בפעם השנייה בעשור: העליון ידון בהרכב מורחב של 9 שופטים בגבולות עבירת העלבת עובד ציבור

השופטים, בהם הנשיאה מרים נאור, ידונו בערעורו של הרב אליצור סגל, שכתב במאמר פובליצסטי כי הרב הצבאי הראשי לשעבר ישראל וייס "שותף לרצח וגילוי עריות" בצה"ל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בעקבות הודעת המדינה לפיה היא עומדת על האשמתו והרשעתו של הרב אליצור סגל בעבירה של העלבת עובד ציבור, הודיעה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, כי הסוגיה תועבר לדיון בפני הרכב מורחב של תשעה שופטים. זו הפעם השנייה בעשור האחרון שבה בית המשפט העליון דן בהרכב מורחב של תשעה שופטים בעבירה של העלבת עובד ציבור. הפעם הקודמת היתה במסגרת דיון נוסף על הרשעתו של יוסף אונגרפלד, בפסק דין שניתן ב-2011.

ההרכב שידון הוא הנשיאה נאור, המשנה שלה אליקים רובינשטיין וכן השופטים סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, יורם דנציגר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון. ארבעה מהם היו בהרכב שדן בפסק דין אונגרפלד, שסברו שיש להרשיע אותו.

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים המליצו השופטים לפרקליטות לשקול מחדש את עמדתה בעניין העמדתו לדין של הרב אליצור סגל בגין העלבת עובד ציבור, זאת לאחר שהורשע בבית המשפט השלום והמחוזי. השופטים נאור, חנן מלצר וענת ברון הקציבו למדינה 14 יום להגיש את תשובתה להצעה לחזור בה מכתב האישום. 

הרב סגל בביתו בעפרה, ב-2010צילום: אמיל סלמן

עו"ד יצחק בם, שמייצג את סגל אמר כי "בית המשפט המחוזי הרשיע את אליצור סגל כיוון שמאמרו רמס מעמדו המוסרי, הדתי והתורני של הרבצ"ר. לרגע חשבתי שאנחנו באיראן והלקוח שלי כתב מאמר על אייתולה חומייני. הגיע זמן שמישהו יסביר לפרקליטות ולערכאות הנמוכות, שכאן זה לא איראן". 

סגל הורשע בהעלבת עובד ציבור בגין מאמר פובליציסטי שפרסם שבו מתח ביקורת על הרב הצבאי הראשי לשעבר, ישראל וייס. במאמר, שפורסם באתר "מנהיגות יהודית" של ח"כ משה פייגלין בתקופה שקדמה להתנתקות, כתב סגל כי "בשל העובדה שהרב הראשי לא מתערב בהוראות המונעות פגיעה בחפים מפשע, הוא שותף לרצח; בשל העובדה שהוא לא מתערב בשירות חיילות לצד גברים הוא שותף לגילוי עריות; בשל העובדה שהוא לא מונע חילולי שבת שלא לצרכים מבצעיים הוא שותף לחילולי שבת; בשל שיתוף הפעולה שלו עם ההתנתקות הוא שותף לביטול מצוות יישוב הארץ; ובשל מצב הכשרות בבסיסים הוא שותף להאכלת מאות אלפי יהודים בטרפות".

סגל הועמד לדין, והורשע ב-2012 בעבירה של העלבת עובד ציבור ונגזרו עליו חצי שנת מאסר על תנאי, קנס בגובה 3,000 שקלים ופיצוי לרב וייס בסך 4,000 שקלים. ערעורו לבית המשפט המחוזי נדחה, מלבד קיצור תקופת המאסר על תנאי. האגודה לזכויות האזרח הצטרפה לערעור במחוזי כ"ידידת בית משפט", והזהירה, כי ההרשעה במקרה זה "מהווה עליית מדרגה מדאיגה העלולה לערער את ההגנה על חופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל ואת זכות האזרח לבקר את התנהלותם של אנשי ציבור ללא מורא". האגודה לזכויות האזרח חזרה על עמדתה זו גם בבית המשפט העליון. 

ב-2008, בעוד ההליך נגד סגל מתנהל בבית משפט השלום בירושלים, דן הרכב של תשעה שופטי בית המשפט העליון בגבולות העבירה של העלבת עובד ציבור בעניינו של יוסף אונגרפלד. אונגרפלד הורשע בהעלבת עובד ציבור לאחר שעמד במשך כמה ימים מול תחנת משטרה בחדרה, כשהוא מחזיק כרזה שעליה כתב כי יש לפטר חוקר המשרת בתחנה משום שהוא משתף פעולה עם עבריינים והוסיף ש"המשטרה לא צריכה תפוחים רקובים".  

הרשעתו של אונגרפלד, שיוצג על ידי עו"ד יצחק בם, שמייצג כיום את סגל, אמנם נותרה על כנה ברוב של שישה (ביניהם הנשיאה נאור) מול שלושה שופטים, אולם בפסק דין נקבע כי כדי לאזן בין התכלית של הגנה על מערכת השירות הציבורי לבין ההגנה על חופש הביטוי, יש להוכיח שקיימת "ודאות קרובה" לכך שהביטוי המעליב יפגע בתפקודו של עובד הציבור או בתפקודו של השירות הציבורי.

"באונגרפלד דובר על שוטר בתחנת משטרה שהעליבו אותו, שסף הסיבולת שלו מותר שיהיה יותר נמוך. פה אנו עוסקים במאמר פובליציסטי", אמרה הנשיאה נאור בדיון בעניין של סגל. "אני תוהה על שיקול הדעת. סף הסיבולת של עובד ציבור בכיר יותר מאונגרפלד צריך להיות הרבה יותר גבוה... האם זה לא הלך רחוק מדי?". נאור הוסיפה: "יש תחושה שזה קצת נלקח יותר מדי רחוק. אם זה מה שיוצא מאונגרפלד, יש לשייף אותו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ