הרב הראשי לשעבר מצגר יועמד לדין על שוחד וגניבה בכפוף לשימוע

וינשטיין הודיע כי מצגר חשוד שבתפקידו כרב ראשי קיבל שוחד בהיקף משוער של כעשרה מיליון שקלים, ומהם לקח לכיסו כשבעה מיליון. גויס עד מדינה, הרב מכחיש את החשדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (שלישי) כי החליט להעמיד לדין את הרב הראשי לישראל לשעבר יונה מצגר, בעבירות של שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, גניבה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס. כל זאת, בכפוף לשימוע. מצגר עצמו מכחיש את החשדות נגדו. 

לפי החשד, במסגרת תפקידו כרב ראשי פעל מצגר וניצל את מעמדו לקבלת סכומי שוחד בהיקף משוער של כעשרה מיליון שקלים, ומהם לקח לכיסו סכום משוער של כשבעה מיליוני שקלים. המדינה גייסה עד מדינה מרכזי בתיק נגד מצגר ששמו אסור לפרסום.

לפי טיוטת כתב האישום נגד מצגר שנשלחה אליו היום, נהגו האישי, חיים אייזנשטט, שימש כשליחו לקבלת כספי השוחד והשניים היו מתחלקים בהם. בפרשות שנחקרו, נמצא שהרב הראשי לשעבר סיכם עם רב מחוץ לארץ כי יפנה אליו תושבי חוץ שביקשו להתגייר וכאלה שביקשו לברר את יהדותם. בעד כל הפנייה כזו של מצגר, הוא קיבל לכאורה מחצית מהסכום שקיבל אותו רב מתושבי החוץ. מצגר הקפיד על כך ששמו לא יירשם כמוטב ברישומי העברות הכספים.

מצגר בהארכת מעצר ב-2013צילום: מוטי מילרוד

הטיוטה מגוללת דוגמאות רבות לשיטת העברת כספי השוחד לכיסו הפרטי של מצגר וקבלת טובות הנאה בצורות שונות, במספר רב של הזדמנויות, וזאת במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל בין השנים 2003-2013.

באחד המקרים במהלך שנת 2011 פנה לרב מצגר איש עסקים שעלה מרוסיה לישראל וביקש ממנו עזרה. מצגר הפנה אותו למקורבו, הרב היושב בחו"ל, על מנת שיגייר את בנו ובתו. לאחר גיורם קיבל הרב המגייר סכום כולל של 360,000 דולרים. על פי החשד העביר הרב המגייר לרב מצגר מחצית מן הסכום האמור - 180,000 דולרים.

מלבד עמלת השוחד עבור ההפנייה לגיורים, מפורטת בטיוטה גם קבלת שוחד עבור גיוס תורמים לעמותות, בגובה עשרות אחוזים מהתרומות שהתקבלו. כך למשל עבור גיוס תרומה בגובה של כ-72 אלף שקל מאיש עסקים ישראלי עבור עמותת "בית התבשיל", המחלקת מזון לנזקקים, קיבל מצגר 30 אחוז מהתרומה, כ-22,500 שקל. במקרה אחר, תרומה בגובה 28 אלף דולר לישיבה שפעלה בבית הכנסת, כלל לא הועברה כתרומה, אלא התגלגלה לכיסם של מצגר ואייזנשטט.

טובות ההנאה והכספים שקיבל מצגר, על פי המתואר בטיוטת כתב האישום, היו מגוונות ורבות. אחת מהן התקבלה בצורה של "מתנה" לחתונה של בנו - סכום של חצי מיליון דולר שהועבר ישירות למצגר בעשרה תשלומים במזומן. במקרה נוסף שאירע ב-2009, מואשם מצגר שקיבל תשלום של 50 אלף דולר עבור טקס שערך, שבו הוכתר מקורבו של יהודי עשיר ממוסקבה לרב העדה הקווקזית בארץ.

על כספים אלה לא דיווח מצגר לרשויות המס, ועל כן הוא חשוד גם בהעלמות מס. מצגר גם נחשד שבמהלך החקירה פנה לאייזנשטט וביקש ממנו להציג גרסה שקרית בחקירתו ולהגן עליו.

סנגוריו של הרב יונה מצגר, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט, אישרו כי קיבלו מהיועץ המשפטי כתב חשדות נגד הרב יונה מצגר והזמנה לשימוע, ומסרו: "הרב מצגר מכחיש את החשדות המיוחסים לו. לדברי הרב הוא לא קיבל שוחד, לא באמצעות עד המדינה ולא באמצעות אחרים, ולא הלבין הון. את התייחסותנו לחשדות נגד הרב נטען במסגרת השימוע, אליו הוזמנו, לאחר שנקבל לעיוננו את חומרי החקירה".

הרבנות הראשית מסרה בתגובה על הודעת היועץ המשפטי לממשלה כי היא "מצרה על זימונו של הרב מצגר לשימוע. הרבנות, על כל עובדיה, מחויבת למינהל תקין ושקיפות וכך אכן הדברים נעשים".

לפני שנה הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמיד לדין את הרב מצגר. לפי ההודעה שפרסמה אז יחידת להב 433, נמצאה תשתית ראייתית נגד הרב. "מממצאי החקירה בשלביה השונים עלתה תמונה שהלכה והתבהרה", נכתב בהודעה, "לפיה (מצגר) קיבל על פי החשד, לאורך שנים, כספים אסורים בשווי הנאמד במיליוני שקלים, בתמורה לביצוע פעולות ולקבלת החלטות במגוון תחומים המצויים בליבת עיסוקו כרב ראשי — תרומות, גיורים, הליכי מינוי רבנים, קשרי שוחד עם בעלי הון, טובות הנאה ועוד". 

בנובמבר האחרון נעצר מצגר, ובית המשפט האריך את מעצרו בתשעה ימים. בהחלטה להאריך את המעצר התייחס השופט לאחד המסמכים שהופיע בחקירה, עליו כתב כי "הוא מסמך יחיד בחריגותו ובחומרתו, מסמך אשר כל מעיין בו תיצלנה שתי אוזניו".

בחשבונות הבנק של מצגר נתפסו כ-200 אלף שקלים ועשרות אלפים נוספים נתפסו בכספת. בחקירתו במשטרה הרבה הרב להשיב לחוקרים שהוא "לא זוכר". נציג המשטרה בדיון הארכת המעצר בנובמבר אמר כי "החשוד, הגם שניתן לו יומו במשרדי החקירה, בוחר שלא לזכור דבר בחקירה ומטיל את האשמה באחרים".

במשטרה חשדו כי בנוסף לעבירות החמורות שבהן נחשד, הרב גם ניסה במשך חודשים להדיח עדים ולשבש הליכי חקירה.

החקירה נגד מצגר הפכה גלויה ביוני 2013, לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה דאז. בעקבות החקירה השעה עצמו מחלק מתפקידיו. הוא נבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל באפריל 2003, ומונה גם לכהונת דיין בבית הדין הרבני הגדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ