פנים לא טרח לפרט - במה נפגם בירור האמת מקיומה של בדיקה מקדימה כפי שזו בוצעה?!".

שמרון הוסיף וכתב כי "בדיקה אכן נערכה על ידי היועמ"ש ותוצאותיה הבהירו שאין ממש בחשדות", זאת על אף שהיועץ לא קובע זאת, אלא כותב בהחלטתו כי "אין סיכוי של ממש שהמשך הבדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר, בשל חלוף הזמן הרב מאז התרחשות האירועים". בנוסף מעלה וינשטיין תמיהות לגבי הגרסאות הסותרות שניתנו מצד המעורבים בפרשה, אולם מחליט לסגור את התיק. הפרקליט שמרון מוסיף בתגובתו כי אם יהיה צורך בהגשת תצהיר לבית המשפט, הוא יהיה חתום על ידו ולא על ידי נתניהו.

חבר הכנסת רוזנטל ביקר את החלטת נתניהו שלא לגבות בתצהיר את דבריו ולהתייחס לחשדות נגדו. "ראוי שראש הממשלה יפסיק להסתתר מאחורי עורך דינו ויגיש לשופטי בג"ץ תצהיר מלא על מי מימן לו את הנסיעות. כיצד יכול להיות שאותן נסיעות מומנו פעמיים על ידי גופים שונים. מדוע לא ביקש בחלק מהטיסות את אישור ועדת האתיקה וכיצד יכול להיות שנבחר ציבור מקבל מימון מאנשי עסקים אינטרסנטים לנסיעותיו", אמר.

לפני כשנתיים וחצי, לאחר שמונה לתפקידו, טען שפירא כי אין זה בסמכותו לחקור את נתניהו כחבר כנסת והותיר בידיו את הבדיקה לגבי נסיעות ראש הממשלה כשר האוצר. למרות הממצאים שנאספו זה מכבר ואף היו מוכנים עוד במערכת הבחירות הקודמת, הם לא פורסמו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ