מני נפתלי הגיש תביעת דיבה נגד יועצי נתניהו בה הוא טוען: בני הזוג ניפחו הוצאות ולקחו כספים במרמה

אב הבית לשעבר בבית רה"מ טוען כי נעשה לו "סיכול ממוקד" וכי הליכוד ניסה להסיט את הביקורת על הוצאות בני הזוג אליו. הליכוד בתגובה: "מסע הכפשות מתוזמן שנועד להפיל את הממשלה"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה, מני נפתלי, מימש היום (שלישי) את איומו והגיש בבית משפט השלום בהרצליה תביעת דיבה ולשון הרע בסך חצי מיליון שקלים נגד שורה של אנשים שלטענתו הוציאו דיבתו, ובראשם יועץ התקשורת של ראש הממשלה ומנהל קמפיין הליכוד ניר חפץ ופרקליטיו של נתניהו אשר מייצגים אותו בתקשורת: עורכי הדין דוד שמרון, יעקב בורובסקי, שולמית אשבול ויוסי כהן.

לאחר שפורסם דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעון ראש הממשלה, כיוונו אנשיו של נתניהו את החיצים לעבר אב הבית לשעבר והאשימו אותו בהוצאות הגבוהות, שנעשו בתקופת עבודתו במעון. 

נפתלי מתאר בתביעה הוצאות חריגות שנעשו לכאורה בהנחיית אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, ובהן זיוף של שיפוץ במעון לצורך בניית מספרה והגדלת מספר הסועדים המדווח בארוחות, על מנת להגדיל את תקציבן. 

כתב התביעה אשר הוגש באמצעות עורכי הדין דן חי ותום שנפ, נפתח בכך ש"תביעה זו הייתה צריכה להיות מוגשת בראש ובראשונה גם נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושריו הקרובים, יובל שטייניץ וגלעד ארדן. אלא שהשלישייה המכובדת הזו, וראש הממשלה בראשם, מסתתרים מאחורי חסינותם כחברי כנסת וחברי ממשלה... תוך שהם מנצלים לרעה את מעמדם כמובילי דעת קהל בישראל".

נפתלי טוען כי "סביב ראש הממשלה נרקם מעגל של יועצים ועוזרים אשר חברו יחד על מנת לעשות לתובע 'סיכול ממוקד', לטפול עליו את האשם בהוצאות המנופחות של מעון ראש הממשלה, מבלי שהם חוסכים במילים או בתיאורים ותוך שהם פוגעים בחשוב לו מכל: שמו הטוב. מעגל אנשים זה הם הנתבעים בתביעה זו. כך, ככל שמתקרב תאריך הבחירות, גדלות המתקפות מצדם".

בנוסף נתבעים תנועת הליכוד, אמנון זכאי (קניין במשרד ראש הממשלה) ועפרה שמשון (עובדת ניקיון שסיפקה שירותי בישול במעון בתקופתו של נפתלי ופרסמה החודש מכתב פתוח בכלי התקשורת אשר מכפיש את נפתלי).

נפתלי היה אב הבית במשך 20 חודשים החל בפברואר 2011. לדבריו לא היה לו כל קשר להוצאה שחרגה מהאישורים ולהחלטה אם להוציאה ומאיזו קופה. "הכל נעשה בהתאם להוראות שהתקבלו ממשרד רה"מ, בהתאם לצרכים שהוגדרו על ידי בני הזוג נתניהו".

לפי הנטען בכתב התביעה: "קצרה היריעה, ואף הנייר לא יוכל לספוג, את אשר חווה התובע במהלך שנות עבודתו הבודדות בבית ראש הממשלה, על היחס המשפיל והמבזה מאת הגב' נתניהו, כמו גם על הפעילויות הבלתי חוקיות אליהן נחשף, פעולות אשר נעשו על דעתה של גב' נתניהו ובידיעתו ואישורו של מר סיידוף (עזרא סיידוף, סמנכ"ל בכיר במשרד ראש הממשלה הממונה על הנכסים ומשאבי האנוש, א"נ). אל אלה נוספו הפרסומים מושא תביעה זו, וכל אשר נלווה אליהם: העלבונות, הטחות ומבטי השטנה אשר הנם מנת חלקו של התובע ומלווים אותו בכל מקום אליו הוא פונה במועד הגשת כתב תביעה זה, עד כדי איומים על חייו. ממש כך".

מני נפתלי מחוץ למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, החודשצילום: מוטי מילרוד

נפתלי מציין בתביעתו כי כאשר שרה נתניהו ביקשה להזמין את השף שלום קדוש לבשל בבית ראש הממשלה והוצאה זו חרגה מהתקציב, היא דיווחה על מספר רב יותר של סועדים משהיו בפועל. "כך, במקום לדווח על ארבעה אנשים אשר סעדו, דווח על עשרה, או מספר דומה אחר, תקציב הארוחה נופח וניתן היה לשלם לשף קדוש את שכרו".

בנוסף הוא טען כי למרות שיש לעשות הפסקת צינון של שנה לאחר שמגיעים לתקרת ניצול של 100 אלף שקל לספק אחד, כמו במקרה של קדוש, שרה נתניהו המשיכה להזמין אותו כשסיידוף דואג למצוא פתרון יצירתי לנושא. "מר סיידוף אשר אישר את התשלום בדיעבד, למרות שלא הוצאה הזמנה רשמית לשף לביצוע העבודה ולמרות מגבלת הסכום. התשלום הזה הגיע גם באיחור ורק לאחר שמלון לאונרדו הנחה את השף קדוש שלא להגיע למעון ראש הממשלה עוד".

האשמות נוספות הנן כי לאחר ששרה נתניהו קיבלה תקציב של 40 אלף שקל לשיפוץ שני חדרי השינה בקומה העליונה, היא הורתה לעובדים במעון לרוקן את החדרים מתכולתם ולצבוע את הקירות על מנת ליצור מצג שווא כאילו שופצו. בפועל, לטענתו, שימשו הכספים לבניית מספרה פרטית במעון לנוחיותה. הוא הוסיף כי בחגיגות פרטיות של בני הזוג נתניהו דווח על מספר אנשים רב יותר ממה שהיה בפועל על מנת שהתקציב יגדל.

נפתלי מתייחס גם לקופה הקטנה – ובה 2,000 שקל לתקופה של שבועיים - שנמצאת במעון ראש הממשלה ועברה לידיו ב-2012."קופה זו, נועדה לאפשר ביצוען של רכישות ספציפיות ואשר אינן מתוכננות. לא ניתן לעשות בה שימוש לצרכים אחרים ובוודאי שלא ניתן לעשות שימוש לצרכים פרטיים. דא עקא, שלא פעם ולא פעמיים נהגה הגב' נתניהו לאלץ את התובע להוציא עבורה הוצאות פרטיות מהקופה הקטנה באישורו ובידיעתו של מר סיידוף. בגין קניות מהסוג הזה ניתנה הנחיה של מר סיידוף להביא חשבוניות המראות, כאילו נרכשו מוצרים אחרים אשר היו במסגרת השימושים להם נועדה הקופה הקטנה.

"כמו כן, נהגו לקנות בהוראת הגב' נתניהו סוללות, חומרי ניקוי ומשחות שיניים מהקופה הקטנה, על אף שהובא לידיעתה כי הדבר אסור וסותר את ההוראות. תשובתה של הגב' נתניהו בכל פעם בה הובא לידיעתה כי הדבר אינו תקין, הייתה כי יש לפנות למר סיידוף, כי יהיה בסדר וכי על התובע רק לדאוג לבצע זאת".

לדברי נפתלי, הוא "אינו הגורם המוסמך ו/או המאשר את הוצאות המעון וכי כל הוצאה קטנה כגדולה, דורשת את אישורם של גורמים בכירים בהרבה מהתובע... גם אם נכונים הדברים והוצאות מעון ראש הממשלה בעת תקופתו היו גבוהות, הרי שהדברים נבעו מהוצאות חריגות וחד פעמיות שבוצעו בתקופתו ושלא בשליטתו או בסמכותו, כגון בניית בונקר לבידוק ביטחוני, שיפוץ שירותים ומקלחת של הילדים בקומה העליונה, החלפת מזגנים בהוראת אחראי האחזקה במשרד רוה"מ, הרכבת דוד מים חשמלי למספרה, סולר לחימום הבית ועוד".

נפתלי מונה בתביעתו את הפרסומים של הנתבעים אודותיו לפיהם הוא זה שאחראי להוצאות הגבוהות, על כך שהגיש תצהיר כוזב לבית הדין לעבודה, כמו גם הכפשות אישיות על כך, למשל, שהוא מניפולטור, לא אמין ושקרן.

"התובע יטען, כי בדרך פועלם נהגו הנתבעים מתוך כוונה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים לפגוע בו תוך רמיסת כבודו ושמו הטוב של התובע, והכול מתוך רצון למצוא חן בעיני הזוג נתניהו ובהנחייתם, לשם ביסוס מעמדם והסטת האש מראש הממשלה, במיוחד במהלך תקופת מערכת הבחירות. בפועלם כך, ברי כי לא עומדת לימינם של הנתבעים ההגנות הקבועות בחוק איסור לשון הרע מפני תביעה בעילת לשון הרע".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להגיב על ההכפשה היומית הקבועה במסגרת מסע ההכפשות המאורגן והמתוזמן, שמתנהל בתקשורת במלוא עוזו בסמוך לבחירות, על מנת להפיל את ממשלת הליכוד בראשות נתניהו ולהחליפה בממשלת שמאל.

בהודעת המפלגה נכתב עוד כי "הציבור החכם אינו קונה את זה, וכאשר האמת תצא לאור, יתברר כי הכול עורבא פרח. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לעסוק בדברים החשובים באמת לאזרחי ישראל ובראשם שמירת הביטחון, ניהול ענייני המדינה והמאבק נגד הסכם מסוכן עם איראן".

יהונתן ליס השתתף בהכנת הידיעה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ