כתב אישום נגד תושב נצרת שלחם עם דאעש בעיראק: מחנה האימונים, הפציעה והפיצויים

בן 19 מנצרת מואשם כי הסתנן לסוריה, עבר הכשרה בנשק ונלחם בפלוג'ה, שם נפצע ואף קיבל פיצוי של 500 דולר. סנגורו: הוא התחרט וחזר לארץ. השב"כ: לחשיפה לתכני הארגון ברשת השלכות הרסניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות מחוז צפון הגישה הבוקר (ראשון) לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד מהראן בן יוסף ח'אלדי, בן 19 מנצרת, בשל לחימה פעילה בשירות דאעש בעיראק. כתב האישום מייחס לחאלדי עבירות של מגע עם סוכן חוץ, אימונים צבאיים אסורים, חברות בהתאחדות בלתי מותרת, יציאה לחו"ל שלא כדין ואיסור פעולה ברכוש טרור.

לפי הודעת השב"כ, הוא הודה בחקירתו כי "טרם יציאתו נחשף לתכנים וסרטונים באינטרנט של ארגון המדינה האיסלאמית, מהם הושפע עמוקות".  עוד נמסר כי "במקרה זה, כמו גם במקרים של ישראלים אחרים שיצאו ללחימה בסוריה, עלה כי החשיפה של צעירים לתכנים וסרטונים ברשת האינטרנט היא תופעה מסוכנת ובעלת השלכות מרחיקות לכת".

ח'אלדי בבית המשפט, היום. איבד את ידו השמאלית בלחימה בעיראק צילום: גיל אליהו

מכתב האישום עולה כי בתחילת אוקטובר 2014 טס ח'אלדי לטורקיה, שם יצר קשר דרך פייסבוק עם אזרח סורי פעיל המדינה האיסלאמית. לפי השב"כ, הוא הונחה כיצד לעבור את הגבול לסוריה בסיוע של מבריח מטעם המדינה האיסלאמית, וכשעבר את הגבול הועבר למחנה קליטה שם פגש שלושה ישראלים נוספים, תושבי יפיע: מחמד צאבר כנאנה, מחמד מרואן כילאני וחמזה מג'אמסה. האחרון שב לאחרונה לישראל ונמצא במעצר עד תום ההליכים, במסגרת משפט המתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת.

השב"כ מציין כי ח'אלדי שהה שלושה שבועות במחנה הקליטה, שם עבר אימוני כושר גופני שיעורי דת וושיעור עיוני באמצעי לחימה. לפי כתב האישום, המגויסים החדשים ובהם ח'אלדי קיבלו הנחיות ביטחוניות לפיהן עד תחילת האימונים מותר להם לשוחח עם משפחותיהם מטלפונים ציבוריים, שנמצאים מחוץ למחנה, אולם עם תחילתם יאסר עליהם לעמוד בקשר עם המשפחות.  

בתום האימונים ביקש ח'אלדי להתנדב לשירות ביחידה מיוחדת והוצב בעיראק בבסיס באזור פלוג'ה. גם שם עבר הכשרה מזורזת בתפעול אמצעי לחימה ואז נשלח להשתתף בקרבות. 

"ח'אלדי השתתף בכחמישה קרבות באזור פלוג'ה, ובמהלך הקרב האחרון בו השתתף, במסגרתו עסק הלכה למעשה בהטמנת מטענים כנגד כוחות שיעיים, הוא נפצע קשה, ככל הנראה במהלך תקיפה אווירת של כוחות הקואליציה. חלק מחבריו לכוח הלחימה נהרגו", נכתב בהודעת השב"כ.

לוחמים של דאעש בפלוג'ה, בחודש שעברצילום: אי־פי

"ח'אלדי פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בפלוג'ה, שנמצא בשליטת דאעש, ולאחר כשלושה שבועות של החלמה והתאוששות קיבל אשרה מיוחדת לשוב לסוריה, כדי להיפגש עם בני משפחתו". לפי כתב האישום,

ח'אלדי שהה כשבועיים בבית החולים בפלוג'ה שם קטעו את ידו השמאלית ותפרו את בטנו. משם אף יצר קשר עם דודתו וסיפר לה כי הוא נפגע ונמצא בעיראק. עוד צויין בכתב האישום כי ח'אלדי קיבל מארגון המדינה האסלאמית סכום של 500 דולר כפיצוי על פציעתו.

הוא חזר לטורקיה בסיוע מבריח, שם פגש באביו ותוחקר במשטרת טורקיה. ח'אלדי שהה כחודש ימים בכלא הטורקי עד שקיבל מהשגרירות הישראלית בטורקיה תעודת מעבר, לאחר שמשרד הפנים סרב בתחילה לחדש את מסמכיו. לפני כשלושה שבועות הוא נחת בשדה התעופה בן גוריון ונעצר. 

בתום הדיון בבית המשפט אמר עורך דינו של ח'אלדי, חוסיין אבו חוסיין, כי הנאשם הודה שהיה בסוריה ועיראק ונפצע שם, אך התחרט ובהחלטה רציונלית חזר לארץ. לדבריו, "עצם זה שהוא חזר ושילם כסף למבריחים כדי לחזור אומר דרשני, ושהוא באמת מתחרט". אבו חוסיין הוסיף כי תופעת הצעירים הערבים הישראלים שמצטרפים למדינה האיסלאמית נעצרה, וכי הם מהווים אחוז נמוך ושולי בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ