ניצב שביעי מסתבך: מפקד בכיר במשטרה חשוד שהטריד מינית שוטרות תחת פיקודו

לפני כמה שבועות התלוננו כמה שוטרות על הטרדות מיניות מצד הקצין הבכיר במשטרה והיום הוא זומן למחלקה לחקירות שוטרים שם נחקר תחת אזהרה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ניצב נוסף במשטרה נחקר אחר הצהריים (רביעי) בחשד להטרדה מינית וניצול יחסי מרות של שוטרות תחת פיקודו. לפני כמה שבועות הגיעו כמה תלונות נגד הניצב, שהעידו על התנהלות של הטרדות מיניות מצד הניצב כלפי פקודות שלו. במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחו בבדיקת העדויות וזימנו כמה מן הנשים שלכאורה הוטרדו בידי הניצב. היום, כאמור, זומן לחקירה תחת אזהרה. בחקירה הטיחו החוקרים את החשדות נגדו.

מקרה זה מצטרף אל שורה של פרישות ניצבים מהמשטרה שנחקרו בחשדות שונים. רק בשבוע שעבר נודע כי סגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב ניסים מור, חשוד שהטריד מינית שוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו, וכן ביצע בה מעשה מגונה, תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. מור נחקר במשך שבע שעות במח"ש בירושלים שם העריכו כי מדובר בכמה אירועים חמורים שעשויים "להוביל לכתב אישום חמור". כמו כן, נבדק חשד לביצוע עבירות בשמונה שוטרות זוטרות נוספות שמסרו עדות.

בחקירתו במח"ש קשר עצמו מור למיוחס לו והודה בכמה מקרים אחרים עם שוטרות נוספות עמן ניהל התכתבויות בעלות אופי מיני. בדבריו לחוקרים אמר מור כי הוא מבין שאינו יכול להמשיך בתפקידו הבכיר לאור החשדות הללו. "אני מבין שמי שמתנהג ככה לא ראוי להיות בתפקידי. זה לא היה אתי, לא התנהלתי בצורה נכונה". בעקבות החשדות, פיטר המפכ"ל יוחנן דנינו את מור.

לפני כשבועיים נחקר במח"ש מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, בחשד שקיים קשר בעל אופי מיני עם פקודה שלו תמורת קידומה. בעקבות כך פרש כהן מהמשטרה. לדבריו, "כמי ששירת 33 שנים  במשטרה וכמפקד היודע לקחת אחריות, הארגון והמשרתים בו יקרים לו ואין הוא חפץ ואף מצר על כך שהעיסוק בעניינו יפגע באופן כלשהו בהם". ניצבים נוספים שפרשו הם ניסו שחם, מנשה ארביב, ברונו שטיין ויוסי פריינטי.

אתמול זומן מפקד תחנת משטרה בדרום, בדרגת ניצב משנה, למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים ונחקר בחשד להטרדה מינית של שוטרת שמשרתת תחת פיקודו. במח"ש סבורים כי ישנן שוטרות נוספות שהוטרדו על ידי אותו קצין. השוטרת, בחודש החמישי להריונה, התלוננה במח"ש כי באחד הדיונים המקצועיים בתחנה אמר לה הקצין שהוא מעוניין לקיים יחסי מין עם אשה בהריון. בהזדמנות נוספת, טענה השוטרת, היא קיבלה מסרון עם תוכן מיני לטלפון הנייד שלה מאותו מפקד. בשלב זה מאמינים במח"ש שזהו לא מקרה יחיד, וייתכן שגם שוטרות נוספות הוטרדו על ידי אותו הקצין בהזדמנויות שונות.

ראש מח"ש, אורי כרמל, הגדיר בשבוע שעבר את חקירות המחלקה נגד הניצבים במשטרה כ"פורצות סכר" ו"מנקות אורוות". לדברי כרמל באירוע הסיכום השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה שנערך בירושלים, "ניכר כי חקירות שניהלנו בשנים האחרונות פרצו סכר במשטרה. הלחץ הקיים במשטרה כתוצאה מהתקיימותן של מערכות יחסים פסולות הנגועות בכפיה ובניצול יחסי מרות, הפוגעות הן בנשים צעירות וזוטרות והן במרקם הארגוני, מאיים למוטט את הסכר ולהפילו". 

כרמל הוסיף כי "כשסכר זה יקרוס, והוא בשלבי קריסה מתקדמים, תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות, לבטוחה, איכותית ונקייה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה". הוא ציין כי "מח"ש לא תשקוט עד לפיצוח החקירה והגעה לחקר האמת".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו התייחס אמש בכינוס במרכז הבינתחומי בהרצליה לשורת הפרשיות אליהן נקשרו קצינים בכירים במשטרה: "משטרת ישראל חוותה אירועים מאוד קשים ומביכים. כשאני נמצא בסיטואציה כזו ואני צריך לשקול את כל ההיבטים מול האינטרס הציבורי, מול הארגון, מול מה המשמעות בראייה הארגונית", אמר דנינו.

"אני רוצה לומר בעניין צבר האירועים שהיה במשטרה, כמי שעומד בראש משטרת ישראל, אני אומר במלוא האחריות - אין אף גוף במדינת ישראל שמטפל בנחישות ובאפס סובלנות בחריגות מהנורמה, בהפרות משמעת וחוק כמו המשטרה. הקמנו מערכים במשטרה שמאפשרים הגעה ישירה למתלונן לא דרך המפקדים. זיהינו את זה ולכן יש לנו קו עשרים וארבע-שבע שמספריו פורסמו לכל שוטר ושוטרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ