אירוע הירי ברימונים: מפקד הכלא הודח, צעדים משמעתיים ננקטו נגד 15 בכירים

שב"ס החליט לקבל את המלצות הוועדה שבחנה את האירוע לפני כשנה, שבו נורה למוות האסיר סמואל שיינביין. בין היתר, נקבע כי לאירוע קדמו כשלים מתמשכים באבטחה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

נציב שירות בתי הסוהר (שב"ס), רב-גונדר אהרון פרנקו, קיבל אתמול את המלצות הוועדה שבחנה את האירוע בכלא רימונים לפני כשנה, שבו נורה למוות האסיר סמואל שיינביין, לאחר שפתח באש לעבר סוהרים. בעקבות זאת, צעדים משמעתיים ננקטו נגד 16 בכירים בארגון. באירוע נפצעו שמונה אנשי כוחות ביטחון ואסיר אחד.

במסגרת הצעדים המשמעתיים, הודח מתפקידו מפקד רימונים, גונדר-משנה עמאד חמדאן. סגנו, מרק אלפסי, הודח מתפקידו ומפקד המחוז, גונדר טאפש קיבל הערה מינהלית. שאר בעלי התפקידים הוזהרו, זומנו לראיונות פיקודיים או שניתנו להם הערות מינהליות.

כמו כן, החליט פרנקו למנות תשעה צוותי עבודה שיגבשו תוכנית עבודה ליישום לקחים בעקבות האירוע. בכינוס שנערך אתמול  אמר פרנקו: "מדובר באירוע קיצון שהעמיד את הארגון בפני מציאות אחרת. תהליך הפקת הלקחים הוא רק חלקו הראשון של טיפול הארגון באירוע ומשזה תם, עלינו להמשיך וליישמם עד שנדע בוודאות כי הכתבנו מציאות חדשה וכי זוהי המציאות הרצויה".

כוחות מחוץ לכלא רימונים בעת האירוע, לפני כשנהצילום: אי־פי

בחודש יוני האחרון קבעה הוועדה החיצונית לבדיקת האירוע כי קדמו לו כשלים מתמשכים באבטחת המתקן. בדו"ח שהוגש לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קבעה הוועדה כי נושאי תפקידים בכירים בכלא רימונים, ובעלי תפקידים במערך האבטחה והמודיעין של שירות בתי הסוהר כשלו בתפקידם. היא הטילה עליהם אחריות אישית לתקרית, והמליצה לנקוט נגדם בצעדים מתאימים, החל בדין משמעתי, דרך סנקציות אישיות ועד הדחה משירות.

הוועדה, בראשות ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר, מצאה כי שיינביין הצליח להבריח אקדח לתוך הכלא ללא סיוע מבפנים, תוך כדי שהוא מנצל את המחדלים החמורים ותפיסות העבודה המיושנות של שב"ס. בין היתר, מצאה הוועדה כי נהלי העבודה בכלא לא נבחנו מחדש ולא עודכנו בהתאם למציאות הקיימת, וכי גם הנהלים הקיימים לא בוצעו כהלכה. בנוסף, נכתב בדו"ח כי הכלא סובל מ"תפיסה מיושנת ולא אפקטיבית של מנגנוני החיפוש בחצרות, על גוף האסירים ובכל מעגלי האבטחה הקיימים", וכי לא הוקצו משאבים לשילוב אמצעי גילוי טכנולוגיים בכלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ