ביהמ"ש העליון: השוטר החשוד בהריגת תושב רהט יישאר במעצר; ספג איומים על חייו

בית המשפט המחוזי שחרר אתמול את השוטר החשוד בירי שלא כדין ובהריגת סאמי אלג'אער, אך הערב הוא הוחזר למעצר. סנגורו: אין ממצאים שמצדיקים את מעצרו

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

השוטר החשוד בירי שלא כדין ובהריגתו של סאמי אלג'אער ברהט בחודש שעבר יישאר במעצר עד יום שלישי, לצורך המשך חקירתו. כך קבע בסוף השבוע בית המשפט העליון בעקבות ערר שהגישה הפרקליטות על החלטה של בית המשפט המחוזי.

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, קבע אתמול (שישי) כי השוטר ישוחרר ממעצר, זאת לאור העובדה כי טרם ניתנה חוות דעת של המכון הפתולוגי. לדברי השופט, כל עוד אין חוות דעת פתולוגית, שאמורה להצביע על סיבת מותו של אלג'אער, וחוות דעת של המחלקה לזיהוי פלילי, אין עילת מעצר כנגד החשוד. בעקבות ערעור הפרקליטות לבית המשפט העליון, הוא הוחזר היום למעצר. 

השוטר שהה במהלך השבת בבית מלון במרכז הארץ והערב חזר למעצר, לאחר שבית המשפט העליון קיבל את הערר שהגישה הפרקליטות. הוא ישהה במעצר עד יום שלישי לצורך המשך החקירה. פרטיו אסורים לפרסום וקיימת אבטחה על קרובי משפחתו מאז מעצרו, לאחר שהוא ומשפחתו ספגו איומים על חייהם.

הפגנה ברהט לאחר מותו של סאמי אלג'עאר, בחודש שעברצילום: רויטרס

לאחר חקירה של מח"ש, נעצר שלשום השוטר שקשר עצמו לאירוע בו נהרג אלג'אער בחודש שעבר ברהט. מחקירת מח"ש עולה כי החשוד לא דיווח על הירי בזמן אמת, שינה את גרסאותיו כמה פעמים במהלך החקירה ואף מסר דיווח כוזב. עורך דינו ארז אבוהב אמר בשיחה עם "הארץ" כי השוטר נעצר אף שאין הוכחות אובייקטיביות שהוא אחראי לירי. "השופט העביר ביקורת על זה שאין חוות דעת, אין ממצאים אובייקטיבים ממה המנוח מת, לא ידוע לחקירה אם היו קליעים בגופו וכמה קליעים היו באזור הירי ויש לזה השלכות", אמר אבוהב, "למעשה עצרו שוטר ללא ממצאים שמצדיקים את מעצרו, לכן הורו לשחררו". 

לאחר מעצרו נשמעו איומים ברשתות החברתיות נגד השוטר, כמו גם נגד שבעה שוטרים אחרים מתחנת המשטרה ברהט שקיבלו איומים על חייהם, וששמותיהם ותמונותיהם פורסמו ברשתות החברתיות. סגן מפקד מחוז דרום, תנ״צ פרץ עמר, קיים דיון בדבר האיומים על השוטרים, ונקבע סל אבטחה לכל שוטר על פי מדרג וחומרת האיום.

מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם הלוי, הגיב בחריפות לאיומים נגד השוטר ומשפחתו ואמר כי מי שינסה לפגוע בשוטרים יתקל בתגובה קשה וכואבת: "אני ער לסערת הרוחות והרגשות, אולם רק בית המשפט מוסמך לשפוט ולחרוץ דין. אני מציע לאף אחד לא לקחת את החוק לידיו, מי שמעלה בדעתו לפעול באלימות ואף קיצוני מכך - לפגוע בשוטרים או מי מבני משפחתם יתקל בתגובה קשה וכואבת באמצעות הכלים המחמירים ביותר שיש בידי המשטרה, ויבוצעו מעצרים מיידים כנגד מסיתים ומתסיסים. מי שמתכנן לפגוע באנשי אכיפת החוק, ההליך המשפטי יתבצע נגדו בטווח זמן קצר וברף הענישה הגבוה ביותר".

ניצב הלוי קרא לראשי ההנהגה ברהט לפעול להרגעת הרוחות. "איומים על שוטרים ואנשי חוק הוא דגל אדום מתנוסס בחברה מתוקנת ודמוקרטית. אני קורא להנהגה השקולה והמשפיעה להרגיע את הרוחות, ולהוקיע כל כוונה או ניסיון לפגוע בשוטרים ולאפשר לבית המשפט לבצע נאמנה את מלאכתו", אמר הלוי. "יש להגן על השוטרים העובדים לילות כימים למען שמירה על בטחון הציבור, נמשיך להעניק שירותי משטרה מיטביים לתושבי רהט, באופן מלא הוגן ושוויוני, נמתין כולנו לסיום החקירה והבדיקה המנוהלת על ידי מח"ש והמשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ