רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

טיוטה ראשונית של דו"ח מבקר המדינה בפרשת ביביטורס מצביעה על מימון של גורמים זרים, בשווי עשרות אלפי דולרים, של נסיעותיו של ראש הממשלה נתניהו ובני משפחתו בתקופת כהונתו כשר האוצר, כך פורסם הבוקר (ראשון) בבלוג של פרשן חדשות 10 רביב דרוקר. בדיווח נכתב כי המבקר מצא שיש במימון משום קבלת מתנה אסורה ואף פגיעה בטוהר המידות, וכי הוא יוצר חשש לניגוד עניינים ועלול לגלם מרכיב של טובת הנאה. 

טיוטה זו נכתבה ככל הנראה בתקופת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, והיא אינה כוללת את תגובותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטענות.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי המבקר המכהן, יוסף שפירא, העביר את הטיוטה העדכנית של הדו"ח לידי נתניהו. זאת לאחר שהטיוטה עוכבה במשרד המבקר בשנים האחרונות בזמן בדיקתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנושא לפי דרישתו, לה נכנע שפירא. ההערכות הן שהדו"ח צפוי להתפרסם רק לאחר הבחירות.

ראש הממשלה נתניהו יוצא לביקור מדיני בפולין, ב-2013צילום: קובי גדעון / לע"מ

בחודש ספטמבר האחרון החליט היועץ המשפטי לממשלה שלא לפתוח בחקירה פלילית לגבי מימון הנסיעותיו של נתניהו לחו"ל בעת שכיהן כח"כ וכיו"ר האופוזיציה, בנימוק ש"אין סיכוי ממשי שהמשך הבדיקה יוביל לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין". טיוטת דו"ח המבקר באשר לנסיעותיו של ראש הממשלה כשר האוצר הונחה בפניו והיתה מוכרת לו, אלא שהוא לא סבר שיש בהן חשד לפלילים. 

על פי הממצאים, חלק מנסיעותיהם של נתניהו, רעייתו וילדיהם מומנו על ידי גורמים זרים ואנשי עסקים, ולעתים בנסיעה אחת מומנו חלק מבני המשפחה על ידי גורם אחד, ואילו אחרים על ידי גורם אחר. המבקר קובע כי מימונים אלה מסתכמים בעשרות אלפי דולרים ויש בהם משום קבלת מתנה אסורה ובחלק מהם גם פגיעה בטוהר המידות. 

כך למשל מוזכרת טיסה של שרה נתניהו לצרפת שמומנה על ידי איש הכספים של איש העסקים רון לאודר. עוד מוזכרת נסיעה של נתניהו ועוזריו שמומנה על ידי הבונדס, בה הטיסה של רעייתו שולמה על ידי ידידי הליכוד בארה"ב. 

עוד צוין כי במהלך כהונת נתניהו כשר האוצר התלוותה אליו רעייתו למרבית נסיעותיו לחו"ל. נסיעותיה מומנו, על פי המבקר, על ידי גורמים זרים בעלות של כ-50 אלף דולרים. לפי המבקר, הדבר עלול לגלם מרכיב של טובת הנאה. לגבי טיסות נוספות המוזכרות, נכתב כי התמונה שעולה היא קשה וקיים חשד לניגוד עניינים וחריגה ממנהל תקין. 

המבקר מזכיר שהות בבית מלון של נתניהו ורעייתו שמומנה על ידי ארגון הבונדס, וקובע כי יש בכך משום קבלת טובת הנאה שחייבת אישור מוועדת המתנות או מהוועדה למתן היתרים. 

דרוקר פרסם כי גורמים שמימנו את הנסיעות כללו גופים שונים ואנשים פרטיים שהיו להם קשרים לשר האוצר דאז ולמשק הישראלי ולכן היה צורך לבחון משפטית את הנסיעות לפני מימושן. 

המבקר שפירא קרא ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירת הדלפת הטיוטה. ממשרד המבקר נמסר כי "מבקר המדינה רואה בחומרה רבה הדלפה של טיוטות או  מסמכים הנחזים להיות טיוטות. זוהי תופעה פסולה ולא ראויה, המהווה עבירה על החוק. המבקר פנה בעבר ליועץ המשפטי לממשלה, לאחר שטיוטות שנמסרו לתגובת מבוקרים הודלפו. המבקר קורא ליועץ המשפטי לממשלה להפעיל את סמכותו". 

בליכוד טענו ביחס לטיוטה כי "ראש הממשלה דחה מכול וכול את הטענות הכלולות במסמך ובכול מקרה רק הדו"ח הסופי של מבקר המדינה הוא הרלוונטי. שוב מתברר שאין גבול לניסיונות להפיל את שלטון הליכוד בראשות נתניהו כולל שימוש באמצעים פליליים. רביב דרוקר, וכל מי שמצטט או מפרסם את דבריו, שותף לדבר עבירה פלילית שדינה מאסר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ