שלושה תושבי ירושלים חשודים שמכרו חלקות קבר פיראטיות בגבעת שאול

מהחקירה עולה כי ההונאות בוצעו במשך תשע שנים בשטחים ציבוריים באין מפריע. בדירתו של אחד החשודים נמצאו חצי מיליון שקלים במזומן, רשות המסים פתחה אף היא בחקירה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת ירושלים עצרה שלשום (שני) שלושה תושבי העיר בחשד שפלשו לקרקעות בבית העלמין בהר המנוחות בגבעת שאול ומכרו חלקות קבר פיראטיות למשפחות תמורת עשרות אלפי שקלים.

על פי החשד העברות נעשו בגלוי ובאין מפריע בשטחים ציבוריים במשך תשע שנים, מאז 2005, מבלי שהמשרד לשירותי דת או כל גורם מוסמך אחר הבחין בנעשה. רק לאחרונה החלה חקירה ביחידת ההונאה במשטרת ירושלים בעקבות תלונות שהגישו אזרחים ששילמו עשרות אלפי שקלים בעבור חלקות שהסתבר לאחר המכירה שלא היה למוכרים רישיון למכור או לקבור בהן.

המתלוננים ציינו כי על אף דרישתם לא קיבלו קבלות ולא תעודות על רכישת חלקות בחיים. תלונה נוספת הגישה למשטרה מועצת בתי העלמין במשרד לשירותי דת.

חלקה בהר המנוחות בירושליםצילום: רפי קוץ

החוקרים עצרו שלושה חשודים, בגילאים 50 עד 60, תושבי ירושלים: שמואל יצחקי, שאול בלישה, וחשוד שלישי ששמו לא הותר לפרסום. בית משפט השלום בירושלים האריך היום ביומיים את מעצרם של יצחקי ובלישה, ולגבי החשוד השלישי טרם התקבלה החלטה. בפרשה ישנו חשוד רביעי שככל הנראה נמלט לחו"ל.

מהחקירה עולה כי החשודים הציגו עצמם כנציגי "חברה קדישא צוקים", חברה שאין ולא היה לה מעולם רישיון לקבור. עלות החלקות שמכרו נעה בין 45 אלף ל-90 אלף שקל. את התשלום נהגו לדרוש מראש, לפני הקבורה בפועל, ובמזומן.

עוד עולה מהחקירה כי החשודים אף מכרו למשפחות שטרי רכישה לקבורה בחיים (בעתיד) בתמורה לעשרות אלפי שקלים. למוכרים הובטח כי חלקות הקבורה יישמרו עבורם, אבל בפועל החלקות לא נשמרו ובחלקן אף נקברו אחרים.

בחיפוש שבוצע בדירת אחד החשודים, אותרו חצי מיליון שקלים בכסף מזומן שהוסתר בתוך גרביים בארון בגדים.

במקביל לחקירה המשטרתית מתנהלת כנגד החשודים גם חקירה של רשות המסים בחשד להעלמת הכנסות, רישומים כוזבים, השמטת הכנסות ורכוש מהדו"חות וביצוע עסקאות ללא הוצאת חשבוניות.

מבדיקת "הארץ" עולה כי על פי המחירונים של חברות קדישא הפועלות כחוק בהר המנוחות בירושלים, חלקת שדה, כלומר קבורה בקרקע ולא בכוכים וקומות, עולה 40-35 אלף שקל. כיום כמעט אין היצע של חלקות כאלה בהר המנוחות, עובדה שמהווה פרצה עבור "מאכערים" ומתווכים למיניהם לגבות סכומי עתק עבור חלקות קבר שנמצאות בידיהם לאחר שנקנו לצורך קבורה בחיים. הפרשה הנוכחית חמורה יותר, וכוללת גם פלישה לקרקעות, אבל סכומי העתק הנקובים בה אינם חריגים בטווח המחירים שנגבה ממשפחות בשעותיהן הקשות.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת אלחנן גלט התגאה בחשיפת ההונאה, וזאת על אף שכאמור היא החלה לפני תשע שנים תמימות. לדבריו, "לאחר עבודה ממושכת ויסודית של צוות אגף הקבורה וצוות פיקוח ובקרה, עלינו על הגורמים אשר מוכרים בניגוד לחוק חלקות קבר בבית העלמין בגבעת שאול. לשמחתי, לאחר שיתוף פעולה הדוק עם גורמי המשטרה דאגנו לאכיפת החוק בהר לאחר שנים של פעילות לא חוקית. אנו נמשיך לפעול ולחתור לניהול תקין בשירותי הדת בכלל זה בתחום הקבורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ