מני נפתלי העיד במשך 11 שעות נגד אנשי נתניהו

החוקרים הבהירו לנפתלי כי עדותו חוסה תחת הגנה חלקית בלבד מאחר ואין לו חסינות מפני מידע שעשויים למסור עדים אחרים. נפתלי התבקש שלא לפרסם את עדותו כדי לסכל תיאום גרסאות ולשבש את החקירה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

, שהיה מנהל מעונותיהם של בנימין ושרה נתניהו בשנים 2011-12, העיד הלילה 11 שעות רצופות על שהתבצעו בידיעתו בסביבת ראש הממשלה. נפתלי מסר את עדותו בהליך של חקירה פתוחה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח״ה) בלוד. ראש יאח״ה, תת-ניצב אפי ברכה, גבה את עדות נפתלי כשלצדו היועץ המשפטי של יאח״ה, רב-פקד אלון צרפתי.

נפתלי החל במסירת גרסתו, מגובה חלקית במסמכים, מעט לאחר שש בערב וסיים אותה קרוב לשש בבוקר. הובהר לו שעדותו חוסה תחת הגנה מסוימת אך לא מושלמת - מידע העלול להפליל אותו לא ישמש נגדו, אם הגיע ממנו, אך אין לו חסינות מפני מידע שעשויים למסור עדים אחרים.

ברכה גבה את עדות נפתלי לבקשת פרקליטות המדינה, אף שעדיין לא התקבלה החלטה רשמית על פתיחת חקירה פלילית בפרשות נתניהו. תמליל העדות והמסמכים הנלווים אליה יועברו לפרקליטות, שם ייבחנו יחד עם חומרים נוספים הנמצאים בפרקליטות ממקורות שונים ואשר עדיין לא נמסרו ממנה למשטרה. בין מקורות אלה - מבקר המדינה (הן דו״ח הביקורת על המעונות והן חומרי הגלם של הביקורת) ותצהירי נפתלי בתביעתו האזרחית בבית-הדין לעבודה נגד נתניהו, המדינה ומשרד ראש הממשלה.

מני נפתלי מחוץ למשרדי להב 433 בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

נפתלי התבקש שלא לחשוף ברבים את תוכן עדותו, כדי לסכל מהלכים אפשריים של מושאי העדות לתאם ביניהם גרסאות ולשבש את החקירה. בהליך האזרחי שהוא מנהל, באמצעות עורכות-הדין נעמי לנדאו ונאוה פינצ׳וק אלכסנדר, תיאר נפתלי אשתקד סדרת מעשים פליליים לכאורה, בהם זיוף מסמכים כדי להצדיק הוצאות שחרגו מהמותר לפי ״נוהל השתתפות בהוצאות ראש ממשלה מכהן״. הממונה הישיר על נפתלי ומי שהורה לו לבצע פעולות שלטענת נפתלי היוו עבירות לכאורה היה סמנכ״ל משרד ראש הממשלה למיבצעים ונכסים, עזרא סיידוף, שפעל בהנחיית שרה נתניהו. בידי נפתלי היתה גם רשימה ארוכה של שמות עובדים במשרד ראש הממשלה ומעונו שהיו שותפים או עדים לעבירות לכאורה.

פנייתו הראשונה של נפתלי ליאח״ה, בבקשה לשמוע את עדותו, הושבה ריקם בספטמבר 2014. אז אמר ברכה לנפתלי שהמשטרה מנועה מלחקור כל עוד נערכת בדיקת מבקר המדינה, אליו פנה נפתלי תחילה. נפתלי שב וטלפן לברכה לאחר חשיפת פרשת פדיון החזר הבקבוקים, ב-29 בינואר. באותו יום פורסם שהזוג נתניהו החזיר למדינה 4,000 שקלים, כנגד פדיון בקבוקים בארבע שנים מאז אביב 2009, אך נפתלי טען שהסכום האמתי גבוה הרבה יותר. כמו כן אמר נפתלי שבנימין נתניהו היה עד להתרחשויות.

גם בתחילת החודש ביקש נפתלי שוב ושוב להתקבל לעדות במשטרה והודיע מראש כי ידרוש הגנה מפני הפללה עצמית. רק לאחר מאבק עיקש הסכים ברכה לפגוש אותו, בנוכחות רפ״ק צרפתי, אך השיחה הסתיימה במהירות כאשר ברכה הבהיר לנפתלי שהענקת חסינות נתונה לסמכות הפרקליטות ולא המשטרה.

אתמול, עם קבלת האישור מהפרקליטות, הורה ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, לגבות את עדות נפתלי במלואה במירב המהירות. בתחילת השבוע ובעקבות בחינת החומר במשטרה ובפרקליטות עשוי נפתלי להיקרא להשלמת עדותו. הבוקר, בתום ליל השימורים של מסירת עדות העשויה להשפיע על המשך דרכו הפוליטית והמשפטית של נתניהו, יצא נפתלי מלוד לביתו עפולה, נהוג בידי רעייתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ