שוטר הודה במעורבות בירי ממנו נהרג צעיר ברהט בחודש שעבר

לאחר חקירה ממושכת במשרדי מח"ש, הודה השוטר בירי שלא כדין, שלטענתו ייתכן כי פגע בסאמי אלג'עאר במהלך פשיטה על סוחרי סמים בעיר. הוא נעצר להמשך חקירה

שירלי סיידלר
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
שירלי סיידלר
יניב קובוביץ

שוטר שהשתתף בפשיטה המשטרתית ברהט בחודש שעבר הודה הלילה (חמישי) במעורבות בירי ממנו נהרג סאמי אלג'אער, צעיר תושב העיר. מותו של אלג'אער עורר מחאה בחברה הערבית והוביל להפגנות ברחבי הארץ ושביתה בת יממה ביישובים ערביים.

לפי הודעת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), השוטר הכחיש תחילה את מעורבותו אולם לאחר חקירה ממושכת הודה במעורבות בירי שלא כדין. הוא נעצר להמשך חקירה, המנוהלת על ידי צוות מיוחד של המחלקה. השוטר הוא החשוד המרכזי במעשה ועל כן לא צפויים להיעצר שוטרים נוספים.

הפגנה ברהט בעקבות מותו של אלג'אער, בחודש שעברצילום: רויטרס

מחקירת מח"ש עולה כי החשוד לא דיווח על הירי בזמן אמת, שינה את גרסאותיו כמה פעמים במהלך החקירה ואף מסר דיווח כוזב. 

עו"ד גיל דחוח המייצג את השוטר אמר בשיחה עם "הארץ" כי הירי היה לא מכוון ונורה לאוויר, בסיטואציה של סכנת חיים: "השוטר מדבר עם מח"ש בצורה כנה ומשתף פעולה. הוא מסביר שהוא לא שולל אפשרות שאחד הכדורים שנורו באוויר פגע, אך לא היתה כל כוונה מאחורי זה".

לדבריו, "השוטר פעל בנסיבות של סיכון חיים ממשי, הוא וכל השוטרים היו בסיטואציה מאוד מורכבת. הם הגיעו למקום בעקבות מידע מודיעיני על סחר בסמים, אז הגיע המון, התחיל לעשות בהם לינץ' וזרק עליהם אבנים. לא הייתה להם ברירה והם ירו באוויר". דחוח הוסיף כי סביב משפחתו של השוטר ישנה אבטחה כבדה מחשש לנקמה, וכי הוא מתעתד להגיש בקשה לצו איסור פרסום על שמו בשל רגישות המצב. 

האירוע התרחש לפני כארבעה שבועות, עת ביצעה המשטרה מעצרים של סוחרי סמים ברהט. לפי גרסת המשטרה, המעצרים הסתבכו כשתושבים יידו אבנים והתעמתו עם שוטרים במטרה לשחרר את העצורים, דבר שגרם לשוטרים לירות כדי להרחיקם. במהלך המהומות שפרצו, נורה סאמי אלג'אער ונהרג.

חאלד אלג'אער, אביו של סאמי, הגיב הבוקר על חקירת השוטר. "כל אזרח צריך לדרוש שימוצה הדין עם השוטר הזה והרבה קצינים ומפקדים שנתנו גיבוי", אמר האב ל"הארץ". "מח"ש אמרו לי שהם כיסו אחד על השני, אפשר לצפות את זה מפושעים ולא שוטרים. שוטר שעשה מעשה צריך להודות. הם הכפישו את שמו של בני, הרגו נשמה של ילד. הם צריכים להיות מאחורי סורגים, שוטר לא נמצא מעל החוק".

לדברי אלג'אער, בשעות הבוקר המוקדמות קיבל שיחת טלפון ממח"ש שהודיעו לו על מעצר השוטר. "כשמגיעה בשורה כזו לפחות אתה יודע מי רצח את הבן שלך בדם קר ,המצב הנפשי קצת משתפר. אני מקווה שייעשה צדק. שום דבר לא מצדיק ירי ורצח, האמת יצאה ותצא לאור ותתבהר התמונה".

אלג'אער מכחיש שבנו היה מעורב בעסקת הסמים ביום הפשיטה, כפי שטוענים במחוז הדרומי.  "מצאתם עליו סמים? בנתיחה הפתולוגית ראו שהוא השתמש בסמים? איך מפקד המחוז אמר דבר כזה? אם הרבצתי לשוטר עם מקל ברזל למה לא ירו בי? הם משקרים. מפקד המחוז נתן גיבוי והוא צריך להפיק לקחים".

כיממה לאחר האירוע טען מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, כי לאחר שאלג'אער נעצר, אביו הגיע למקום עם מוטות ברזל והחל להכות את השוטרים. "ההמון הגיע ויידה אבנים כדי לשחרר את סוחרי הסמים ממעצר, האירוע הסתבך והשוטרים הרגישו מאוימים", אמר הלוי, "בשלב זה התחיל נוהל חילוץ והשוטרים במקום שמעו ירי מסביב. הם ירו באוויר כשכוח החילוץ התעכב". לדברי מפקד המחוז, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכינס, "העיר רהט לא חוסכת בשימוש באמצעי לחימה". 

בעקבות מותו של אלג'אער, הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל על שביתה בת יממה בכל היישובים הערביים ברחבי הארץ וכן על הפגנות מחאה נגד התנהלות המשטרה באירוע. במהלך העימותים, חסמו מאות רעולי פנים כביש ראשי בעיר, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר תחנת המשטרה ברהט. לפחות ארבעה מפגינים נעצרו. במקביל, כמאה בני אדם קיימו בוואדי ניסנאס בחיפה הפגנות הזדהות עם הבדואים ברהט.

במהלך הלוויתו של אלג'אער, שנערכה כמה ימים לאחר מותו, נהרג אדם ו-22 נפצעו בעימותים עם המשטרה, לאחר שניידת הגיעה למקום בניגוד לסיכום עם התושבים. לטענת המשטרה, ההמון תקף את השוטרים בניידת שנקלעה למקום בטעות ונשקפה סכנה לחייהם. בעקבות התקרית הוכרזה שביתה נוספת ביישובים הערביים. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ