המחוזי בבאר שבע זיכה תושב אופקים שהורשע באיומים על שופט ונעצר לעשרה ימים

בן 40 ערער על הרשעתו באיומים על שופט בעת ויכוח ונידון לשלושה חודשי מאסר על תנאי. שופטי המחוזי: "לא ניתן להסיר הספק ולפיו לא התכוון המערער אלא לביטוי כעסו הרב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל בשבוע שעבר את ערעורו של תושב אופקים שהורשע באיומים על שופט בית משפט השלום באשדוד, וזיכה אותו. זאת, לאחר שנעצר עד תום ההליכים ונידון לשלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 4,000 שקלים. שופטי המחוזי קבעו כי בנסיבות שבהן נאמרו הדברים, במסגרת ויכוח עם השופט על רקע דיון בעניינו שבוטל, "לא התכוון המערער אלא לביטוי כעסו הרב על העוול שלדעתו נגרם לו".

תחילת המקרה בימי מבצע "עמוד ענן" בשנת 2012. אז היה צריך ת', בשנות ה-40 לחייו, להגיע לדיון בעניינו בבית משפט השלום באשדוד. בשל הצורך להגיע בתחבורה ציבורית ומחשש לביטול הדיון בעקבות המבצע, התקשר ת' יום קודם לכן למזכירות כדי לוודא כי אכן הדיון בתיק בעניין העלבת עובד ציבור, שנסגר על ידי המדינה, יתקיים, ונענה בחיוב.

ביום הדיון הגיע ת' לבית המשפט ועל אף שהתובע נכח במקום, החליט השופט לדחות את הדיון. ת' התלונן בפני השופט והחל להתווכח עמו, והשופט הורה לעצור אותו למשך ארבע שעות בעקבות התפרעות. מאבטחי בית המשפט אזקו אותו ולקחו אותו לחדר המדרגות בזמן שנשמעה אזעקה, והוא צעק "אני אגמור עליו... שופט מפגר... אני אראה לו מה זה... אני משתחרר עוד ארבע שעות ואני אחזור. אני אגמור עליו". המאבטחים דיווחו כי הוא איים על השופט, והוגש נגדו כתב אישום בגין איומים ובקשה למעצר עד תום ההליכים. ת' היה במעצר במשך עשרה ימים ונידון לשלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס. 

בית המשפט המחוזי בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

בערעורו טען ת' כי לא התכוון לפעול באלימות נגד השופט, אלא להגיש נגדו תלונה בשירות בתי המשפט בשל אי רגישות השופט לקיים את הדיון לאחר המאמץ להגיע תחת מתקפת טילים. הוא הגיש תלונה, אולם בית משפט השלום הרשיע אותו ובהכרעת הדין נכתב כי "הסבריו של הנאשם אינם מנותקים מהמציאות או מהראיות, וייתכן ובלבו פנימה מעולם לא חשב להביע איומים אלא פנייה לגיטימית לנציבות תלונות הציבור על שופטים. מהראיות עולה כי הנאשם טען בפני המאבטח 'ואני גם אגיש נגד השופט תלונה' כאילו מדובר בשתי פעולות שונות שבדעתו לנקוט".

הרכב של שלושה שופטים, נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע יוסף אלון והשופטים יעקב פרסקי ויואל עדן, קיבל את ערעורו של ת' בטענה כי הסבריו אינם מנותקים מהמציאות המילונית וגם לא מהקשר הדברים שאפף את האירוע כולו. בהחלטתם כתבו כי  "לא ניתן להסיר הספק ולפיו בתוך קונטקסט הדברים והקשרם כפי שהתרחשו באותו אירוע מר ונמהר, לא התכוון המערער אלא לביטוי כעסו הרב על העוול שלדעתו נגרם לו על הטרטור הקשה שטורטר ועל כך שגמר אומר בלבו למצות את ההליכים העומדים לזכותו על פי דין להביא את תלונותיו בפני הגופים המוסמכים".

עורך דינו נתנאל לגמי מהסנגוריה הציבורית אמר כי נעשה עוול לאדם שהיה בסערת רגשות, למרות שכולם הבינו כי הוא התכוון להגיש תלונה ולא לפגוע בשופט. "מדובר באדם שעשה את הדרך מאופקים לאשדוד בזמן מתקפת טילים, התקשר יום לפני ואפילו תוך כדי נסיעה באוטובוסים התקשר לבית המשפט כדי לעדכן שהוא בדרך", אמר לגמי והוסיף, "כשהמאבטחים עצרו אותו ולקחו אותו לחדר המדרגות כי היתה אזעקה והמאבטחים הבינו שהוא מתכוון להגיש תלונה, למרות זאת מגישים נגדו כתב אישום על איומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ