וינשטיין יורה על בדיקה או חקירה פלילית בפרשת מיחזור הבקבוקים במעון רה"מ

בכוונת היועץ להטיל על פרקליטת מחוז ירושלים ללוות את חקירת המשטרה, או את הבדיקה שבעקבותיה יוחלט אם נחוצה חקירה. הדבר צפוי להביא לקיצור הזמן עד להחלטת הפרקליטות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין צפוי להורות למשטרת ישראל לפתוח בבדיקה או בחקירה פלילית בפרשת הבקבוקים של בני הזוג נתניהו, זאת ברגע שמשרד מבקר המדינה יעביר ללשכת היועץ את החומר שנאסף בביקורת על מעונות ראש הממשלה — כך לדברי משפטנים הבקיאים בעמדת וינשטיין.

היועץ שלל אתמול (שבת), בעקבות בדיקה יסודית בצוותו ועם פרקליט המדינה שי ניצן, את טענת משרד מבקר המדינה כאילו החומר העוסק ברעיית ראש הממשלה, המוגדרת ״אדם פרטי״ ו״גוף בלתי מבוקר״, כבר הועבר ללשכת היועץ או לפרקליטות. המשפטנים מחו על הרושם העולה מהודעת המבקר, כאילו האחריות להשתהות ההחלטה על פתיחה בחקירה מוטלת על היועץ, בעוד שלמעשה המבקר הוא שקיבל לעיונו את החומר לפני כמעט שמונה חודשים והתמהמה בהחזרת מכלול ממצאיו ליועץ.

‏‏וינשטיין ממתין לשובו או להוראה של שפירא לאנשי משרדו להעביר אליו את טיוטת דו״ח הביקורת ואת הממצאים שביסודה. בכוונת היועץ להטיל על פרקליטת מחוז ירושלים (פלילי), עו״ד נורית ליטמן, ללוות את חקירת המשטרה, או את הבדיקה שבעקבותיה יחליט אם נחוצה חקירה. ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, צפוי למנות צוות חקירה מיוחד מתוך אחת היחידות הארציות. בחקירות קודמות שעסקו בראשי ממשלה ניהלו את צוותי החקירה ראשי יאח״ה או יאחב״ל, בדרגת תת־ניצב ובפיקוח צמוד של ראש האגף ולעתים גם המפכ״ל.

הצמדת פרקליט מלווה מיועדת להעניק לחוקרים הנחיה משפטית מוסמכת, בנוסף לייעוץ המשפטי הפנימי של אגף החקירות, ולקצר את הזמן החולף בין הגשת סיכום התיק לבין המלצת הפרקליטות על סגירתו או על העמדה לדין.

שפירא נמצא עתה בארה״ב ואם לא ישנה את תוכניתו, יחזור ביום חמישי. מבקר המדינה אינו יכול לחייב אזרחים שאינם נבחרי ציבור או עובדי גופים מבוקרים (ממשלה, צה״ל וארגוני הביטחון האחרים, עיריות, חברות ממשלתיות) לסייע לו בביצוע ביקורת ולמסור את גרסתם. בעת הביקורת על מעונות ראש הממשלה, ובכלל זה הטענות לרכישת רהיטי גן לתועלת פרטית ולהפעלת עובדי מדינה למסירת בקבוקים רכוש המדינה למיחזור ולהעברת דמי הפדיון לכיסה של שרה נתניהו, התקבלו תלונות של עובדי המעון לשעבר ובמרכזם מני נפתלי, ונגבו עדויות מהם ומעובדים אחרים. לא נגבתה עדותה של שרה נתניהו, בהיותה לדעת המבקר פטורה מחובת סיוע לביקורת.

בניגוד לרושם שנוצר לקראת סוף השבוע, מתברר כי וינשטיין אמנם המתין ועודנו ממתין לדו״ח שפירא, אך לא לפריט המסקרן ביותר האמור להיכלל בו - ההמחאה שמסרה משפחת נתניהו לחשב משרד רה״מ, כהחזר 4,000 שקלים שנלקחו כדמי הפדיון. היועץ לא נזקק לשירותי המבקר בעניין זה, אלא להיפך - וינשטיין הוא שמסר לשפירא את העתק ההמחאה, או מסמך המאשר את קבלתה. את המסמך שלח ליועץ עו״ד דוד שימרון, פרקליטם של בני הזוג נתניהו, למקרא דיווחים על מגעי היועץ עם המבקר בפרשת המעונות. שימרון סיפק את המסמך שנה ויותר לאחר הכנתו, במאמץ לשכנע את הרשויות שאין לבדוק את פרשת הבקבוקים, משום שדמי הפדיון הוחזרו. סוגיית ההמחאה, המהווה הודאה בפועל בלקיחת הכסף, נשמרה בסוד עד לחשיפתה ב״הארץ״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ