ראש העיר נצרת עילית גפסו וסגנו הורשעו בלקיחת שוחד

גפסו וסגנו ברקו נאשמים כי לאחר הבחירות לעירייה ב-2008 התנו את המשך העסקת גרושתו של חבר המועצה בהתפטרותו. גפסו הוא ראש העיר השלישי שמורשע לאחר שהודח על ידי בג"ץ ונבחר מחדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, וסגנו, עדי ברקו, הורשעו הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירה של לקיחת שוחד. לפי כתב האישום, ב-2008 התנו גפסו וברקו בפני חבר מועצת העיר, סמיון ברון, את המשך העסקת גרושתו כעובדת בקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה - בהתפטרותו מהמועצה. גפסו מושעה מתפקידו מחודש מארס אשתקד. שלב הטיעונים לעונש יתקיים בעוד כשבועיים. 

לפי כתב האישום, במהלך המגעים להקמת קואליציה קיבל חבר מועצת העיר סמיון ברון פניות מגורמים שונים להצטרף לקואליציה, ונאמר לו כי אם לא יעשה זאת עלולה גרושתו, דורה ברן, להיות מפוטרת מעבודתה. לאחר שסירב ברון להצטרף לקואליציה, קיבלה גרושתו הזמנה לשימוע לפני פיטורים. משנודע הדבר לברון, הוא פנה לגפסו ולברקו והביע בפניהם את הסכמתו להצטרף לקואליציה. אולם אז הובהר לו כי גרושתו לא תפוטר מעבודתה רק בתנאי שיתפטר ממועצת העיר. חבר המועצה סירב להתפטר ובסופו של דבר פוטרה ברן מתפקידה.

כתב האישום במקרה זה מייחס לגפסו וברקו קבלת שוחד, בשל התניית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה, שכמוה כלקיחת שוחד. בגין כתב אישום זה הודח גפסו מתפקידו בהחלטת בג"ץ ימים ספורים לפני תום כהונתו הראשונה, אולם נבחר שוב באוקטובר 2013 לראשות העיר. השופט עודד גרשון ציין בהכרעת הדין כי הוא רואה במורת רוח רבה את האופן שבו נוסח כתב האישום. "יש בכתב האישום כפי שהובא לעיל, אי דיוקים לא מעטים ואף אמירות מפורשות או דברים שנאמרו במשתמע שבסופו של יום, לאחר שמיעת הראיות, התברר שאינם נכונים". עוד מתח השופט גרשון ביקורת על פרק הזמן הארוך שעבר עד להגשת כתב האישום.

גפסו בבית המשפט המחוזי בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

גפסו אמר בתגובה כי ירצה לשוב בעתיד לתפקידו. "הלכתי בשדה מוקשים וקורה שלפעמים עולים מוקש", אמר לאחר הרשעתו, "אני לא מצטער על מה שעשיתי. זה לא הקרב הקשה ביותר בחיי, אני מבטיח לכולם שהיו לי קרבות הרבה יותר קשים, זה אולי הממושך ביותר והמתיש ביותר. אם הטיעונים (לעונש) יהיו כאלה שללא קלון ויאפשרו לי לחזור באותו היום ללשכה זה מה שיהיה. במידה והטיעונים לעונש יהיו כאלה שמייחסים לי קלון. אני אחליט מה עושים". עורכת הדין פנינת ינאי, המייצגת את גפסו, מסרה כי "הכרעת הדין שניתנה היום קובעת כי העובדה ולפיה מר גפסו ידע על מעשים שעשה סגנו מאחורי גבו בדיעבד, ושלא היה לו כל חלק בהתרחשותם בפועל, מבססת עבירה; קביעה אשר בכבוד הראוי אינה עולה בקנה אחד עם מקבץ ההלכות והדין הפלילי הפרסונלי, ואינה משתלבת בראיות אשר הובאו בתיק".  

לאחר הגשת כתב האישום הורה בג"ץ להעביר את גפסו מכהונתו, אולם אפשר לו להתמודד בבחירות. לאחר שניצח ברוב גדול, במארס בשנה שעברה הושעה גפסו מתפקידו למשך ארבעה חודשים, בעקבות בקשה שהגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והשעייתו הוארכה מעת לעת. 

עם הרשעתו של גפסו, עולה שכל שלושת ראשי הערים שהודחו על ידי בג"ץ בספטמבר 2013 - ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני וגפסו -  הורשעו. בג"ץ הדיח את השלושה רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות בשל כתב האישום החמור שהוגש נגדם, ומיד לאחר מכן הם נבחרו שוב.

פסק הדין שהדיח את ראשי הערים עורר ביקורת רבה בשל האקטיביזם של בג"ץ, שראה בכתב אישום חמור עילה מספקת להדחתם, להבדיל מהסעיף בחוק שמחייב את הדחתם רק במקרה של הרשעה. בעקבות פסק דין יזם שר הפנים לשעבר גדעון סער את חוק השעיית ראשי ערים, לפיו ועדת השעיה מיוחדת תבחן השעיית ראש עיר שהוגש נגדו כתב אישום. כל שלושת ראשי הערים הושעו לתקופות מוגבלות שהוארכו מעת לעת ולמעשה לא כיהנו בתפקידם, אף שנבחרו לו ברוב גדול על ידי הציבור. 

באוקטובר בשנה שעברה פרקליטות המדינה הודיעה כי החליטה לסגור את תיק השוחד הגדול נגד גפסו, וזאת מחוסר ראיות. הפרשה עסקה בחשד ללקיחת שוחד בסך 300 אלף שקל מאיש העסקים, מנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, ישראל רביב, שעמו נחתם הסכם עד מדינה. על פי החשד, השוחד ניתן כדי שגפסו יפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. כתב אישום נוסף הוגש נגד גפסו במאי 2014 לאחר שבמסגרת חקירת התיק שנסגר התגלו עדויות לעבירות של לקיחת שוחד, התניית שוחד והפרת אמונים, שביצע לכאורה כשהתמודד על ראשות עיריית נצרת עילית בשנת 2008. במסגרת כתב האישום נטען כי גפסו הבטיח לכמה פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר לראשות העירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ