מבקר המדינה: אפרסם את הדו"ח על הוצאות מעונות רה"מ בעוד שבועיים

לאחר שפורסם ב"הארץ" על עיכוב בפרסום הדו"ח, המבקר יוסף שפירא מסר ליועץ המשפטי וינשטיין את החומרים וטען כי עולה מהם "חשש למעשה פלילי". משרד ראש הממשלה: נתייחס לדו"ח כשיפורסם

רויטל חובל
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע הערב (שני) כי יפרסם בעוד שבועיים, ב-17 בפברואר - חודש לפני הבחירות - את הדו"ח שחיבר על הוצאות מופרזות לכאורה במעונות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בהודעת המשרד צוין כי שפירא הודיע על החלטתו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בעת שמסר לו את החומר "שנאסף במשרד מבקר המדינה בקשר להתנהלות במעונות ראש הממשלה, המעלה חשש לפגיעה בטוהר המידות עד כדי חשש למעשה פלילי". עוד נמסר כי יחד עם הדו"ח יפורסמו גם דוחות על מנהל הכנסת ומעקב על מינהל וכספים בבית הנשיא.

המבקר אמנם הודיע כי הדו״ח יתפרסם ב- 17 בפברואר, אולם הוא לא יכלול את פרשת הבקבוקים ופרשת רהיטי הגן שעברו לטיפולו הנפרד של היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שהמבקר טען שהגברת נתניהו לא נחשבת לגורם מבוקר. הדו״ח שיתפרסם לא יכלול את שתי הפרשיות אף שבמשרד המבקר גיבשו מסמך שכולל את ממצאי הבדיקה שקיימו. בכך עשוי להתעכב פרסום הממצאים בעניין פרשת הבקבוקים, בדיוק כפי שקרה בפרשת ביביטורס, שעברה לטיפול היועץ המשפטי לממשלה ונסגרה כעבור שלוש שנים וחצי. 

מימין: יעלון ובני הזוג נתניהו בטקס אזכרה במושב אביחיל, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

ביום שישי פורסם ב"הארץ" שמבקר המדינה מעכב כבר כמה שבועות את הדו"ח שהוכן במשרדו. זאת, לאחר שפרקליטו של נתניהו ביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח לפני הבחירות. הדו"ח הושלם, ואדם המעורה בנושא העריך כי פרסומו לפני הבחירות יפגע בדימויו של ראש הממשלה.

ל"הארץ" נודע כי פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, אף ביקש מהמבקר לעכב פרסום של דו"ח נוסף, המטופל כבר שנים ארוכות במשרד המבקר ומתייחס לנסיעותיהם של בני הזוג נתניהו על חשבון בעלי הון ועמותות בתקופה שבה היה נתניהו שר האוצר בממשלתו של אריאל שרון, חלק מפרשת "ביביטורס".

דו"ח הביקורת על מעונות ראש הממשלה עוסק בהוצאות בלתי מוצדקות לכאורה מכספי משלם המסים, ובהן קניית ארוחות ממסעדות במאות אלפי שקלים, סידורי פרחים בעשרות אלפי שקלים, נרות ריחניים באלפי שקלים והוצאת סכומים גבוהים על טיפוח השיער, הנעלה וכו'. עוד מתייחס הדו"ח לכספי ציבור שהושקעו במעונות הפרטיים של נתניהו בקיסריה ובירושלים ובוחן את תקינות ההוצאה.

אתמול בערב כינס היועץ המשפטי וינשטיין בלשכתו, דיון ראשון בהשתתפות בכירים במערך הייעוץ המשפטי והפרקליטות בפרשת התנהלות המעונות ובכלל זה לקיחת דמי פדיון הבקבוקים לכיסה של שרה נתניהו בשנים 2013-2009. בדיון סיכמו וינשטיין ועמיתיו את המידע שהגיע למשרד המשפטים בתקופות שונות ובצורות שונות ממשרד מבקר המדינה.

בתום הדיון שיגר היועץ הודעה חריגה למבקר שפירא, שבו מסר כי "ככל שבחנת את הדברים, ובחינתך העלתה צורך בטיפול מטעמי בנושא זה או אחר, אודה לך אם תעביר אלי את מכלול החומר שנאסף על ידך". 

משתתפי הדיון התבקשו לרכז את הנתונים משלושה מקורות שונים, לכל הפחות, לטענות כלפי התנהלות העלולה לכאורה להגיע לכדי עבירות פליליות במעונות ראש הממשלה: דו"ח ביקורת המדינה משנת 2013, העוסק בין השאר בהוצאות האיפור של בנימין נתניהו ובממשק שבין היועצת המשפטית של משרדו, שלומית פרגו-ברנע, לבין הדרגים הבכירים במשרד המשפטים; טענות מנהל המעון לשעבר מני נפתלי כלפי התנהגותם של רעיית ראש הממשלה וסמנכ"ל משרדו עזרא סיידוף - טענות שנבדקו בביקורת נוספת ונתמכו חלקית בעובדות שפורסמו בימים האחרונים וביניהן החזרת 4,000 השקלים לאוצר המדינה (עובדה שהיתה ידועה ללשכת היועץ, אך שהכנסתה להקשר הכללי המתינה להשלמת דו"ח הביקורת); וחשדות לעבירות פליליות בתחום טוהר המידות והמינהל התקין, שהפרקליטות נדרשה לבדוק לאחר שהועלו בתצהירו של נפתלי בתביעתו האזרחית נגד המדינה, נתניהו וסיידוף - תביעה שפרקליטות מחוז ירושלים (עניינים אזרחיים) מייצגת בה את הנתבעים.

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה כי "אנו נתייחס לדו"ח על הוצאות מעון ראש הממשלה כשיתפרסם - ויוכח שהכול נעשה כדין. ביחס לטענות של מני נפתלי, שאינן כלולות בדו"ח ההוצאות שיימסר על ידי המבקר, מדובר בשקרים והשמצות של אדם המנסה להוציא כספים מהמדינה שלא כדין תוך כדי הכפשה שקרית בלתי פוסקת של ראש הממשלה ורעייתו. לדוגמה, רהיטי הגן לא נרכשו עבור הבית בקיסריה אלא עבור המעון הרשמי בבלפור, ושם הם נמצאים. לאחרונה מתנהל קמפיין תקשורתי מתוזמן ומתוזמר, שנועד להלך אימים על מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, במטרה להפיל את שלטון הליכוד בראשות נתניהו. לא ניתן לקמפיין הפוליטי הזה להסיט את תשומת הלב של הציבור מהנושא המרכזי שעל הפרק - מי ישמור על ביטחון ישראל״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ